Przemysłowy odkurzacz do cieczy – jak zachować porządek i bezpieczeństwo w miejscu pracy?

0

Advertisement
Hale przemysłowe, produkcyjne, magazyny czy parkingi to miejsca, które wymagają specjalistycznych narzędzi do sprzątania i czyszczenia podłóg i posadzek. Aby zachować nie tylko porządek, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w tych miejscach, warto skorzystać z profesjonalnych odkurzaczy przystosowanych do pracy w przemysłowych warunkach. Firmy sprzątające często zaopatrzone są w odkurzacze do wody, które odsysają ciecze takie jak olej, chłodziwa czy woda.

Do czego służy odkurzacz do wody?

Do utrzymania porządku w przemyśle przeznaczone są odkurzacze przemysłowe, które doskonale radzą sobie w trudnych warunkach. Wśród tych urządzeń znajdują się także maszyny do odsysania dużych ilości różnego rodzaju cieczy i agresywnych płynów, takich jak oleje, smary, chłodziwa, woda. Ponadto odkurzacze do wody zbierają mieszaniny cieczy z ciałami stałymi (np. wióry metalowe z chłodziwem) i mogą je separować od siebie. Umożliwia to ich specjalistyczna konstrukcja i najwyższej jakości komponenty, z których są produkowane.

Odkurzacze przemysłowe do cieczy przede wszystkim przystosowane są do ciągłej pracy 24/7. Mogą być wyposażone w silniki jednofazowe oraz trójfazowe. Zastosowanie turbiny bocznokanałowej umożliwia zasilanie trójfazowe, a co za tym idzie – pracę wielozmianową. Ponadto dobre odkurzacze do wody wyróżniają się spawaną konstrukcją z grubymi ściankami oraz przemysłowymi komponentami. Najczęściej mają olejoodporny kabel zasilający oraz koła o doskonałych właściwościach jezdnych. Istotna jest także izolacja akustyczna chroniąca słuch.

Kluczowym elementem odkurzaczy do cieczy są wytrzymałe zbiorniki ze stali nierdzewnej lub metalu malowanego proszkowo o różnej pojemności, w których gromadzone są zassane substancje. Nie mniej istotny jest system opróżniania. Może to być opuszczane lub przechylane podwozie bądź pompa do szybkiego wypompowywania cieczy. Do opróżniania służą także przezroczyste węże spustowe wykonane z różnych materiałów w zależności od rodzaju cieczy. Odkurzacze mają też zawór pływakowy zatrzymujący przepływ powietrza, gdy maksymalny poziom napełnienia pojemnika zostanie osiągnięty. Niektóre modele wyposażone są w elektroniczne czujniki poziomu cieczy, które automatycznie wyłączają odkurzacz w momencie zapełnienia zbiornika.

Przemysłowe odkurzacze do płynów wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu do oczyszczania powierzchni z cieczy i substancji oleistych w miejscu ich pojawienia się. Obszary zastosowania to:

 • przemysł browarniczy i rozlewniczy,
 • produkcja napojów,
 • obróbka metali w motoryzacji, inżynierii mechanicznej oraz metalurgii,
 • przemysł chemiczny,
 • przemysł farmaceutyczny,
 • przemysł spożywczy.

Jaki odkurzacz do zbierania wody wybrać?

Odkurzacz przemysłowy do cieczy powinien być odpowiednio dobrany do indywidualnych potrzeb danego sektora przemysłu. Zapewnia to jego prawidłowe działanie, a także komfort pracy i bezpieczeństwo osób go użytkujących. Przed zakupem należy zatem uwzględnić takie kwestie, jak:

 • rodzaj i ilość płynów, które będą zasysane – na tej podstawie dobiera się parametry mocy, przepływu powietrza, a także rodzaj systemu filtracji oraz pojemność zbiornika;
 • warunki i sposób pracy odkurzacza – od tego zależy typ konstrukcji (przenośny/stacjonarny), waga, typ zasilania, rodzaj materiałów, z których wykonany jest zbiornik;
 • oczekiwany czas pracy – w zależności od trybu pracy wybiera się typ silnika – tylko odkurzacze z napędem trójfazowym przeznaczone są do pracy wielozmianowej;
 • sposób opróżniania zbiornika – wybór między wężem spustowym a pompą;
 • dostęp do dodatkowych akcesoriów i wymiennych części eksploatacyjnych – wpływa na rozszerzenie zakresu możliwości zastosowania urządzenia, poprawę jego wydajności, a także wydłużenie żywotności.

Cechy na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza do zbierania wody. Ważne, żeby był to odkurzacz dobrany do indywidualnych potrzeb danego sektora przemysłu

Wybór odpowiedniego odkurzacza przemysłowego do wody to kluczowa kwestia dla funkcjonowania zakładu. Dobrze dobrane urządzenie ułatwia utrzymanie porządku, poprawia wydajność produkcji i jakość wytwarzanych towarów, ale także zapewnia komfortową i bezpieczną pracę. Aby uniknąć błędów, najlepiej skorzystać z pomocy przedstawiciela firmy zajmującej się sprzedażą odkurzaczy przemysłowych. Specjaliści dysponują szeroką wiedzą i mają bogate doświadczenie. Pomogą zatem precyzyjnie dobrać urządzenie do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Filtracja w odkurzaczu do cieczy

Przemysłowe odkurzacze do wody przeznaczone są do różnych zastosowań:

 • zbierania wyłącznie dużych ilości cieczy,
 • zbierania płynów z małą ilością ciał stałych,
 • odsysania płynów z dużą ilością ciał stałych, np. wióry metalowe z chłodziwem,
 • zbieranie zgrubnych ciał stałych, ale nie pyłów.

System filtracji w każdym odkurzaczu do cieczy składa się z filtra powierzchniowego, który chroni silnik przed wilgocią oraz niewielką ilością cząsteczek stałych. Ważnym elementem jest także deflektor. Jego zadaniem jest ochrona filtra przed cząsteczkami i rozbryzgami cieczy, które odbijają się od dna zbiornika, po tym jak zostaną zebrane. W zależności od sposobu wykorzystania odkurzacza stosowane są także dodatkowe elementy systemu filtracji.

W przypadku zasysania cieczy z małą ilością ciał stałych płyn grawitacyjnie trafia na dno zbiornika. Ciała stałe mogą natomiast być separowane za pomocą siatki filtracyjnej umieszczonej przy ujściu węża. Z kolei do oddzielania cieczy od dużej ilości ciał stałych wykorzystuje się kosz sitowy ze stali nierdzewnej. Opcjonalnie można go wyposażyć we flizelinowy filtr z poliestru do dokładnego oddzielania np. drobnych opiłków metali od cieczy. Natomiast w przypadku zbierania wyłącznie zgrubnych ciał stałych wszystkie materiały gromadzone są w zbiorniku.

Co więcej, w odkurzaczach do cieczy nie stosuje się systemów oczyszczania (otrzepywania) filtra. To rozwiązanie nie jest potrzebne. Urządzenie to nie służy do zasysania pyłów, dlatego silnik nie musi być przed nimi chroniony. Pył nie gromadzi się w filtrze i nie powoduje obniżenia mocy ssącej.

Odkurzacze do pracy na mokro i na sucho

Innym rodzajem odkurzaczy, które nadają się do zbierania cieczy, są urządzenia uniwersalne do pracy na sucho i mokro. Powstały z myślą o trudnych warunkach i intensywnych zastosowaniach, w których zwykłe odkurzacze sobie nie radzą.

Dużą popularnością i dobrymi opiniami cieszą się zwłaszcza odkurzacze uniwersalne Kärcher z serii NT do użytku profesjonalnego. Ich konstrukcja jest w pełni przystosowana do najbardziej wymagających zastosowań w przemyśle i handlu. Są wyposażone w mocny silnik, wytrzymałą obudowę i liczne udogodnienia oraz funkcje, które maksymalnie ułatwiają codzienne zadania związane z odkurzaniem dużych ilości zanieczyszczeń suchych i mokrych – od kurzu i piasku po błoto i żwir, a nawet płyny. Nadają się do intensywnej eksploatacji wewnątrz budynków oraz na zewnątrz. Wyróżniają się bowiem wysoką siłą ssania oraz unikalnym systemem filtracji z automatycznym lub półautomatycznym układem oczyszczania.

Do wydajnego zbierania dużych ilości płynów polecane są zwłaszcza profesjonalne odkurzacze uniwersalne Kärcher klasy Standard. Charakteryzują się niezawodnością w działaniu i łatwą obsługą.

Sprawdź zalety oraz wszechstronność zastosowań uniwersalnych odkurzaczy Kärcher dla Profesjonalistów  >>

Dlaczego odkurzacz do wody zamiast innych urządzeń?

Odkurzacze do wody są powszechnie stosowane w przemyśle i innych branżach. Wynika to z ich niezawodnego i skutecznego działania, funkcjonalności i wygodnej obsługi. Szeroki wybór pozwala dopasować urządzenie do konkretnego zastosowania w danym zakładzie. Dzięki temu czyszczenie jest znacznie efektywniejsze i szybsze.

Trzeba mieć świadomość, że sprawne i dokładne usuwanie rozlanych płynów, mieszaniny cieczy i ciał stałych oraz innych zanieczyszczeń wpływa znacząco na jakość produkcji i wytwarzanych towarów. Pozwala także zachować ciągłość pracy. Oznacza to, że prawidłowo dobrany odkurzacz przemysłowy do wody ma znaczenie dla podnoszenia wydajności procesów produkcyjnych. Przy tym zapobieganie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń podczas procesu produkcji prowadzi również do ograniczenia kosztów czyszczenia i konserwacji oraz dłuższej żywotności urządzeń produkcyjnych.

Stosowanie odkurzaczy przemysłowych pozwala znacznie łatwiej utrzymać porządek, czystość i higienę w zakładach. Jest to konieczne z uwagi na obowiązujące przepisy BHP, przeciwpożarowe czy sanitarne. Czyste środowisko pracy jest kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Bez odkurzaczy przemysłowych usuwanie wielu zanieczyszczeń mogłoby być problematyczne.

Czytaj także: Know-how, porady dla profesjonalistów od Kaercher >>