Remont elewacji – jak się do niego przygotować?

budowa domu

Prace remontowe dotyczące elewacji domu należy poprzedzić dogłębną analizą czynników, które przyczyniły się do jej zniszczenia. Czy wpłynął na to jedynie czas, który spowodował zestarzenie się materiałów, czy może elewacja wymaga renowacji, gdyż uległa uszkodzeniom mechanicznym?

Elewacja często nazywana jest wizytówką domu. Nie bez powodu – to ona w głównej mierze decyduje o estetyce nieruchomości. Brudna czy uszkodzona nie prezentuje się dobrze. Z biegiem lat elewacja ulega zakurzeniu, dlatego warto ją regularnie odświeżać wodą z detergentem. Mogą na niej pojawić się również pleśnie i grzyby – te najczęściej osadzają się na budynkach od strony północnej i najlepiej potraktować je środkami chemicznymi, myjką wysokociśnieniową czy ostrą szczotką. A jak przygotować się do remontu elewacji? Po pierwsze solidnie ją obejrzeć i wyeliminować przyczyny uszkodzeń.

Remont elewacji – pękające ściany

Jeśli na elewacji pojawiły się pęknięcia (pionowe czy skośne), trzeba dokonać profesjonalnej ekspertyzy technicznej, gdyż mogą one świadczyć o niestabilności fundamentów lub słabym przewiązaniu ścian. Jeśli pojawiają się w pobliżu dachu, prawdopodobnie wskazują na rozszerzalność termiczną źle ocieplonego stropodachu. Na nic maskowanie pęknięć, jeśli nie zostanie ustalona przyczyna ich powstania. Bez jej eliminacji, problem prawdopodobnie wróci.

Remont elewacji – wilgotne ściany

Zanim przystąpimy do remontu elewacji, warto (przy użyciu specjalnych narzędzi) dokonać pomiaru wilgotności ścian. Jest to niezbędne, jeśli nieruchomość uległa wcześniej zalaniu, przez dłuższy czas nie była ogrzewana lub w domu nie ma sprawnie działającej wentylacji. Do takiej sytuacji mogą doprowadzić również nieszczelne rynny, uszkodzona obróbka blacharska czy wilgotna piwnica.

Jeśli okaże się, że ściany są zawilgocone, przed rozpoczęciem prac remontowych związanych z elewacją, trzeba wyeliminować przyczyny takiego stanu rzeczy. W przeciwnym razie mogą w przyszłości pojawiać się purchle na farbie, odspojenie a nawet odpadanie tynku.

Wymiana rynien, drzwi, okien

Jeśli planujesz wymianę któregokolwiek z powyższych elementów, warto to zrobić jeszcze przed remontem elewacji. Późniejsze montaże mogą uszkodzić elewację lub pozostawić na niej mało estetyczne ślady.