Umywalki stawiane na blat czy wpuszczane w blat?

umywalki

Urządzając łazienkę swoich marzeń warto już zawczasu przemyśleć wiele elementów aranżacji. Wanna czy prysznic, jaka kolorystyka i styl wnętrzarski, gdzie powiesić lustro, jak dobrać oświetlenie i przede wszystkim – jak zaaranżować strefę umywalkową. To kluczowa kwestia, która ma realny wpływ na wygodę i komfort korzystania z łazienki na co dzień. Jaką umywalkę wybrać: nablatową czy wpuszczaną w blat? Podpowiadamy.

Umywalka jest tym elementem wyposażenia każdej łazienki i toalety, z której korzystamy najczęściej. Dlatego wybierając ceramikę, warto postawić nie tylko na modny wygląd, ale przede wszystkich na jej wysoką jakość wykonania, ergonomię i funkcjonalność. Dopasujmy wyposażenie do potrzeb i wymagań każdego z domowników, by mogli na co dzień wygodnie korzystać z łazienki.

Umywalki nablatowe i meblowe – czym się różnią?

To jedne z najpopularniejszych modeli umywalek dostępnych na rynku. Różnią się przede wszystkim lokalizacją misy w stosunku do blatu oraz sposobem montażu.

Umywalki stawiane na blacie są umieszczone ponad powierzchnią blatu. Cała zewnętrzna powierzchnia misy jest widoczna ponad nim, a otwór w blacie pozwala jedynie na podłączenie syfonu i innych elementów instalacji wodno-odpływowej.

Z kolei umywalki wpuszczane w blat (tzw. meblowe) to rodzaj ceramiki, która częściowo (lub całkowicie) zagłębiona jest pod powierzchnią blatu. W takich przypadkach zazwyczaj poniżej montuje się szafkę podumywalkową, aby ukryć elementy instalacji. Umywalki meblowe mogą być wpasowane całkowicie w górną powierzchnię szafki, dzięki czemu nie ma potrzeby montowania jeszcze blatu.

umywalka

Umywalka wpuszczana w blat – rodzaje

Modele umywalek wpuszczanych w blat są w różnym stopniu zagłębione pod jego powierzchnią. Najczęściej spotykamy wersje z częściowo wystającą misą, których rant na różną wysokość wychodzi ponad powierzchnię blatu. Zaprojektowano je w ten sposób, aby ich szeroka krawędź opierała się na blacie, co ma dodatkowe znaczenie przy dobrym zamocowaniu i stabilizacji ceramiki. Umywalki wpuszczane w blat to popularne modele, wygodne w codziennym użytkowaniu i łatwe w montażu. Szeroką ofertę tego rodzaju produktów ma w swoim portfolio niemal każdy duży producent wyposażenia łazienkowego – warto sprawdzić umywalki stawiane na blat KOŁO.

Drugim rodzajem tego rodzaju umywalek są modele całkowicie zagłębione w blacie, czyli tzw. umywalki podblatowe. Montowane poniżej powierzchni blatu, wymagają specjalnego zamocowania. Zazwyczaj montuje się je do blatu od spodniej strony, a na blacie potrzebny jest otwór na baterię. Alternatywnie kran montuje się na ścianie nad umywalką.

Umywalki podblatowe wymagają też odpowiedniego zabezpieczenia i uszczelnienia między górną krawędzią misy a blatem – to newralgiczne miejsce, gdzie może dochodzić do przecieków. Te modele świetnie się prezentują i pozostawiają dużo przestrzeni na blacie na przechowywanie kosmetyków. Minusem może być fakt, że zajmują całą przestrzeń pod blatem, nie pozostawiając już miejsca na przechowywanie przedmiotów w szafce podumywalkowej.

Umywalki łazienkowe wpuszczane w blat a może zestawy meblowe?

Czym się różnią oba te rozwiązania? W pierwszej opcji umywalki są montowane w otworze w blacie, a poniżej wykończone zawieszeniem szafki podumywalkowej lub jedynie ozdobnym syfonem. Z kolei umywalki meblowe są instalowane bezpośrednio na górnej otwartej powierzchni szafki, blat nie jest potrzebny.

Zestawy meblowe to gotowe komplety, w skład których wchodzą umywalki i idealnie pasujące do nich szafki lub półki podumywalkowe. Wybór gotowego zestawu daje gwarancję pełnej kompatybilności technicznej i stylistycznej, łatwy montaż i estetyczny wygląd. To zdecydowanie najlepsza opcja do toalet i łazienek o niewielkim metrażu. W pełni dopasowany zestaw optymalnie aranżuje dostępną przestrzeń w małym pomieszczeniu, tworząc jednocześnie wygodną i pojemne miejsce do przechowywania w szufladach poniżej ceramiki.

umywalka

Umywalka stawiana na blat – do jakiego stylu pasuje

Misy nablatowe to obecnie najczęściej wybierane modele do nowoczesnych łazienek. Wyeksponowane w całości nad powierzchnią blatu pozwalają docenić ich unikalny design i płynne linie wykończenia. Dostępne w wielu kształtach i rozmiarach: owalne, kwadratowe i prostokątne, ceramiczne, szklane, metalowe, a nawet drewniane i kamienne – z łatwością dopasujemy model idealnie komponujący się z aranżacją naszej wymarzonej łazienki.

Ze względu na dużą różnorodność modeli, umywalki nablatowe świetnie odnajdują się w niemal każdej stylistyce wnętrza. Do łazienek nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych idealnie pasują umywalki nablatowe o kubistycznych kształtach i wyrazistej linii wykończenia. Z kolei prosta obła bryła i miękkie krawędzie owalnych umywalek to stylowy wybór do łazienek w stylu glamour lub do wnętrza odznaczających się klasyczną elegancją. Biała ceramika stawiana na drewnianym blacie daje proste skojarzenie ze stylem skandynawskim lub rustykalnym.

Umywalka nablatowa wpuszczana

Jak połączyć obie te cechy w jednej bryle? To specjalnie zaprojektowane modele umywalek, które z pozoru wyglądają, jakby były stawiane na blacie, ale przy bliższym przyjrzeniu się widać, że część misy jest zagłębiona w meblu poniżej. Zazwyczaj szeroki kołnierz wystaje ponad blat, a tylko głębokość misy sugeruje, że część bryły jest ukryta pod blatem.

Jak dobrać baterię do obu typów umywalek?

Wybór najlepiej pasującego rodzaju umywalki stanowi już nie lada wyzwanie. A do tego trzeba dobrać jeszcze odpowiednią baterię, która nie tylko technicznie jest kompatybilna z konkretnym modelem ceramiki, ale też pozwoli na wygodne umycie rąk. O czym zatem trzeba pamiętać?

Przede wszystkim zdecydujmy, czy bateria ma być montowana na krawędzi umywalki czy poza nią (na blacie obok, na ścianie powyżej). Jeśli na blacie jest sporo miejsca, wówczas zwykle obok ceramiki stawianej na blacie montuje się obok baterię. W takim przypadku umywalka powinna być bez otworu na baterię, a sama bateria dosyć wysoka, aby wylewka sięgała do wnętrza misy.

Mając nieco mniej przestrzeni, lepiej zdecydować się na baterię montowaną na umywalce. Wówczas nie ma znaczenia, czy to model nablatowy czy wpuszczany w blat. Odpowiedni otwór na krawędzi ceramiki umożliwi montaż baterii. Tu z kolei warto zwrócić uwagę, by bateria była stosunkowo niska z odpowiednio długą wylewką. Zbyt wysoko zamontowana może powodować rozchlapywanie wody i trudności w utrzymaniu całej strefy umywalkowej w czystości.

W przypadku wyboru baterii ściennej, nie potrzebujemy otworu ani w ceramice ani na powierzchni blatu. Należy jedynie dopilnować, aby na etapie prac budowlanych ujścia wody zostały wyprowadzone na odpowiedniej wysokości.

Umywalki meblowe i stawiane na blacie – praktyczne wskazówki

  • Decydując się na umywalkę nablatową, warto zawczasu przemyśleć, czy będzie tylną ścianką przysunięta do ściany. Jeśli tak, to lepiej wybrać modele bez tylnej ścianki, które nie tylko zaoszczędzą miejsce na blacie, ale też dają możliwość dodatkowego zamocowania. Jeśli umywalka ma stać w pewnej odległości od ściany, wówczas powinna mieć pełną tylną ściankę i stać w takiej odległości, która pozwoli na swobodne wyczyszczenie szczeliny między ceramiką a ścianą.

  • Montując lustro nad umywalką sprawdźmy, do jakiej wysokości będzie sięgać bateria. Szczególnie w przypadku tych montowanych na umywalce istnieje ryzyko, że będzie się ona odbijała w tafli, co (jak pokazują opinie użytkowników) negatywnie wpływa na odbiór wizualny i wygodę. Zdecydowanie unikajmy też montażu lustra od poziomu blatu. Lepiej zacząć przynajmniej 15-20 cm wyżej, by z jednej strony uniknąć odbijania się tylnej ścianki umywalki i baterii w lustrze, a z drugiej – by uniknąć nieestetycznych zacieków.