8 fantastycznych pomysłów na małą sypialnię… lub jej brak

8 fantastycznych pomysłów na małą sypialnię… lub jej brak

Jak znaleźć w sypialni więcej miejsca na półki, szafę lub biurko? Jak zmieścić łóżko w małej kawalerce albo w salonie? Czy da się zorganizować miejsce do spania tak, aby posłużyło nam przy tym za schowek i regał? Przedstawiamy osiem projektów podsuwających praktyczne rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzisz miejsce zachowując przy tym komfort i elegancję wnętrza.

Aranżacja małych wnętrz to – wbrew pozorom – duże wyzwanie. W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu można przy pomocy różnych trików zaoszczędzić trochę miejsca, ale trzeba mieć dobry pomysł. Oto 8 niezawodnych rozwiązań, które pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zorganizować funkcjonalne, nowoczesne i przytulne miejsce do spania.

1. Sypialnia na antresoli

Sypialnia na antresoli
Antresola, czyli górna część kondygnacji, to świetny pomysł dla wysokich (choć oczywiście nie tylko) pomieszczeń, zarówno w małych jak i w dużych mieszkaniach. Rozwiązanie to pozwala na umieszczenie części sypialnej na górze wnętrza i wygospodarowanie dzięki temu dodatkowej powierzchni, którą można wykorzystać na biurko, sofę albo szafki. Antresola to również gustowne urozmaicenie mieszkania. Proponowana tu aranżacja zestawia ze sobą proste, czarne meble z utrzymanymi w szarych barwach ścianami i skromnymi dodatkami, co nadaje całości nowoczesnego i harmonijnego wyglądu.

2. Wielofunkcyjny mebel zamiast sypialni

Wielofunkcyjny mebel zamiast sypialni
Takie kompaktowe, wielofunkcyjne meble to obecnie bardzo lubiana i popularna opcja. Jeden element wnętrza może być jednocześnie szafką na sprzęt RTV, regałem na książki, szafą na ubrania i buty oraz – oczywiście – łóżkiem. Rozwiązanie idealne do maleńkiej kawalerki, łączące funkcjonalność z niezwykle ciekawym designem. Jest to świetny pomysł na zaoszczędzenie miejsca w niższych pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zastosowania antresoli.

3. Kompaktowa sypialnia

Kompaktowa sypialnia
W maleńkiej sypialni trzeba bardzo dobrze wykorzystać każdy centymetr kwadratowy podłogi i ścian. Przykład świetnego zagospodarowania niewielkiej przestrzeni pokazany jest na zdjęciu. Umieszczone na podwyższeniu łóżko styka się z pojemną szafą, a schodek służy jednocześnie za nocny stolik na podręczne przedmioty albo książki. Na ścianach wiszą półki, a wnętrze łóżka stanowi schowek na pościel lub inne rzeczy. Dominujące w aranżacji jasne barwy dodatkowo powiększają optycznie to małe wnętrze. Całość ma charakter praktyczny i elegancki.

4. Sypialnia we wnęce pokoju

Sypialnia we wnęce pokoju
Wnęki w pomieszczeniach to bardzo interesujące elementy wystroju, które warto zaaranżować tak, by nie tylko zdobiły pomieszczenie, ale i były użyteczne. Oto pomysł na funkcjonalne połączenie biura lub salonu z sypialnią. Dzięki schowaniu łóżka w głębokiej wnęce i dominującej wszędzie bieli, niewielki pokój robi wrażenie całkiem przestrzennego. Dobór ciekawych, jaskrawych dodatków sprawia natomiast, że pomieszczenie nie jest wizualnie nudne. Wnętrze jest praktyczne, nowoczesne i pozostawia jeszcze inne możliwości aranżacyjne. Nad łóżkiem we wnęce można na przykład zamontować półki.

5. Szafki i półki w sypialni

Planując urządzanie sypialni, warto pomyśleć o wykorzystaniu (zwykle niewykorzystywanej) przestrzeni u wezgłowia łóżka – pomiędzy meblem a ścianą. Umieszczone tu jasne, otwarte i podświetlone półki, nie tylko dają możliwość przechowywania wielu rzeczy, ale dodają całości aranżacji nowoczesnego stylu i odwracają także nieco uwagę od samego łóżka. Dodatkowo, jeśli w pomieszczeniu sypialnym nie ma klasycznego łóżka, tylko materac, dobrze położyć go nie na stelażu, a na przykład na szafkach, które można wykorzystywać do przechowywania ubrań, pościeli lub innych niezbędnych w domu przedmiotów.

6. Sypialnia pod dachem

Sypialnia pod dachem
Sypialnia w niewielkim pomieszczeniu na poddaszu… to również opcja wymagająca pewnych zabiegów oszczędzających miejsce. W prezentowanej na zdjęciu propozycji osiągnięto cel dzięki wbudowaniu łóżka pomiędzy słupem konstrukcyjnym, a połacią dachową. Przestrzeń wykorzystano optymalnie, a do tego uzyskano efekt zamaskowania części sypialnej, bo łóżko jest na pierwszy rzut oka niemalże niewidoczne, co nadaje dodatkowo miejscu do spania uroczego charakteru zacisznego i przytulnego kąta. Godne uwagi jest tu też wykorzystanie niszy w ścianie kolankowej w roli półki na książki.

7. Sypialnia… chowana w ścianie

Sypialnia... chowana w ścianie
Łóżko schowane w ścianie – pomysł świetny, aczkolwiek dość trudny w realizacji, ponieważ niezbędna jest tu spora przestrzeń w samej ścianie lub… na przykład w pomieszczeniu za nią. Wysuwane łóżko jest w ciągu dnia całkowicie ukryte, widać tylko przedni jego panel umieszczony pod biurkiem. Gdy nadchodzi pora spania, łóżko po prostu wysuwa się spod biurka na dostępną powierzchnię pokoju. Rozwiązanie przydatne zwłaszcza w tych mieszkaniach, w których nie przewidziano osobnego pomieszczenia na sypialnię i jeden pokój musi pełnić co najmniej dwie funkcje.

8. Sypialnia „w szafie”

Sypialnia „w szafie

O czym jeszcze pamiętać?

Więcej pomysłów na urządzenie sypialni można oczywiście znaleźć w Internecie, między innymi na stronie http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/sypialnia,ta6.html Oprócz zastosowania zasugerowanych tu praktycznych rozwiązań umożliwiających zaoszczędzenie miejsca, warto też pamiętać o kolorach, które wykorzystuje się do wystroju pomieszczenia – lepiej wybrać jaśniejsze, neutralne barwy, gdyż dają one wrażenie większej przestrzeni. Dobrze jest także umieścić w sypialni lustra i / lub meble z połyskiem, co optycznie również powiększa wnętrze. Jeżeli dobierze się do tego jeszcze odpowiednie oświetlenie, efekt będzie naprawdę zadowalający.