Jak odnowić boazerię drewnianą?

boazeria drewniana

Wiele osób nadal posiada w swoim mieszkaniu bądź domu boazerię na ścianach. Wiele lat temu była ona uznawana za element dekoracyjny o wysokim standardzie, natomiast obecnie często nieodnowiona budzi w mieszkańcach chęć pozbycia się jej. Należy jednak pamiętać, że zamontowana boazeria może być trudna do usunięcia, a ponowne wygładzanie ścian i renowacja mogą zająć naprawdę dużo czasu. Dobrze się składa, że materiał ten przechodzi teraz swój renesans i odpowiednio odrestaurowany może zachwycać swoim wyglądem. Jak zatem w prosty sposób odnowić boazerię drewnianą? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę jest boazeria?

Boazeria pojawiła się na salonach jeszcze w okresie baroku. Właśnie wtedy najczęściej ozdabiano nią nie tylko ściany, ale również i sufity. Ponadto dawały efekt zabezpieczenia całych komnat. Drewno, które sięgało od jednej trzeciej do dwóch trzecich wysokości ściany stało się jednak popularne dopiero w XVIII wieku. Wtedy dostrzeżono, że kładzenie takiej formy drewna będzie optymalnym sposobem na zabezpieczenie powierzchni.

W dodatku nie trzeba było wydawać wielkim sum na potrzebne materiały. W kolejnych latach była ona spadkiem po czasach PRL-u. Najbardziej powszechne były proste systemy desek, które łączone były na pióro i wpust. W dalszym okresie wiele osób sięgało po boazerię angielską, która cechowała się kasetonami z płycinami bądź bez nich. Wtedy był to symbol wystroju w każdym pomieszczeniu.

Boazeria drewniana – jak wygląda jej konserwacja?

Renowacja boazerii drewnianej jest najlepszą metodą, dzięki której drewno będzie miało przywrócony swój dawny blask, a także zaoszczędzimy dużo pieniędzy. Możemy to zrealizować na kilka sposobów. Najprostszym z nich będzie pomalowanie powierzchni na inny kolor. To już od naszej inwencji twórczej zależy, w którą stronę będziemy chcieli iść. Jeśli podoba nam się styl skandynawski, warto wybrać białą bądź beżową farbę.

Jeśli jednak wolimy iść w stronę rustykalnego wystroju, lepiej zdecydować się na cieplejsze odcienie, które można znaleźć w każdym sklepie malarskim. Taka boazeria sosnowa świetnie nada się do wnętrza, jakim jest chociażby nowoczesny przedpokój czy salon. Dobrym sposobem jest także odnowienie paneli za pomocą lakierobejcy. Będzie ona świetnie działać na powierzchnię boazerii, a dowolność kolorów sprawi, że będzie można ją dopasować do wielu wnętrz.

Jak pomalować drewnianą boazerię?

Zanim pomalujemy boazerię na wybrany przez nas kolor, konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie do tego procesu. Przede wszystkim, jeśli stara powłoka trzyma się dobrze, można zmatowić ją papierem ściernym z drobnymi ziarnami. Warto jest w taki sposób czyścić boazerię, ponieważ nałożenie nawet jednej warstwy farby nie będzie miało dobrej przyczepności jak w przypadku idealnie gładkiego podłoża.

Warto jednak pamiętać, aby ruchy papierem ściernym wykonywać wzdłuż, a nie w poprzek słojów. Jeśli chcemy wyeksponować rysunek słojów oraz uwydatnić naturalny odcień drewna, dobrze jest się pozbyć poprzednich kryjących powłok i wybrać produkt bezbarwny bądź w kolorze jego powierzchni. Oferta sklepów malarskich jest bardzo bogata, a za pomocą połączenia ciekawych odcieni można układać niesamowite kompozycje.