Współczynnik przewodzenia ciepła λ – jaki ma wpływ na komfort cieplny w domu?

komfort cieplny w domu

Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) umożliwia określenie wartości przewodnictwa cieplnego. Stanowi właściwość fizyczną każdego materiału, jaki został użyty do budowy naszego domu. Dotyczy to zarówno ścian, jak i podłóg oraz innych elementów konstrukcyjnych. Istotne jest więc to, aby inwestycja w materiały budowlane, w tym między produkty do jakże istotnych z puntu widzenia utrzymania optymalnego komfortu cieplnego w budynku prac posadzkarskich, były na najwyższym poziomie. Nie bez znaczenia pozostaje ich jakość w kontekście wydajności oraz zgodności z wszelkimi obowiązującymi normami.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) – o czym mowa?

Mówiąc o współczynniku przewodzenia ciepła λ w materiałach budowlanych, mamy na myśli charakterystykę intensywności wymiany przez nie ciepła. Jeżeli dany materiał jest oznaczony niską wartością λ oznacza to, że mamy do czynienia ze słabą przewodnością cieplną. Wykonany z niego komponent wykazuje się zatem możliwością uzyskania względnie wysokiego oporu cieplnego, a co za tym idzie, lepszą izolację przed stratami ciepła. W układzie SI jednostka współczynnika przewodzenia ciepła oznaczona jest jako [W/(m·K)].

Komfort cieplny w domu – dlaczego jest tak istotny?

Współczynnik przewodzenia ciepła bardzo mocno wpływa na komfort termiczny w naszym domu bądź mieszkaniu. W praktyce chodzi o to, że temperatura powietrza pomieszczeń musi być optymalna dla domowników. Komfort cieplny to taki stan, w którym organizm człowieka nie odczuwa zbytniego ciepła, ani też nadmiernego chłodu.

Jednym z najbardziej istotnych czynników warunkujących wspomniany komfort, jest wybór odpowiednich materiałów dedykowanych pracom posadzkarskim. Prawidłowo wykonana podłoga warunkuje optymalny poziom izolacji termicznej w domu, która ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Jest to także istotny aspekt w kontekście ogrzewania podłogowego, które w ostatnich latach znajduje swoje zastosowanie w mieszkaniach w bloku, jak również w domach jednorodzinnych czy obiektach użyteczności publicznej.

Lafarge iX CPP20 – niezawodny produkt do podkładów podłogowych

Marka Lafarge stworzyła innowacyjny produkt do posadzek, w oparciu o autorskie badania przewodności cieplnej. Głównym zamysłem prowadzonych badań było porównanie efektywności przewodnictwa cieplnego tradycyjnych jastrychów z produktem do posadzek iX CPP20 w celu zoptymalizowania jego właściwości i uzyskania podkładu pozwalającego osiągnąć optymalny komfort cieplny w domu.

iX CPP20 dedykowany pracom posadzkarskim jest świetną propozycją dla inwestorów, którzy poszukują praktycznego i wydajnego rozwiązania w kontekście idealnego podkładu podłogowego przeznaczonego do wbudowania w pomieszczeniach, w których zdecydowano się na montaż nowoczesnego, wydajnego i zapewniającego optymalny komfort termiczny ogrzewania podłogowego.

Czym jest iX CPP20?

Produkt iX CPP20 od marki Lafarge zrewolucjonizował rynek produktów przeznaczonych do prac posadzkarskich. Z powodzeniem można go określić niemalże przełomowym, który znacznie usprawnia jakość pracy, jak również gwarantuje niezawodność i nieprzeciętną wytrzymałość. Dzięki temu jego zastosowanie jest bardzo szerokie, zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Sprawdza się ponadto w pomieszczeniach narażonych na ogromne obciążenia wynikające z ich codziennej eksploatacji, np. w garażach.

iX CPP20 to materiał niewrażliwy na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie również na przydomowych tarasach czy balkonach w blokach. Nieprzeciętne parametry techniczne produktu iX CPP20 pozwala na jego aplikację pod różnego rodzaje okładziny podłogowe, w tym również płytki ceramiczne i gresowe, panele podłogowe, żywicę dekoracyjną czy okładziny z drewna egzotycznego.

Podkłady podłogowe wykonane na bazie produktu iX CPP20 od Lafarge spełniają najbardziej restrykcyjne normy i wpisują się w oczekiwania inwestorów szukających materiałów do podkładów w klasach wytrzymałości od CT-C16-F3 do CT-C30-F5. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że skraca czas pracy fachowców, dzięki bardzo szybkiej i łatwej aplikacji z wykorzystaniem maszyny typu miksokret.

Rewolucyjne wyniki badań firmy Lafarge

Badania przeprowadzone przez ekspertów firmy Lafarge dowodzą, że podkład podłogowy wykonany w oparciu o produkt iX CPP20 wykazuje się wyższą przewodnością cieplną niż tradycyjne jastrychy cementowe dedykowane ogrzewaniom podłogowym. Na uwagę zasługują również spektakularne właściwości reologiczne produktu iX CPP20, dzięki którym wypełnia on wszelkie przestrzenie między rurkami ogrzewania podłogowego.

Ciepło w pomieszczeniach utrzymuje się na optymalnym poziomie dla każdego użytkownika, na co w dużej mierze wpływa możliwość jego równomiernego rozprowadzenia. Posadzka zostaje ogrzana całą powierzchnią przewodów grzewczych, przez co osiągnięcie optymalnej temperatury przebiega znacznie szybciej niż w przypadku innych produktów do posadzek dostępnych na rynku. Jest to niezwykle istotne nie tylko w kontekście komfortu termicznego domowników, ale również ograniczenia zużycia prądu, a co za tym idzie, obniżenia wysokości rachunków.