Jak i czym ocieplić dom? Co trzeba wiedzieć?

ocieplenie domu

Ocieplenie domu jednorodzinnego może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach, a dodatkowo zmniejszy nakłady, które związane są z ogrzewaniem i eksploatacją całego budynku. Jak i czym prawidłowo ocieplić dom, aby domownicy czuli się w nim komfortowo, a temperatura była odpowiednia? Podpowiadamy.

Na czym polega odpowiednie ocieplenie domu?

Ocieplenie domu jest pojęciem bardzo szerokim. Składa się na nie ogół prac, które w łatwy sposób umożliwiają zmniejszenie ilości paliwa, które zużywane jest do zasilania domowych i przydomowych instalacji. Można do nich zaliczyć montaż systemu ocieplenia ścian i podłogi, a także izolacja okien oraz drzwi. Niedocieplona nieruchomość może wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną, co bardzo szybko może odbić się na wyższych rachunkach za prąd. Dodatkowo elewacja narażona jest na powstawanie pleśni czy skraplanie się pary wodnej.

Cały dom może zostać ocieplony za pomocą kilku materiałów. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim styropian, wełnę mineralną oraz piankę PUR. Zależnie od wybranej metody, konkretne warstwy materiału układane są na powierzchni ścian. Zwraca się również szczególną uwagę na zabezpieczenie miejsc szczególnie uwrażliwionych na utratę ciepła, czyli właśnie przy oknach oraz drzwiach.

Koszt ocieplenia domu styropianem a wełną – jakie są różnice?

Ile może kosztować ocieplenie domu? Termomodernizacja budynku mieszkalnego niewątpliwie jest poważną inwestycją, która może pochłonąć naprawdę dużo środków z konta. Ceny zależne są od wielu czynników, zaczynając od rodzaju wybranego materiału budowlanego, na regionie kraju kończąc. Najmniejszy koszt ocieplenia domu generuje wykorzystanie styropianu, ponieważ oscyluje on od 15 tysięcy złotych za dom o metrażu 100 m2. Z kolei koszt izolacji wełną mineralną może być wyższy o nawet 5 tysięcy.

Ocieplenie domu styropianem może zaczynać się od 50 do 70 zł za metr kwadratowy powierzchni. Dużo zależy także od grubości arkuszy izolacyjnych. Montaż elementów o grubości około 10 centymetrów może wynieść nas mniej więcej 50-55 zł/m2. Z kolei arkusz o grubości 20 cm może być droższy o nawet 20 złotych. Jeśli jednak wolimy ocieplać tynk wełną, musimy liczyć się z kosztami nawet dwa razy większymi. Metr kwadratowy tego materiału może kosztować nas nawet 130-140 zł/m2.

Jak przygotować ściany budynku do ocieplenia?

Kiedy już jesteśmy zdecydowani na ocieplenie budynku, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Powierzchnia ścian zewnętrznych powinna być równa i sucha. Dzięki temu ułatwione będzie mocowanie płyt izolacyjnych na specjalny klej. Jeśli widoczne są małe zanieczyszczenia bądź podłoże jest zakurzone, należy je oczyścić przy wykorzystaniu sprężonego powietrza, miękkiej szczotki czy myjki ciśnieniowej. Następnie inwestor powinien sprawdzić, czy nie widać nigdzie oznak grzyba, pleśni czy ewentualnego mchu. Oczyszczone podłoże należy również zagruntować.

Następnie przychodzi czas na wybór materiału. Szczególnie zewnętrzna termoizolacja ścian oparta jest na styropianie oraz wełnie mineralnej. Są to dwa sprawdzone rozwiązania, które stosowane są zamiennie. Jeśli chodzi o styropian to charakteryzuje się niskim poziomem przepuszczalności. Nie jest również wrażliwy na wilgoć, a jego izolacyjność jest określana jako wysoka. Dzięki swojej wadze nie wymaga mocnych klejów. Z kolei wełna mineralna posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Jest bardzo wrażliwa na wilgoć, dlatego w czasie przyklejania tego materiału izolacyjnego nie można doprowadzić do zmoczenia.

Oba materiały termoizolacyjne świetne nadadzą się zatem do ocieplania domów jednorodzinnych. Wystarczy nanieść odpowiedni klej i przykleić do powierzchni. Przy jego wyborze dobrze jest również sprawdzić, czy jest on przeznaczony do materiału białego czy grafitowego. Na koniec konieczne jest osadzenie narożników, które ochronią budynek przed uszkodzeniami mechanicznymi.