Trwały i dobry podkład podłogowy – najważniejszy element podłogi

podklad podlogowy

Prawidłowo wykonany podkład podłogowy to podstawa trwałej i estetycznej podłogi w każdym budynku. Podstawowymi zadaniami podkładu jest przenoszenie obciążenia podłoża, oraz wyrównanie powierzchni przegród poziomych. Dobrze wykonany podkład podłogowy pozwala na bezproblemowy montaż okładziny odpornej na nadmierną eksploatację czy działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czym jest podkład podłogowy?

Podkład podłogowy, często nazywany również jastrychem, to nic innego jak jedna z warstw podłogi, która najczęściej znajduje się między stropem pokrytym materiałami izolacyjnymi, a posadzką. To właśnie, od jakości wykonania podkładu zależy, czy nowa podłoga ma szansę przetrwać próbę czasu.

Dobry podkład podłogowy– o czym pamiętać przy realizacji?

Uzyskanie optymalnych parametrów technicznych warstwy podkładowej jest możliwe tylko przy spełnieniu kilku podstawowych warunków. Po pierwsze, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej metody aplikacji jastrychu, można wykonać go ręcznie bądź też przy zastosowaniu specjalistycznych maszyn, np. miksokreta.

Szczególny nacisk należy jednak położyć na ilość i jakość materiałów przeznaczonych do wykonania podkładu, które w dużej mierze decydują o jego ostatecznych właściwościach. Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród fachowców są produkty na bazie cementów portlandzkich wieloskładnikowych, które pozwalają stworzyć podkłady podłogowe spełniające wymagania, o których mowa w normie PN-EN 13813:2003.

Podkład podłogowy i jego funkcje

Zakres funkcji podkładu podłogowego w budownictwie jest bardzo szeroki. Prawidłowo wykonany jastrych pozwala wypoziomować stropy, ale i przenosić obciążenia użytkowe z warstwy okładzinowej. Prawidłowo wykonany podkład powinien wyróżniać się wysoką odpornością na ściskanie, zginanie i ścieranie, a w przypadku obecności systemu ogrzewania podłogowego, wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ). Podkład podłogowy to również dobry sposób na ukrycie standardowych elementów instalacji, w tym rur ogrzewania podłogowego. Warto pamiętać, że to na warstwie podkładu podłogowego montuje się posadzki, których końcowe walory estetyczne będą zależeć, od jakości jastrychu.

lafarge

Rewolucyjny iX CPP20 – niezawodny sposób na trwały podkład

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych materiałów stworzonych z myślą o pracach posadzkarskich, jednak trudno znaleźć tak kompletny i niezawodny produkt jak iX CPP20 marki Lafarge. Tajemnica jego sukcesu tkwi w głównym składniku, czyli technologicznie modyfikowanym cemencie portlandzkim, który gwarantuje bardzo dobre właściwości robocze. Produkt iX CPP20 tym samym łatwo się rozkłada i zaciera, a do tego pozwala zastosować najbardziej dogodną dla nas technologię wbudowania jastrychu.

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje podkładów podłogowych: zespolone z podłożem nośnym, na warstwie pośredniej z folii PE oraz na warstwie izolacyjnej lub akustycznej. iX CPP20 świetnie nadaje się także do pomieszczeń wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Wszystko dzięki dobrej reologii produktu, który dokładnie wypełnia przestrzenie między rurkami grzewczymi, a do tego wykazuje się do 40% wyższą przewodnością cieplną w stosunku do tradycyjnych podkładów, dzięki czemu szybciej i równomierniej ogrzewa mieszkanie.

Wytrzymałość podkładu podłogowego w trudnych warunkach

iX CPP20 dla wielu inwestorów jest wielkim ułatwieniem, bo podkład podłogowy na jego bazie jest niewrażliwy na wilgoć, wysokie temperatury i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, przez co może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, np. na tarasach czy balkonach. Wysokie parametry wytrzymałościowe produktu iX CPP20 czynią go idealnym materiałem na podkład podłogowy w garażu, gdzie nietrudno o duże obciążenia. Jastrych w garażu czy na balkonie należy wykończyć okładziną końcową np. płytkami ceramicznymi czy posadzką żywiczną, w zależności od efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać.

Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie bardzo dobrych parametrów technicznych podkładu podłogowego uzależnione jest od odpowiedniego sposobu jego pielęgnacji oraz zabezpieczenia przed dalszym użytkowaniem. Nie bez znaczenia okazuje się tutaj schemat postępowania zaraz po aplikacji produktu iX CPP20. Podkład nie powinien być narażony na zbyt duże nasłonecznienie, przeciągi czy wietrzenie, co może powodować jego nadmierne wysuszenie. Zaleca się również, by świeży jastrych przykryć folią na okres przynajmniej 7 dni i dopiero po ich upływie ewentualnie podjąć się mechanicznego wentylowania pomieszczenia.

Podkład iX CPP20 – łatwy w przygotowaniu i aplikacji

Poza wysoką klasą wytrzymałości i odpowiednią reologią, iX CPP20 wyróżnia się szeregiem innych zalet, które przemawiają za jego zastosowaniem. Produkt pakowany jest w 20 kg opakowania, przystosowane do aplikacji za pomocą miksokreta.

Przygotowanie produktu do wykonania realizacji przebiega bardzo sprawnie i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. iX CPP20 za sprawą innowacyjnej formuły nie trzeba też wzbogacać uplastyczniającą domieszką chemiczną, bo do otrzymania mieszanki o optymalnych właściwościach wystarczy zawartość 2 worków produktu, do której trzeba dodać wodę i kruszywo.

Trzeba także zaznaczyć, że podkład podłogowy iX CPP20 pozostawia dużą swobodę w sposobie wykańczania podłóg. Można go zastosować pod niemal każdy rodzaj posadzki, nie martwiąc się przy tym o jej pęknięcia czy odkształcenia. iX CPP20, pozwala na wykonanie podkładów podłogowych w klasach wytrzymałości od CT-C16-F3 do CT-C30-F5, dlatego niezależnie od tego czy stawiamy na płytki gresowe, panele czy okładziny z drewna egzotycznego, podkład iX CPP20 od Lafarge zapewnia piękną i trwałą podłogę spełniającą oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.