Przedpokój nie musi być nudny!

aranżacja przedpokoju

Trzeba go tylko odpowiednio urządzić i sprawić, by „mówił”: wejdź dalej… Może zatem przedpokój, który przyjaźnie wita gości i lokatorów, już od progu zachęcając miłą, przytulną, trochę magiczną atmosferą, zbudowaną na inspiracjach z przeszłości? To najpewniej wnętrze w stylu vintage, które zawsze budzi emocje i zaciekawia tym, co w sobie kryje i do jakich historii sprzed lat powraca. Retro nigdy nie jest nudne, można więc w swojej aranżacji śmiało pójść w tym kierunku.

Jest tylko jeden warunek. Jeśli już decydujemy się na przedpokój w stylu vintage, inne pomieszczenia w mieszkaniu powinny jakoś z tym korespondować. Wbrew pozorom, wcale nam to nie zawęża pola działania, bowiem vintage to – z definicji – łączenie różnych stylów, przenikanie się przeszłości i współczesności, gustowne mieszanie starego z nowym i zestawianie elementów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują.

Przedpokój – cechy aranżacji vintage

Przedpokój w stylu vintage to wnętrze oryginalne, oparte na autorskich, niepowtarzalnych pomysłach. Aranżacja w sposób indywidualny nawiązuje do stylistyki dawnych lat, a to, jaki kształt przyjmują owe nawiązania oraz do którego okresu projekt się odwołuje, zależy wyłącznie od projektanta. Nie ma tu bowiem żadnych ścisłych reguł, według których tworzy się wystrój vintage. Są jedynie ogólne wskazówki, które mogą nam pomóc wykreować przedpokój z duszą. Oto kilka z nich…

Aby uzyskać w pomieszczeniu styl vintage, można na przykład do nowoczesnego w wyglądzie wnętrza wstawić meble retro lub odwrotnie – staroświecki przedpokój wzbogacić o nowoczesne detale. Jedno i drugie rozwiązanie doprowadzi do efektu vintage. Istotne jest tylko to, by odpowiednio te dwa światy ze sobą spiąć. Można w tym celu posłużyć się na przykład jakimś wspólnym elementem – kolorem czy fakturą.

Meble lub detale tworzące w aranżacji przedpokoju klimat retro, powinny być stare lub na takowe stylizowane, przy czym „stare” jest tu pojęciem względnym. Równie dobrze można w projekcie przedpokoju wykorzystać bowiem rzeczywiście antyczną komodę, jak i mebel udający antyk lub po prostu przedmiot, który ma „zaledwie” 25 – 30 lat. Liczy się ciekawy wygląd, historia związana z daną rzeczą, aspekt pamiątkowy etc.

Jeśli chodzi o wykorzystywane w stylu vintage materiały czy dominującą kolorystykę, trudno ograniczyć się tutaj do wąskiego wyboru. Stylistyka łączenia przeszłości ze współczesnością dopuszcza wiele materiałów, wzorów i kolorów, zależnych od tego, do którego okresu wystrojem wnętrza się nawiązuje. Może to więc być zarówno ponadczasowe drewno, jak i królujący w XX wieku plastik, ciepłe i spokojne barwy ziemi, ale też kontrastujące ze sobą żywe, nasycone kolory. Przedpokój vintage może mieć nowoczesne i minimalistyczne białe, gładkie ściany albo boazerię w naturalnym kolorze drewna lub wzorzyste tapety rodem z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wszystko zależy od naszej inwencji i upodobań.

Przykładowe projekty przedpokoju w stylu vintage

Wszystkie fotografie pochodzą z serwisów domzpomyslem.pl oraz forum.leroymerlin.pl, gdzie znajdują się galerie z aranżacjami retro, porady wnętrzarskie i informacje dotyczące poszczególnych stylów wystroju wnętrz.

Przedpokój nie musi być nudny! Przedpokój nie musi być nudny!

Powyżej kolejne aranżacje przedpokoju w stylu vintage. Na zdjęciu pierwszym od lewej widać charakterystyczną komodę sprzed kilkudziesięciu lat oraz etniczny chodnik na podłodze, dzięki którym wnętrze zyskuje charakter eklektyczny. Druga fotografia przedstawia niezwykłe, bo rzeczywiście stare, a nie postarzane, piękne, drewniane (i bardzo dawno nieremontowane) schody. Ich powycierana, spatynowana powierzchnia (czyli największa zaleta, biorąc pod uwagę architektoniczne wymagania vintage) mocno kontrastuje w tym wnętrzu z nowoczesną, minimalistyczną zabudową szafy. Wspaniałe zestawienie starego z nowym, współczesności z przeszłością etc. Po prostu kwintesencja stylu vintage. Trzecia propozycja to projekt bazujący na wymieszaniu przedmiotów i mebli retro z nowoczesnymi w stylu dodatkami. Jest tu stolik „z epoki”, są stare bibeloty, ozdobna ramka na ścianie oraz… nowoczesna, biała lampa stojąca.

Vintage trzeba poczuć…

Stylu vintage nie da się nauczyć. Nie ma tu precyzyjnych reguł urządzania przedpokoju czy jakiegokolwiek innego wnętrza w domu. Wiele jest dozwolone, w zasadzie brak jakichkolwiek zakazów, ale też wiele (jeśli nie większość) zależy od indywidualnych pomysłów i własnej inwencji. W końcu jest to styl, który ma nie tylko budzić emocje, bawić, zaciekawiać, ale też wyrażać indywidualizm twórcy. Nie ma i nie może być dwóch podobnych do siebie wnętrz, jeśli bazują one na autorskich, niepowtarzalnych pomysłach. Vintage składa się z przeciwieństw – łączy stare z nowym, zestawia w jednym wnętrzu odległe od siebie epoki i style, może być bardzo kosztowny lub całkiem tani w realizacji… Aby stworzyć wystrój wnętrza w duchu vintage, trzeba go po prostu poczuć. Pokochać i poczuć. Kierować się swoim dobrym gustem, intuicją i upodobaniami. Czasem wystarcza – zwyczajnie – otaczać się przedmiotami, które lubimy…

Więcej na temat aranżacji przedpokoju w stylu vintage i nie tylko na http://forum.leroymerlin.pl/forum/przedpokoj,2,121.html