Najzimniejszy budynek we Lwówku Śląskim

Najzimniejszy budynek we Lwówku Śląskim

Ten budynek został głównym bohaterem akcji „Zatrzymaj ciepło” zorganizowanej w poprzednim roku przez właścicieli Biura Inżynierskiego Bogumiła Bytnar z Lwówka Śląskiego.

 

Izolacja budynku – jak zatrzymać ciepło

Ten budynek mógłby posłużyć jako przykład do opracowania atlasu mostków termicznych, ponieważ „nadziany” był nimi jak dobra kasza skwarkami.

Badanie termowizyjne Badanie termowizyjne przed ociepleniem Badanie termowizyjne
Badanie termowizyjne Badanie termowizyjne Badanie termowizyjne

Zdjęcia termowizyjne przedstawiają wiele wad w obudowie zewnętrznej budynku, oto niektóre z nich:

  • liniowy mostek termiczny wzdłuż nadproży okiennych (wieniec stropowy) wywołany niewłaściwym ułożeniem warstwy termoizolacyjnej ocieplającej nadproże okienne,
  • nierównomierny rozkład temperatury na powierzchni ściany spowodowany niejednorodną budową przegrody składającej się z komponentów budowlanych o różnych wartościach współczynników przewodności cieplnej – zastosowano zaprawę murarską o wyższym współczynniku przewodności cieplnej w stosunku do współczynnika przewodności cieplnej elementu murowego,
  • do budowy ścian zastosowano materiał o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła, co bezpośrednio przekłada się na bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie
  • do budowy ścian zastosowano różne materiały – oznacza to, że niektóre mieszkania charakteryzowały się jeszcze większym zużyciem ciepła w stosunku do pozostałych mieszkań.
badanie termowizyjne Badanie termowizyjne Badanie termowizyjne
Badanie termowizyjne przed ociepleniem Badanie termowizyjne przed ociepleniem Badanie termowizyjne

Na szczęście zarządca i właściciele  budynku podjęli odpowiednią decyzję i w drugiej połowie 2013 roku rozpoczęli prace termomodernizacyjne polegające na dociepleniu ścian zewnętrznych i stropodachu dwudzielnego oraz wymianie stolarki okiennej na klatce schodowej.

Takie działania z pewnością przyniosą wiele korzyści z uwagi na obniżenie rachunków za ogrzewanie o około 35% i krótki czas zwrotu inwestycji budowlanej, który nie przekroczy dziesięciu lat.

W takiej sytuacji wspólnota mieszkaniowa będzie mogła spłacać ratę zaciągniętego kredytu na roboty budowlane z oszczędności jakie przyniosą obniżone rachunki za ogrzewanie.

Niestety w całej Polsce takich budynków jest bardzo wiele, a ludzie nie potrafią zrozumieć, że lepiej jest zainwestować we własną nieruchomość niż w spółki gazownicze czy składy opału. Dlatego organizowana przez biuro projektowa akcja „ZATRZYMAJ CIEPŁO” ma za zadanie zmienić świadomość użytkowników budynków.