Słońce, wilgoć i intensywne użytkowanie sprawiają, że po kilku latach drewniane drzwi wejściowe niszczeją. Wówczas starą powłokę ochronną należy usunąć i nałożyć nową warstwę zabezpieczającą.
Producenci drzwi zazwyczaj zapewniają systemy już odpowiednio zaimpregnowane warstwą preparatu ochronno-dekoracyjnego. Jednak po kilku latach powłoka będzie wymagała odnowienia.
- Słońce spowoduje blaknięcie drewna.
- Wilgoć, którą drewno chłonie z otoczenia sprawi, że będzie ono na zmianę kurczyć się i pęcznieć.
>>> POLECAMY TAKŻE: Ciepły montaż drzwi
Jak odnowić? Poradnik krok po kroku:
- Najpierw musimy pozbyć się starej warstwy, przecierając powierzchnię gruboziarnistym papierem ściernym (gradacja 40-60).
- Następnie przecieramy drzwi wilgotną szmatką, żeby pozbyć się pyłu.
- Nakładamy pierwszą warstwę impregnatu ochronno-dekoracyjnego (lakieru, lakierobejcy, emalii), stosując się do zaleceń producenta. Trzymajmy się zasady, że im cieńsza warstwa, tym lepiej. Zbyt gruba warstwa będzie wolno schła i po jakimś czasie popęka.
- Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, drewno warto jeszcze raz przetrzeć papierem ściernym o jak najdrobniejszej gradacji (240 i więcej). Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka, co wpłynie pozytywnie nie tylko na efekt wizualny, ale także trwałość powłoki.
- Znów przecieramy drzwi wilgotną szmatką, żeby pozbyć się pyłu.
- Nakładamy kolejną warstwę impregnatu.
- Cieszymy oczy dziełem naszych rąk.
Postaw na szybkoschnące!
Malowanie drzwi czy okien może być uciążliwe dla domowników, a to ze względu na długi czas schnięcia. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach rozpuszczalnika unoszący się w mieszkaniu. Możemy jednak uniknąć wielogodzinnego wietrzenia mieszkania, stosując produkty szybkoschnące na bazie wody.
Takie produkty skutecznością dorównują preparatom rozpuszczalnikowym, mają jednak delikatny, niedrażniący zapach, są bezpieczne dla domowników, a drugą warstwę można nakładać już po 2 godzinach. Ich zastosowanie znacznie skraca więc czas pracy.
źródło: Altax