Obowiązujące w Polsce prawo budowlane bardzo konkretnie określa, jakie obiekty można stawiać na terenie działki, a jakie nie. Jedną z najczęściej wykonywanych konstrukcji na działkach są blaszane garaże, czyli tzw. blaszaki. Co mówi na ich temat prawo? Czy wymagają one pozwolenia na budowę? W jakiej odległości od granic działki można je stawiać? Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o garażach blaszanych, znajdziesz w poniższym tekście.
Garaż blaszany – czy potrzebne jest pozwolenie na jego budowę?
Wiele osób zastanawia się, co prawo budowlane mówi na temat możliwości budowy garażu blaszanego na terenie własnej działki. Czy takie przedsięwzięcie wymaga pozwolenia? Według najnowszych przepisów budowa blaszaka nie działce nie wymaga pozwolenia, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m². Jest to podstawowy warunek. Prawo ogranicza również liczbę tego typu budowli. Bez pozwolenia na budowę możliwe jest postawienie dwóch blaszaków na każde 500 m² działki.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zamiar postawienia tego rodzaju konstrukcji wymaga zgłoszenia do odpowiednich organów. Zazwyczaj jest to Starostwo Powiatowe. Musi to nastąpić nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem prac. Jeśli w ciągu tego okresu osoba budująca nie otrzyma odmowy, oznacza to, że może swobodnie rozpocząć budowę.
Nie można jednak zapominać, że pomimo braku konieczności uzyskania pozwolenia, konstrukcja wymaga uwzględnienia wszystkich wymogów oraz norm bezpieczeństwa. Obejmują one m.in. odległość od granic posesji, o której wspomnimy w dalszej części tekstu. Zgłaszając zamiar budowy, należy dostarczyć takie dokumenty jak plan budynku, mapka sytuacyjna oraz oświadczenie o prawie do dysponowania działką. Po dostarczeniu zgłoszenia trzeba zrealizować budowę w ciągu dwóch lat.
Blaszak na działce – gdzie konkretnie można go postawić?
Zanim przystąpi się do budowy blaszanego garażu, trzeba pamiętać, że nie można postawić go w dowolnym miejscu. Ten aspekt również reguluje obowiązujące w naszym kraju prawo budowlane. Odległość blaszaka od granicy działki zależy głównie od tego, czy posiada on okna lub drzwi. Jeżeli ich nie posiada, minimalna odległość od granicy działki wynosi 3 metry. Jeżeli jednak okna i drzwi są częścią garażu, odległość ta musi wynosić 4 metry.
Znaczenie ma również odległość od innych budynków. Jeżeli w pobliżu blaszaka znajdują się inny budynek, jego odległość od ściany garażu musi wynosić co najmniej 8 metrów. Tego rodzaju przepisy dotyczą zabudowy jednorodzinnej, budynków mieszkalnych zbiorowych oraz publicznych. Aby zapoznać się z dokładniejszymi wytycznymi, warto zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
Trzeba wiedzieć, że blaszany garaż musi również znajdować się w konkretnej odległości od różnego rodzaju dróg. W jakiej konkretnie? To zależy od typu drogi. W przypadku drogi gminnej jest to 6 metrów, a odległość od drogi powiatowej lub wojewódzkiej wynosi już 8 metrów. Prawo uwzględnia także drogi krajowe (10 metrów), drogi ekspresowe (20 metrów) oraz autostrady (30 metrów).
Ile kosztuje postawienie metalowego garażu w ogrodzie?
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów garaży blaszanych. Są one zróżnicowane pod kątem cenowym w zależności od kilku czynników. Wśród nich wymienić można typ zadaszenia, wysokość konstrukcji, a także jakość, kolor i typ blachy. Najczęściej spotykanymi blaszakami są te wykonane z niemalowanej blachy, czyli ocynku oraz blachy akrylowej. Najtańsze modele znaleźć można już od mniej więcej 1300 złotych.
Na ogólną cenę mogą składać się również takie czynniki jak rozmiar garażu, konkretny typ drzwi czy inne udogodnienia. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się garaże blaszane, które są stylizowane na drewno. Są one zdecydowanie bardziej estetyczne, ale jednocześnie droższe. Blaszak w takim stylu może kosztować nawet 500 zł więcej.