Wentylacja mechaniczna – co warto o niej wiedzieć?

budowa domu
aame.us

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, inaczej zwana rekuperacją, jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w nowoczesnych, energooszczędnych domach. Dzięki niej, intensywność wymiany powietrza można z powodzeniem dostosować  do faktycznych potrzeb domowników.

Jak działa rekuperacja? Otóż do jednostki wentylacyjnej trafia ciepłe ale zużyte powietrze z wnętrza budynku oraz zimne ale świeże powietrze z zewnątrz nieruchomości. Podczas przepływu przez wymiennik ciepła, strumienie te przekazują sobie wzajemnie swoje temperatury, ale nie mieszają się między sobą. W ten sposób, dzięki dobrym urządzeniom rekuperacyjnym, sprawność odzysku ciepła kształtować się może na wysokim poziomie, a domownik odczuwa komfort oddychania zawsze świeżym powietrzem.

Działanie wentylacji mechanicznej jest niezależne od warunków atmosferycznych. Dodatkowo można ją skutecznie kontrolować, uwzględniając chwilowe zapotrzebowanie na świeże powietrze. Daje to istotne oszczędności w zakresie ogrzewania zimą i realny komfort w okresie letnim. Aby sprawnie działała, nie trzeba budować kominów wentylacyjnych. Możliwa jest również filtracja powietrza, co chroni domowników przed negatywnymi skutkami smogu. W domu nie ma przeciągów oraz uciążliwych owadów, gdyż przy sprawnie działającej rekuperacji okna mogą być cały czas zamknięte.

Wentylacja scentralizowana

Najczęściej stosowana jest w nowych domach i powinna być zaplanowana już na etapie projektowania nieruchomości. W jej skład wchodzi jednostka rekuperacyjna oraz sieć kanałów. Projekt i instalację wentylacji należy powierzyć specjalistom, mającym doświadczenie w tej dziedzinie. Pod uwagę bierze się między innymi ilość osób które będą zamieszkiwać nieruchomość, wymaganą ilość i częstotliwość wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach oraz to, czy właściciele zamierzają inwestować w kominek. Dobry fachowiec zaproponuje system charakteryzujący się wysoką sprawnością odzysku ciepła, cicho pracujący  i niedrogi w eksploatacji.

Wentylacja zdecentralizowana (lokalna)

Instalacja wentylacji mechanicznej scentralizowanej w budynku już istniejącym jest zazwyczaj bardzo utrudniona. Problemy wynikają głównie z prowadzenia kanałów powietrznych i zabudowy rekuperatora w odpowiednim miejscu budynku. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie  zastosowanie wentylacji zdecentralizowanej za pomocą tzw. minirekuperatorów. Są one umieszczane w poszczególnych pomieszczeniach –  dzięki nim wymiana powietrza bez strat ciepła odbywa się  lokalnie.