KiK – nowy sposób montażu okna w warstwie ocieplenia

0

Na rynku pojawiła się kolejna technika energooszczędnego osadzania okna poza licem muru, czyli montaż KiK.

 

 

Montaż okien w warstwie ocieplenia

WIDERSKI, partner handlowy firmy Vetrex, przeprowadził pierwszą instalację stolarki w systemie montażu okien w warstwie ocieplenia KIK.

Proponujemy klientom najnowocześniejsze rozwiązania, dlatego chętnie poznajemy nowe technologie i regularnie się szkolimy. Mamy duże doświadczenie w zakresie różnych metod montażu energooszczędnego. KIK zwrócił naszą uwagę, ponieważ łączy wykorzystanie dobrze nam znanych i wielokrotnie sprawdzonych akcesoriów oraz materiałów montażowych w jednej metodzie. Integracja korzyści płynących z zastosowania ich w jednym rozwiązaniu pozwala uzyskać zupełnie nową jakość montażu – wyjaśnia Michał Widerski, właściciel salonu sprzedaży, który zrealizował pionierski projekt.

Koncepcja montażu okien KIK łączy w sobie solidne mocowanie mechaniczne i skuteczne uszczelnienie połączenia okien z murem, zapewniające zauważalne korzyści w zakresie izolacji termicznej oraz szczelności połączenia. W metodzie tej przeszklenie montowane jest na konsolach i wspornikach marki KNELSEN. Wykonana z tych elementów konstrukcja dobrze przenosi obciążenia powalając na wysunięcie okna poza lico muru, w warstwę ocieplenia i osadzenie go na specjalnej kształtce – „ciepłym parapecie” – którego tradycyjną funkcją jest uszczelnienie progu okna, lecz który pełni też funkcję podpory dla dolnej ramy okiennej.

KiK - nowy sposób montażu okna w warstwie ociepleniaNazwa nowego rodzaju montażu jest skrótem od KNELSEN i KLINAR – nazw firm będących producentami kluczowych komponentów w nim wykorzystywanych i twórcami nowego, opatentowanego rozwiązania.

Nowa technika montażu rozwiązuje dwa istotne problemy pojawiające się  przy zastosowaniu innych metod wykorzystujących konsole stalowe. Dzięki przytwierdzeniu konsol i wsporników bocznych doczołowo od strony zewnętrznej, KIK pozwala na wyeliminowanie punktowych mostków cieplnych w obrębie ościeży, co pozytywnie wpływa na termikę połączenia okna z murem. Kolejnym problemem rozwiązanym przy użyciu Systemu KiK jest możliwość pełnego uszczelnienia połączenia okna z murem niezależnie od etapu prac elewacyjnych.

W systemie KiK wykorzystywane są także specjalne ramki styropianowe, które przyklejane są do muru za pomocą kleju PU do styropianu, natomiast szczelina pomiędzy ramką a oknem wypełniana jest pianą poliuretanową, dzięki czemu możliwe jest wykonanie kompletnych uszczelnień w nieocieplonym jeszcze budynku. Od zewnątrz szczelina dylatacyjna zabezpieczona jest przed przenikaniem wody i chłodnego powietrza szeroką folią paroprzepuszczalną zachodzącą mocno na mur, aby zapewnić jak największą powierzchnię połączenia, a tym samym jego szczelność. W montażu wykorzystywane są także folie paroizolacyjne umiejscowione od wnętrza budynku.

Montaż przeprowadzony przez ekipę z salonu Widerski zasługuje na wzorową ocenę. Montażyści doskonale poradzili sobie z wyzwaniem, jakim jest przeprowadzenie pionierskiego montażu, zwłaszcza, że budynek w którym stolarka została zainstalowana posiada specjalną betonową konstrukcję szkieletową wypełnioną materiałem izolacyjnym. W budownictwie jednorodzinnym to rzadko spotykany materiał, a praca z nim nie jest łatwa. Wszystko to potwierdza wyjątkowe kompetencje ekipy firmy Widerski i doskonałą znajomość tematu energooszczędności montażu.