Jak przygotować ściany do malowania?

malowanie scian

Malowanie ścian czeka nas, jeśli kupujemy nowe mieszkanie bądź dom lub mamy ochotę na zmianę naszego otoczenia. Wybór farb jest często czasochłonny, lecz jest to proces dosyć przyjemny. Nie możemy jednak nakładać farbę bezpośrednio na tą, która ewentualnie jest już położona. Powinniśmy za to trzymać się odpowiednich procedur, które ułatwią, a także usprawnią cały proces. Jak zatem przygotować ściany do malowania? Podpowiadamy.

Przygotowanie ścian do malowania – od czego zacząć?

Aby dobrze nałożyć farbę lateksową, akrylową bądź inną emulsją, po pierwsze powinniśmy pozbyć się starych warstw farby ze ścian i sufitu. Można to zauważyć szczególnie po łuszczeniu oraz odstawaniu od podłoża dużych jej kawałków. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, w których miejscach farba nie jest już wystarczająco przyczepna, możemy wykonać łatwy test. Wystarczy przykleić mocną taśmę malarską w paru fragmentach ścian, a następnie szybkim ruchem dłoni oderwać ją. Jeśli wraz z taśmą oderwał się kawałek farby, oznacza to, że trzeba ją koniecznie usunąć. Jeśli zaś taśma jest czysta, może to oznaczać, że prawdopodobnie dobrze się ona trzyma i nie jest konieczne jej usuwanie. Jak zatem pozbyć się starej farby? Wystarczy zwilżyć wybraną powierzchnię wodą i zeskrobać szpachelką.

Mycie ścian przed malowaniem – dlaczego jest ważne?

Rzadko się mówi o tym kroku, jednak jest on bardzo istotnym etapem prac. Mycie ścian przed malowaniem pozwoli nam na usunięcie tłustych zacieków oraz osadów bądź zabrudzeń. Bez pozbycia się tych elementów trudno będzie nam pokryć ścianę na całej jej powierzchni. Aby skutecznie umyć ścianę, zalecane jest wykorzystanie miękkiej ściereczki oraz wody z dodatkiem specjalnego mydła malarskiego. Zamiennie można także wykorzystać delikatny i odtłuszczający detergent. Przy myciu należy kierować się od góry do dołu, a na koniec przemyć niewielką ilością czystej wody. Następnie pozostawiamy ściany, aby wyschły, co zwiększy ich przyczepność przy ponownym malowaniu.

Szpachlowanie, wyrównywanie oraz gruntowanie ścian – o tym musisz pamiętać

Zanim złapiemy za pędzel do malowania, warto pamiętać również o jeszcze jednej poradzie. Aby osiągnąć zadowalający efekt, konieczne jest zniwelowanie wszelkich nierówności, rys czy pęknięć tynku, a także uzupełnienie ubytków. W innym przypadku będą one zwyczajnie widoczne na powłoce farby czy tapety. Kiedy ściany wyschną, dobrze jest rozrobić tak zwaną masę szpachlową w zalecanych przez producenta proporcjach i za pomocą szpachelki wyrównać powierzchnię. Następnie warto wyszlifować podłoże gruboziarnistym papierem ściernym, a po nim zastosować wersję drobnoziarnistą, aby pozbyć się kurzu oraz pyłu.

Jedyne, co pozostało przed przystąpieniem do malowania jest gruntowanie ścian. Warto jednak pamiętać, że ten zabieg wykonywany jest przede wszystkim na niemalowanym wcześniej podłożu. Przykładowo tynki gipsowe wymagają właśnie gruntowania przed położeniem gładzi czy malowaniem. Dobrze jest wesprzeć się specjalnym preparatem, jakim jest farba podkładowa. Poprawia ona przyczepność nowej farby i wzmacnia powierzchnię ściany. Sprawia to, że zagruntowanie jest istotnym elementem całego remontu.

Kładzenie gładzi i malowanie

Bardzo często zdarza się, że na cienkiej powłoce farby mogą być widoczne wszelkie mankamenty ściany. Usunięcie chociażby pęknięć czy ubytków nie zawsze wystarcza, dlatego, aby uzyskać efekt gładkiej powierzchni, warto pokryć ścianę gładzią. Dobiera się ją do rodzaju podłoża oraz warunków zewnętrznych. Następnie możemy już pomalować nasze ściany na dowolny kolor. Możemy do tego użyć klasycznego wałka bądź innych akcesoriów, które dostępne są na rynku. Dzięki nim nie powstaną żadne zacieki ani plamy, a wysoka chłonność wałka pozwoli na równomierne rozłożenie farby.