Nowoczesna kuchnia i łazienka – jak je urządzić?

zlewozmywak deante

W nowocześnie urządzonym mieszkaniu kuchnia i łazienka są równie ważne jak pozostałe pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę przy ich urządzaniu?

Kolekcja wyposażenia – ze sklepu prosto do łazienki

Czas to pieniądz. Dlatego wiele osób chce go zaoszczędzić i kupić całe wyposażenie łazienki podczas jednych zakupów. Najlepiej jest wtedy wybrać całą kolekcję obejmującą wszystko, co jest potrzebne w łazience: baterie, deszczownię lub komplet podtynkowy i kabinę prysznicową. Dzięki temu oszczędzamy cenny czas, a jednocześnie mamy pewność, że wygląd pomieszczenia będzie spójny i wszystkie elementy będą doskonale do siebie pasować.

Szukając kompletnej kolekcji wyposażenia łazienki postawmy na rozwiązania dużych i renomowanych firm, takich jak Deante, które na swoje wyposażenie dają długoletnią gwarancję, a razie potrzeby służą wparciem technicznym podczas montażu i użytkowania. Unikniemy w ten sposób niemiłych niespodzianek albo wrażenia, że każda rzecz pochodzi z innej bajki.

Kuchnia – jak urządzić strefę zmywania?

Strefa zmywania to ważna część kuchni – spędzamy tu ponad 200 godzin rocznie myjąc naczynia, płucząc owoce, nalewając wodę i wykonując dziesiątki drobnych czynności. Od wyboru zlewozmywaka, baterii oraz akcesoriów takich jak suszarka zależy, czy będziemy to robić bez wysiłku.

Idąc tym tropem zlewozmywak powinniśmy dobrać odpowiednio do wnętrza kuchni i potrzeb użytkowników. Tam, gdzie brudzi się dużo naczyń, np. w dużych rodzinach, warto pomyśleć o pojemnych modelach, takich jak nagradzany w konkursach wnętrzarskich stalowo-granitowy zlewozmywak Prime. Zmieszczą się w nim duże naczynia, których nie umyjemy w zmywarce.

Mniejsze zlewozmywaki sprawdzą się w domach ze zmywarką lub przy mniejszej liczbie użytkowników. Do gabarytów komór należy dopasować rozmiar i wysokość baterii, tak aby woda nie rozchlapywała się na blat. Dobrym rozwiązaniem są baterie z wyciąganymi wylewkami, które ułatwiają napełnianie wysokich naczyń, garnków, czy spłukiwanie komory. Pod zlewozmywakiem dobrze jest zamontować syfon o płaskiej konstrukcji, tzw. space saver, oszczędzający miejsce wewnątrz szafki, pozwalający na swobodne wstawienie np. koszy na segregację. A jeśli tuż obok umieścimy zmywarkę, wówczas z łatwością włożymy do niej oczyszczone z resztek czy opłukane talerze, unikając ryzykownego przenoszenia brudnych naczyń przez całe pomieszczenie.

zlewozmywak Capella

Jakie materiały są najlepsze w łazience, a jakie w kuchni?

Raz zaaranżowana łazienka będzie służyć przynajmniej przez kilka lat, bardzo ważne jest więc, aby jej styl i kolorystyka były ponadczasowe i trwałe. Zadziałajmy zgodnie ze złotą myślą Coco Chanel, że moda przemija, a styl pozostaje. Dlatego w projekcie łazienki postawmy na naturalne kolory, granit, szkło, błyszczący chrom i białą ceramikę, które będą dobrze wyglądały także za kilka lub nawet kilkanaście lat.

Jednym z elementów stylowej łazienki jest ładna, chromowana bateria umywalkowa i pasująca do niej bateria wannowa lub natryskowa. Wybór jest jednak ogromny, więc skąd wiadomo, jaką baterię wybrać? Warto szukać ponadczasowych, prostych wzorów. Elegancka bateria o srebrzystym kolorze i smukłym kształcie, taka jak umywalkowa Alpinia, nie wyjdzie z mody przez długi czas. Pozostałą część łazienki możemy urządzić wykorzystując baterię wannową, baterię prysznicową i baterię bidetową również z serii Alpinia. Ich wspólnym elementem są płaskie dźwignie i zaokrąglone kształty. Takie powtórzenie podobnych baterii w kilku miejscach łazienki sprawia, że wnętrze wygląda spójnie, a wszystkie elementy pasują do siebie stylistycznie.

W ostatnich latach do naszych kuchni przebojem weszło szkło hartowane w postaci paneli montowanych nad blatami kuchennymi, desek do krojenia, płyt grzewczych i wielu innych sprzętów. Firma Deante postanowiła wykorzystać szkło w nietypowy sposób. Połączyła je z eleganckim granitem w nowej kolekcji hybrydowych zlewozmywaków Capella oraz ze szlachetną stalą w zlewozmywakach z serii Pallas. Nie tylko nadają one wnętrzu ekskluzywnego charakteru, ale są też łatwe do utrzymania w czystości, odporne na przebarwienia, zadrapania i wysoką temperaturę.

Mała łazienka też może być piękna

Nawet mała łazienka w bloku może być widna, nowoczesna i dobrze zaaranżowana. Świetnie wyglądają w niej jasne kolory, meble z drewna oraz dodatki w bieli, szarości lub beżu. Na niewielkim metrażu najlepiej sprawdzają się aranżacje minimalistyczne, z gładkimi i błyszczącymi powierzchniami, które odbijają światło i optycznie powiększają wnętrze. Podobnie działa błyszcząca, chromowana armatura i duże lustra.

Kabina deante

Bezpiecznym i uniwersalnym rozwiązaniem jest biała łazienka z drobnymi, kolorowymi elementami, które można wymienić za kilka sezonów. Drobiazgi takie jak mydelniczki, dozowniki na mydło, ręczniki i łazienkowe gadżety dziś możemy kupić w najmodniejszym morskim kolorze, by za jakiś czas zmienić je np. na czerwone albo czarne. Niewielkim kosztem odświeżamy wówczas wygląd całego pomieszczenia. A co najważniejsze, zrobimy to bez przeprowadzenia remontu!

Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki?

bateria umywalkowa alpina

Wielu właścicieli małych łazienek ze względu na oszczędność miejsca decyduje się na montaż kabiny prysznicowej zamiast wanny. Kabina do małej łazienki powinna być niezbyt duża, najpopularniejsze są modele o szerokości 80 lub 90 cm. Mamy do wyboru kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi lub na zawiasach. Warto poszukać kabiny z drzwiami otwieranymi również do środka, takiej jak kwadratowa lub półokrągła Deante Alpinia. Można ją zamontować nawet w dość ciasnej przestrzeni, w sąsiedztwie umywalki lub toalety. Drzwi na specjalnie skonstruowanych zawiasach otwierają się zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz kabiny, co jest bardzo wygodne, a dodatkowo chroni też podłogę przed zachlapaniem. Każda kabina Alpinia jest wykonana z bezpiecznego szkła o grubości 6 mm, z powłoką Active Cover ułatwiającą spływanie wody. W efekcie wewnątrz kabiny nie odkłada się kamień, ani nie tworzą się zacieki, dzięki czemu jej czyszczenie jest łatwiejsze i rzadziej potrzebne.

Wanna z prysznicem – jak to zrobić?

Dla wielu osób możliwość relaksu w wannie jest tak ważna, że nie wyobrażają sobie rezygnacji z niej na rzecz kabiny natryskowej. Jednocześnie na co dzień doceniają szybkość i łatwość porannego prysznica. Jak pogodzić te dwie sprzeczne potrzeby? Dobrym sposobem jest zamontowanie na krawędzi wanny parawanu nawannowego Alpinia. Dzięki niemu nawet mała łazienka z wanną może stać się łazienką z prysznicem. Taki wanno-prysznic łączy zalety obu rozwiązań, a łazienka w bloku staje się wygodnym i wielofunkcyjnym miejscem.

deszczownica alpinaSpecjalnie do wanny z parawanem zaprojektowana jest deszczownia Alpinia. Czym wyróżnia się wśród innych deszczowni? Przede wszystkim ma wylewkę wannową, co jest rzadkim rozwiązaniem, a oznacza wygodne i szybkie przygotowanie relaksującej kąpieli. Górna głowica deszczowa jest idealna do brania prysznica. Z kolei poręczna trzyfunkcyjna słuchawka prysznicowa posłuży podczas wielu czynności, między innymi mycia włosów.