Malowanie tynków mineralnych

Malowanie tynków mineralnych

Tynki mineralne aby skutecznie chroniły przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych powinny zostać pomalowane odpowiednią farbą fasadową. Jej właściwości pozwalają na uzyskanie optymalnego poziomu współczynnika paroprzepuszczalności i nasiąkliwości, co znacząco wpływa na odporność i estetykę fasady.

Tynki mineralne – właściwości

Tynki mineralne dobrze przepuszczają parę wodną i dwutlenek węgla oraz szybko oddają wodę. Niestety z racji zastosowanego w nich naturalnego spoiwa mają tendencję do zatrzymywania w swojej strukturze zanieczyszczeń nanoszonych m.in. przez opady atmosferyczne. Wszelkiego rodzaju pyły przemysłowe, pyłki roślinne oraz zwykły kurz czy brud nie tylko zmniejszają wartość estetyczną elewacji, ale dodatkowo obniżają termoizolacyjne właściwości powłoki tynkarskiej.

Aby zapewnić powstanie wysoce – odpornej i jednorodnej warstwy, przed przystąpieniem do malowania należy sprawdzić czy podłoże jest nośne, odtłuszczone, czyste i suche. Mysi być także wolne od pyłów i środków obniżających przyczepność oraz wolne od plam i wykwitów pochodzenia biologicznego bądź chemicznego (solnych lub korozyjnych). W przypadku występowania tego rodzaju problemów należy zastosować specjalne materiały przeznaczone do ich likwidacji – najczęściej wystarczy użycie mydła malarskiego rozcieńczonego letnią wodą. W okresie podwyższonej wilgotności powietrza i niskiej temperatury, a także w przypadku nie do końca odpowiednio wysezonowanego podłoża, przed aplikacją farby fasadowej należy zastosować grunt blokujący transport m.in. zasadowych związków wapnia na powierzchnię i powstawanie tzw. wysoleń.

Malowanie tynków mineralnychFarba wspierająca termoizolację

Nakłady na zapewnienie właściwych warunków mieszkalnych stanowią bardzo dużą cześć domowego budżetu, a jego spory odsetek pochłania ogrzewanie. Aby zapewnić jak najniższy poziom wydatków na eksploatację, należy wybierać kompleksowe rozwiązania, które uzupełniają swoje poszczególne funkcje. System ociepleń ma za zadanie chronić zarówno przed wysokimi jak i niskimi temperaturami. Dobór materiałów do izolacji ścian zewnętrznych (w tym wyprawy tynkarskiej i farby elewacyjnej) musi być świadomą decyzją. Bardzo łatwo bowiem zaprzepaścić wcześniejsze starania o ciepły i suchy dom.

Malowanie systemów ociepleń opartych na tynkach mineralnych to końcowy etap zabezpieczania budynku. Aby uzyskać zakładany efekt termoizolacyjny powierzchnia wyprawy tynkarskiej powinna zostać zagruntowana. W przypadku stosowania nawierzchniowo farby silikonowej zaleca się użycie preparatu Bloker, który zadba o dobrą przyczepność farby nawierzchniowej do podłoża i zabezpieczy przed ewentualnymi wysoleniami, tzw. białą rdzą. Produkt trwale wzmacnia podłoże oraz zmniejsza jego nasiąkliwość. Tak przygotowane podłoże pozwala na uzyskanie optymalnego i długotrwale zadowalającego efektu po nałożeniu farby fasadowej. Zastosowanie rozwiązania systemowego ułatwia utrzymanie odpowiedniej termoizolacyjności budynku, co bezpośrednio wpływa na zachowanie właściwej wilgotności oraz temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych.