Ława i ściany fundamentowe – co warto o nich wiedzieć?

0
budowa domu

Fundament to chyba najistotniejszy element każdej nieruchomości. Jest wprawdzie niewidoczny, ale to on gwarantuje stabilność budynkowi.


Fundament domu jednorodzinnego bezwzględnie musi być dostosowany do warunków gruntowych w miejscu budowy. Tylko wtedy przeniesie w należyty sposób obciążenia konstrukcyjne  oraz te, wynikające z użytkowania domu. Fundament składa się najczęściej z dwóch elementów: ław oraz ścian fundamentowych. Czym są i jaką rolę spełniają?

Ława fundamentowa

To element konstrukcji budynku, na który przenoszone są (przy pomocy ścian fundamentowych) obciążenia własne i użytkowe konstrukcji. Jest  to po prostu pozioma belka o prostokątnym przekroju, której dokładne wymiary ustalane są indywidualne: przyjmuje się jednak że powinna mieć ona od 30 do 40 cm wysokości oraz od 60 do 80 cm szerokości.

Ława fundamentowa wykonana jest najczęściej z uzbrojonego betonu, dzięki temu wykazuje dużą odporność na zgniatanie, ściskanie i rozciąganie, a co za tym idzie – zabezpiecza fundament przez pęknięciami. Beton ze zbrojeniem świetnie nadaje się do budowy ław na gruntach o dobrej nośności. Jeśli jest ona jednak niewystarczająca, lub istnieje ryzyko zwiększonych obciążeń, stosuje się wówczas ławy żelbetonowe, zbrojone poprzecznie, które są bardziej wytrzymałe.

Budowa ław jest zwykle nieco tańsza od alternatywnej płyty fundamentowej. Ich wznoszenie nie jest skomplikowane, choć w trakcie prac budowlanych trzeba ściśle kierować się wytycznymi, zgodnymi ze sztuką budowlaną. Ławy fundamentowe wykonuje się w deskowaniu albo bezpośrednio w gruncie.

Ściany fundamentowe

Opierają się na ławach fundamentowych. Grubość oraz ich konstrukcja jest uzależniona od technologii budowy ścian zewnętrznych części nadziemnej budynku. Sposób ich wznoszenia zależy również od tego, czy nieruchomość posiada piwnicę czy nie. Jeśli nieruchomość jest podpiwniczona, ściany są nieco wyższe (około  1m) i wymagają zbrojenia. Jeśli projekt nie przewiduje wykonania piwnicy, wówczas ściany fundamentowe są po prostu z obu stron obsypane ziemią.

Najbardziej popularnymi materiałami wykorzystywanymi do budowy ścian fundamentowych są pełne bloczki betonowe oraz nieco większe od nich bloczki keramzytobetonowe. Spotyka się także ławy fundamentowe wykonane z bloczków silikatowych, betonu komórkowego a nawet kamienia.