5 prostych kroków na optyczne powiększenie pokoju!

0

Jeżeli mieszkasz w centrum miasta, to twoją bolączką często staje się niewielkie mieszkanie. Jest to jednak twój własny kąt, więc chcesz czuć się w nim jak najlepiej. Są metody, żeby powiększyć metraż twojego pokoju (i wcale nie wymagają zburzenia ścian sąsiadowi)! Poprzez odpowiednie wykorzystanie przestrzeni i właściwe dobranie wyposażenia możesz wizualnie zwiększyć przestrzeń swoich czterech ścian. Jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę? Oto 5 sprawdzonych sposobów na większy pokój!

1. Lekkie, biały firany – dodaj przytulności!

Rola firan w mieszkaniu to między innymi zasłonięcie się przed wścibskimi oczami sąsiadów, ale nie tylko. Oprócz prywatności, zasłony na oknach dodają w mieszkaniu przytulności, dzięki której czujemy się lepiej w naszym domu. Nie wszystkie jednak sprawdzą się równie dobrze w małym mieszkaniu. Ciemne, ciężkie i grube firany do samej ziemi niestety muszą trafić do piwnicy. Zależy nam na zwiewnych, lekkich i białych zasłonach, które będziemy mogli łatwo odsłaniać w słoneczny dzień. Taki wybór ma wiele plusów. Przede wszystkim nie nagrzewają się tak jak czarne firany, przez co latem w pokoju panuje niższa temperatura. Po drugie, w pomieszczeniu jest jaśniej, dzięki czemu ładujemy witaminę D i mamy więcej energii. Takie firany łatwo zapewni hurtownia firan, gdzie dopasujemy wielkość odpowiednio do naszego okna. Możemy pokusić się nawet o obecnie popularne rozwiązanie, jakim jest cienki materiał tiulowy albo woalowy. Minimalizm wprowadzi więcej elegancji i poszerzy wizualnie pomieszczenie. W dobraniu rodzaju materiałów pomoże nam profesjonalna hurtownia firan.

2. Zadbaj o dobre oświetlenie

Pamiętaj, że najważniejszy cel, jaki powinien ci przyświecać to jak najmniejsze ograniczanie przestrzeni. Tyczy się to również sufitu, dlatego zrezygnuj ze zwisających lamp z dużym kloszem czy zdobionych żyrandoli. Zamiast tego skorzystaj z oświetlenia punktowego. Niech będą to np. lampy ledowe w suficie. Aby nadać więcej ciepła, użyj lampy stojącej. Tylko pamiętaj, żeby była drobna i zajmowała jak najmniej miejsca. Ustaw ją rogu pomieszczenia, jej odbite światło będzie optycznie wydłużało przestrzeń między ścianami.

3. Lustro w pokoju – niezbędne

Metoda najbardziej znana i powszechnie używana. Ile razy wydawało nam się, że w dużym lustrze znajduje się kolejne pomieszczenie? Aby jeszcze bardziej pogłębić efekt odbicia, warto posiadać w domu wysokie, stojące lustra. Jeżeli nie mamy na nie przestrzeni i chcemy ten element powiesić na ścianie, szukajmy takich miejsc, żeby odbijało obraz zza okna. Dodatkowo zapewni nam to więcej światła słonecznego w domu.

4. Użyj mebli z wieloma funkcjami

Wielkie łóżko i masywny dębowy stolik kawowy? Wygląda stylowo, ale pokój szybko stanie się ciasny. Zamiast tego stoliki, które składają się w siebie, sofa z miejscem na pościel czy szafki z dodatkowymi skrytkami. Na szczycie szafy postaw kwiatka, a na parapecie koszyczek na owoce i warzywa. Jeżeli jakiś mebel już zajmuje przestrzeń, to wykorzystaj go maksymalnie!

5. Jasny kolor to twój przyjaciel

Tyczy się to zarówno ścian, jak i mebli czy podłogi. Mimo że to, co jasne bardziej się brudzi, to nieporównywalnie powiększy nasz pokój. Ciemne, wyraziste kolory sprawiają, że zwracamy na nie większą uwagę i stają się dla nas przytłaczające. Białe, błyszczące meble odbijają światło, a nasze wnętrze nabiera głębi. A przecież o to nam właśnie chodzi!

Zbierając wszystko w całość

Istnieje wiele metod, żeby poczuć, że nasze cztery ściany wydają się większe. Pamiętaj, żeby korzystać tylko z delikatnych, drobnych mebli. Nie będą one zabierać dużo przestrzeni. Wykorzystuj je w pełni, znajdując im dodatkowe funkcje. Ważne, aby korzystać z jasnych, najlepiej białych odcieni w pomieszczeniu. Tyczy się to zarówno ścian, jak i dodatków, takich jak firany – najlepiej zwiewne i lekkie. W znalezieniu najlepszego modelu pomoże hurtownia firan. Na koniec przemyśl jak doświetlić pomieszczenie, używając do tego również odpowiednio zawieszonych luster. Ostatecznie najważniejsze jest, żebyś czuł się jak najlepiej w swoim mieszkaniu!