Zima – martwy sezon w budownictwie?

zima budowa domu

Okres z opadami śniegu oraz niską temperaturą z reguły kojarzy się z martwym sezonem dla firm budowlanych. Nie do końca słusznie, ponieważ na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty, które można stosować przy niskich temperaturach. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest System Budowy H+H. Dzięki niemu, wznoszone w takich warunkach mury, będą charakteryzować się pełną wytrzymałością i trwałością.

Zima, mróz i opady to poważne przeszkody podczas robót budowlanych. Klasyczne materiały i preparaty zawierające wodę nie powinny być stosowane w temperaturze niższej niż +5 st.C. Woda znajdująca się w zaprawie ulega zamrożeniu w procesie wiązania, a powstające w ten sposób kryształki lodu rozsadzą słabe połączenia. Efekty? Mur nie osiąga zakładanej wytrzymałości. Prowadzenie zimą robót budowlanych jest jednak możliwe lecz pod warunkiem: stosowania odpowiedniej jakości produktów.

jak budować dom w zimie

Kluczem odpowiednia zaprawa

Wyroby z betonu komórkowego i silikatów, wchodzące w skład Systemu Budowy H+H, charakteryzują się wysoką mrozoodpornością i można je stosować nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Kluczowym elementem umożliwiającym prowadzenie prac zimą jest dobór odpowiedniej zaprawy. Należy pamiętać, że w temperaturach poniżej +5 st.C powinno się stosować cienkowarstwowe zaprawy klejowe przeznaczone do prac w warunkach zimowych. Tutaj istotna okazuje się kolejna zaleta produktów H+H – elementy cechują się dużą dokładnością wymiarową, co jest niezbędne do murowania na tzw. cienką spoinę. W ofercie H+H znajduje się specjalna zimowa wersja białej zaprawy, która pozwala na prowadzenie prac przy temperaturach spadających nawet do -6 st.C.

zima budowanie domu

Praca zimowa? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Decyzję o prowadzeniu prac w okresie zimowym podejmuje kierownik budowy lub inspektor nadzoru. Bardzo ważna jest regularna obserwacja prognozy pogody, ponieważ warunki atmosferyczne są istotne nie tylko w momencie murowania, ale też w trakcie wiązania zaprawy. Prac murarskich nie należy prowadzić przy temperaturze poniżej -6 st.C. Co więcej, do przerwanych, z uwagi na zbyt niskie temperatury, robót można wrócić dopiero, gdy przez co najmniej 48 godzin będzie cieplej niż +2 st.C. Miejsce pracy należy zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi: wiatrem i opadami. Bloczki z betonu komórkowego i elementy silikatowe nie mogą być ani oszronione, ani przemarznięte, dlatego zaleca się ich przechowywanie w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.

Jeśli dobierzemy odpowiednie materiały murowe i zaprawę, a także zachowamy zasady sztuki budowlanej, prace murarskie można prowadzić praktycznie przez cały rok. System Budowy H+H odpowiada wszystkim tym wymogom i skomponowany został tak, by maksymalnie przyspieszać prowadzone prace.


art. sponsorowany