Markiza czy roleta? Co wybrać do mieszkania na poddaszu?

Urządzasz mieszkanie na poddaszu? To świetnie! Przed Tobą wspaniała przygoda. Aranżacja poddasza, zwłaszcza tego ze skosami, to nie lada gratka dla fanów wnętrzarskich trików. Ale to nie wszystko. Warto też wziąć pod uwagę funkcjonalność mieszkania na poddaszu i zapewnić sobie odpowiedni klimat. Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym sposobem na regulację temperatury i światła w tym miejscu, zwróć uwagę na markizy i rolety zewnętrzne. Ale które z nich lepiej sprawdzą się na Twoim oknie dachowym? Przeczytaj i sprawdź!

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie funkcje posiadają rolety zewnętrzne,
 • jakie wyróżniają markizy,
 • które wyposażenie okna, rolety czy markizy, warto wybrać w zależności od potrzeb.

Markizy, rolety zewnętrzne… Chociaż oba te elementy wyposażenia okna są montowane na zewnątrz, różnią się pod pewnymi względami. Aby znaleźć rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się na danym poddaszu, warto dowiedzieć się więcej o ich funkcjach.

Rolety zewnętrzne – zaciemnienie i izolacja

Roleta zewnętrzna VELUX to inwestycja na długie lata. Chociaż montaż wymaga zaangażowania specjalisty, jej zaletą jest funkcjonalność o każdej porze roku. Aluminiowa konstrukcja sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych, a także, ze względu na swoją solidność, daje domownikom dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Główne zalety rolety zewnętrznej to:

 • zmniejszenie ilości ciepła wpadającego do pomieszczenia nawet o 94%,
 • poprawa izolacyjności niezależnie od pory roku,
 • zapewnienie całkowitego zaciemnienia,
 • redukcja hałasu spowodowanego przez deszcz czy grad.

Roleta zewnętrzna nie koliduje z montażem wewnętrznego wyposażenia okien. Jeśli chciałbyś osiągnąć efekt rozproszenia światła, zdecyduj się dodatkowo na rolety dekoracyjne lub plisowane. Jeżeli natomiast chcesz uniknąć problemu z owadami w domu, gdy roleta będzie podniesiona, a okno otwarte, zamontuj moskitierę.

Markizy VELUX – skuteczna ochrona przed upałem

Markizy w ostatnich latach zyskują coraz więcej zwolenników. Markiza VELUX jest wykonana z przezroczystego materiału, który odbija promienie słoneczne zanim dotrą do szyby, a jednocześnie nie przesłania widoku za oknem. Jej montaż jest bardzo łatwy – przeprowadza się go wewnątrz pomieszczenia, dlatego możesz to zrobić samodzielnie. Markiza do okna dachowego najlepiej sprawdza się latem.

Ten typ wyposażenia okna pełni w pomieszczeniach trzy najważniejsze funkcje:

 • zmniejsza ilość ciepła wpadającego do pomieszczenia o około 76%, dzięki czemu obniża temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni
 • nie ogranicza widoku i przepuszcza światło (dzięki przezroczystej tkaninie),
 • delikatnie rozprasza promienie słońca (dzięki siatkowanemu materiałowi).

Pamiętaj, że markizę VELUX również możesz połączyć z moskitierą i roletą wewnętrzną dowolnego typu. Takie rozwiązanie da Ci możliwość jednoczesnego lub osobnego stosowania dwóch rodzajów wyposażenia okna: markiza lepiej ochroni pomieszczenie przed upałem, zaś roleta wewnętrzna zapewni zaciemnienie.


Zobacz także: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o markizach na okna dachowe


Markizy a rolety – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Znasz już najważniejsze zalety poszczególnych rodzajów zewnętrznego wyposażenia okien, ale pozostaje kluczowe pytanie: markiza czy roleta na okno dachowe – co sprawdzi się lepiej na Twoim poddaszu?

Wybór zależy od Twoich potrzeb i priorytetów, ale można wyróżnić kilka kryteriów, które z pewnością pomogą Ci podjąć decyzję:

 • Jeśli zależy Ci na całkowitym zaciemnieniu o każdej porze dnia – wybierz rolety zewnętrzne.
 • Jeśli masz problem z hałasem na poddaszu spowodowanym deszczem, wiatrem lub położeniem domu w głośnej okolicy – wybierz rolety zewnętrzne.
 • Jeśli zależy Ci na izolacji cieplnej przez cały rok – wybierz rolety zewnętrzne.
 • Jeśli chcesz obniżyć temperaturę na poddaszu latem – wybierz markizy lub rolety zewnętrzne.
 • Jeśli zależy Ci na podziwianiu widoku za oknem – wybierz markizy.
 • Jeśli zależy Ci na łatwym, samodzielnym montażu – również wybierz markizy.

Rolety i markizy VELUX zadbają o Twój komfort niezależnie od tego, na które z nich się zdecydujesz. Zastanów się nad swoimi potrzebami, kup wybrane wyposażenie okien i ciesz się wymarzoną przestrzenią na poddaszu niezależnie od pory roku!