Program Czyste Powietrze 2022 – sprawdź, kto może dostać dotację

dotacja

Od początku 2022 roku w życie weszły istotne zmiany dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej dotacji na modernizację ogrzewania domu. Trzeba przy tym spełnić określone przez ustawodawcę wymagania. Kto może złożyć wniosek oraz jakie konkretne kwoty można zyskać? Wyjaśniamy.

Czym jest program Czyste Powietrze?

Program „Czyste Powietrze” działa od roku 2018 i według planów rządu ma potrwać do roku 2029. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych pierwiastków do atmosfery. Największa ich ilość powstaje ze spalania niskiej jakości materiałów opałowych oraz korzystania ze starych, niezmodernizowanych pieców. Oprócz tak ważnej roli jaką jest ekologia, również Unia Europejska wymaga, aby państwa aktywnie włączały się w motywowanie mieszkańców do korzystania z najnowszych osiągnięć technologicznych w postaci pomp ciepła, fotowoltaiki oraz wymianę kotłów na te lepszej jakości.

dotacja

Dwie grupy beneficjentów

Jedną z najważniejszych zmian programu „Czyste Powietrze” od roku 2022 jest podział kwot dofinansowania w zależności od konkretnej grupy beneficjenta. Parametrem jest maksymalny roczny dochód. Aby zakwalifikować się do grupy pierwszej musi być on nie większy niż 100 000 zł. W takim przypadku można otrzymać zasiłek podstawowy do maksymalnej kwoty 30 000 zł.

Grupa druga to osoby, które posiadają miesięczne wynagrodzenie nie większe niż 1 564 zł w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Kwota ta oznacza przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny. Jeśli natomiast mówimy o pojedynczym beneficjencie to nie może on zarabiać więcej niż 2 189 zł. W obu tych przypadkach można liczyć na nieco większą dotację, wynoszącą 37 000 zł.

Trzecia grupa to zupełna nowość od roku 2022. Jest przeznaczona dla osób osiągających najniższe dochody. Jest to ukłon w stronę osób, które do tej pory nie było stać na wkład własny. Mowa tutaj o osobach, których miesięczny dochód nie przekracza kwoty 900 zł lub 1260 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa. Maksymalna kwota dotacji w tym przypadku wyniesie aż 69 000 zł. Jest to więc tym samym istotna pomoc dla osób, które do roku 2021 nie mogły pozwolić sobie na zakup i montaż kosztownych urządzeń lub modernizacji ocieplenia.

Kto może być beneficjentem programu Czyste Powietrze po zmianach?

Program dedykowany jest dla właścicieli oraz współwłaścicieli gospodarstw domowych, w tym domów jednorodzinnych, a także budynków w których znajdują się lokalne mieszkalne. Warunkiem jest posiadanie wyodrębnionej księgi wieczystej. Po spełnieniu określonych wymogów dotyczących osiąganych dochodów za poprzedni rok, można złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie.

dotacja

Czego nie obejmuje dotacja z programu Czyste Powietrze od 2022 roku?

Istotną zmianą jaką wprowadził ustawodawca jest koniec wsparcia na zakup i montaż kotła na węgiel. Możliwe było to tylko do 31 grudnia 2021. Osoby, które zdążyły do tego czasu zakupić kocioł węglowy i na fakturze widnieje odpowiednia data mają jeszcze ostatnią możliwość, aby skorzystać z takiej dotacji. W zamian od roku 2022 możliwe jest uzyskanie dotacji na kocioł na pellet o podwyższonym standardzie. Zgodnie z wymogami ustawy musi być to sprzęt z automatycznym podajnikiem i obniżoną emisyjnością cząstek stałych. Jest to szansa na uzyskanie od 9 000 zł w podstawowym poziomie dofinansowania oraz do 12 000 zł w przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania.

Jak przebiega złożenie wniosku do programu?

Wszystkie wnioski należy złożyć do właściwego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Składa się je w postaci elektronicznej. Wnioskodawca ma także obowiązek wydrukowania oraz podpisania wniosku, a następnie złożenie go do odpowiedniego funduszu w województwie, do którego należy konkretny budynek.

Złożyć wniosek o dotację oraz załatwić wszelkie formalności można także bezpośrednio w banku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawiązał współpracę i podpisał umowy z siedmioma bankami – Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz SGB-Bank. Wystarczy udać się do odpowiedniej placówki i można na miejscu uzyskać pełne wsparcie merytoryczne oraz pomoc przy wypełnianiu wniosku. Banki proponują także atrakcyjne pożyczki dla osób zdecydowanych na konkretne inwestycje w termomodernizację. Uzyskanie dofinansowania oraz wysokość dotacji może być w ten sposób łatwo dopasowana do posiadanego kapitału.

Jakie ekologiczne urządzenia obejmuje dotacja programu?

Aby przyspieszyć weryfikację wniosków powstała specjalna „Zielona lista” na której znajdują się urządzenia oraz materiały, które obejmuje dotacja. Pod adresem strony internetowej lista-zum.ios.edu.pl można zapoznać się z regularnie aktualizowaną listą zawierającą produkty należące do szerokiej gamy producentów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, aby wyświetlić szczegóły oraz dodatkowe informacje. Na uwagę zasługuje fakt, że bazę danych tworzą sami producenci oraz autoryzowani dystrybutorzy wszelkich ekologicznych urządzeń służących do grzania. Informacje są także weryfikowane zanim pojawią się na stronie, więc nie ma mowy o tym, że na podstawie tych informacji złożymy błędny wniosek.