Monitoring domu jednorodzinnego – czego będziesz potrzebować?

0

Obawiamy się o swoje bezpieczeństwo – i nie ma w tym niczego dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że do kradzieży i włamań dochodzi równie często co kiedyś. Ludzie, chcąc chronić siebie i swoje rodziny (a także – nie ukrywajmy – swój dobytek) coraz częściej decydują się na korzystanie z różnych form monitoringu. Najczęściej na dodatkową ochronę decydują się właściciele domów jednorodzinnych. W co powinni zainwestować?

Dlaczego coraz częściej decydujemy się na monitoring?

Powodów jest wiele. Po pierwsze – chcemy po prostu czuć się bezpieczni. Cały czas dochodzi do napadów, kradzieży czy kradzieży z rozbojem. Monitoring daje nam poczucie, że nikt nie będzie w stanie nam zagrozić. Po drugie – często instalujemy kamery, bo zależy nam na poczuciu kontroli. Chcemy mieć pewność, że panujemy nad wszystkim, także nad bezpieczeństwem naszego majątku czy naszej rodziny. Ponadto monitoring staje się standardem – jest wszechobecny na małych, strzeżonych osiedlach, gdzie całkiem nieźle się sprawdza. Nic dziwnego, że właściciele domów jednorodzinnych (położonych nierzadko na uboczu, z daleka od innych zabudowań, a tym samym – od potencjalnej pomocy) również chcą w niego inwestować.

O czym warto pamiętać, jeśli chcemy zainstalować monitoring?

Po pierwsze – instalowanie monitoringu w domku jednorodzinnym różni się od tego samej czynności wykonywanej w przypadku bloków czy budynków fabrycznych. Dlaczego? Instalacja kamer na ścianie domu jednorodzinnego wymaga zachowania pewnej estetyki; kamery nie powinny burzyć krajobrazu ani zbyt mocno rzucać się w oczy.

Monitoring IP: dlaczego monitoring cyfrowy jest skuteczniejszy od analogowego?

Osoby, które decydują się na zamontowanie monitoringu, będą musiały dokonać wyboru między monitoringiem analogowym a cyfrowym. Podstawową przewagą monitoringu IP nad monitoringiem analogowym jest zdecydowanie wyższa rozdzielczość, a tym samym – wyższa jakość obrazu. Monitoring IP jest wprawdzie droższy, ale bez wątpienia warto w niego zainwestować; dzięki lepszemu obrazowi łatwiej jest zidentyfikować potencjalnego złodzieja lub jakąkolwiek osobę, która swoich zachowaniem przyczynia się do wzrostu naszego zaniepokojenia.

Zestaw monitoringu

Dla osób, które chcą bez problemów zamontować kompleksowy system monitoringu, a jednocześnie nie znają się zbyt dobrze na tego rodzaju urządzeniach, idealnym rozwiązaniem będzie zakup zestawu monitoringowego. W jego skład wchodzą kamery (najczęściej 1, 2 lub 4); zestaw CCTV jest przeznaczony do użytku zewnętrznego. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zbliżony czas nagrywania (zazwyczaj mieści się w przedziale 7-14 dni). Warto zwrócić uwagę także na rozdzielczość kamery i długość gwarancji całego zestawu. Monitoring można spróbować zamontować samodzielnie, jednak jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko jest wykonane tak jak należy, lepiej wynająć montera.

Instalacja monitoringu domu jednorodzinnego: co jeszcze będzie potrzebne?

W zależności od tego, czy decydujemy się na zestaw monitoringu czy też chcemy instalować poszczególne elementy oddzielnie, bez wątpienia przydadzą nam się…monitory. Dla niektórych może się to wydawać przesadą, jednak warto pamiętać, że zainstalowany na zewnątrz monitoring bez podłączenia kamery do monitora po prostu niewiele daje. Należy zresztą pamiętać, że monitora z podglądem nie musimy wcale instalować w widocznym miejscu – spokojnie można umieścić go w garażu lub innym mało uczęszczanym pomieszczeniu. Ważne, by móc mieć podgląd na to, co się dzieje na zewnątrz, bez konieczności wychodzenia z domu.

Z tego samego względu warto zainwestować również w specjalne dyski twarde, na których będą przechowywane dane nagrane na kamerze monitoringowej. Dyski tego typu są specjalnie przystosowane do przechowywania informacji z monitoringu CCTV. Charakteryzują się dużą pojemnością (np. 1 TB, chociaż niektóre dyski mają pojemność nawet do 14 TB). Zazwyczaj są to dyski typu HDD.

Gdzie kupować akcesoria i urządzenia do monitoringu?

Najlepiej kupować je w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży tego rodzaju urządzeń. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją urządzeń; dobrze, jeśli oferta sklepu jest umieszczona na stronie internetowej (tak jak np. w tym wypadku, https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip.html, gdzie producent jasno określił wszystkie najważniejsze parametry). Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto również zasięgnąć opinii osób, które korzystają już z takiego systemu ochrony.