Kategorie: Ściany

Czy warto budować z elementów prefabrykowanych?

Aktualne trendy w budownictwie mieszkaniowym skupiają się wokół założeń dotyczących zrównoważonego rozwoju. Od nowoczesnego domu powinniśmy zatem oczekiwać zarówno korzystnego rachunku ekonomicznego oraz komfortu dla jego mieszkańców, jak i dbałości o środowisko. W nurt budownictwa zrównoważonego wpisują się rozwiązania systemowe bazujące na elementach prefabrykowanych.

O konieczności wdrażania w życie zasad zrównoważonego rozwoju już od lat 80-ych przekonują najważniejsze międzynarodowe instytucje zajmujące się środowiskiem, bezpieczeństwem i ekonomią. Założenia te mają na celu takie gospodarowanie światowymi zasobami, które zaspokoi aktualne potrzeby społeczeństwa i jednocześnie zapewni możliwość rozwoju przyszłym pokoleniom. Budownictwu, jako jednemu z najważniejszych obszarów gospodarki, także stawia się takie wymagania. I bardzo dobrze, gdyż wprowadzenie ich w życie pomaga przeciętnemu Kowalskiemu zwiększyć komfort mieszkania i zmniejszyć wydatki ponoszone zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji domu.

Nowoczesne elementy prefabrykowane

Prefabrykaty to gotowe elementy budowlane, które z fabryki czy składu dostarcza się na plac budowy i tam bezpośrednio montuje. Nie są one nowością na rynku budowlanym – ich zalety doceniono już kilkadziesiąt lat temu. Również dziś gotowe elementy budowlane cieszą się wielką popularnością, jednak od nowoczesnych prefabrykatów wymaga się znacznie więcej niż dawniej.

  • Podstawowa różnica pomiędzy tradycyjnymi a nowoczesnymi materiałami budowlanymi dotyczy ich termoizolacyjności. Zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa, materiały powinny cechować się jak najlepszą izolacyjnością cieplną po to, aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie. Nowoczesne technologie i materiały budowlane pozwalają osiągnąć nawet dziesięciokrotnie lepsze parametry termoizolacyjności niż materiały tradycyjne – mówi Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica.

Równowaga w systemie

  • Najbardziej efektywna pod względem ekonomicznym jest budowa domu z elementów systemowych. Przykładem jest system z betonu komórkowego Termalica, w skład którego wchodzą m.in. bloczki do wznoszenia ścian, prefabrykaty do wykonania nadproży okiennych i drzwiowych, a także elementy stropowe. Co ważne, nowoczesne systemy, takie jak Termalica, spełniają także inne wymagania stawiane przez nowoczesne budownictwo – zapewniają mieszkańcom domu komfortowy mikroklimat, są energooszczędne i przyjazne środowisku – mówi Jarosław Kwaśniak.

Budowa w nowoczesnym systemie jest opłacalna z kilku względów. Po pierwsze – przebiega sprawnie i szybko, a to ogranicza wydatki związane z wynagrodzeniem ekipy budowlanej. Przykładowo, wykonanie stropu gęstożebrowego z prefabrykowanych elementów Termalica zajmuje około 3-4 dni, podczas gdy montaż monolitycznej żelbetowej płyty stropowej może trwać nawet 7-8 dni i jest bardzo pracochłonny. Krótki czas montażu stropów Termalica to zasługa przede wszystkim braku konieczności wykonania pełnego deskowania, a co za tym idzie, zmniejszenie kosztów związanych z zakupem desek i stempli.

Podobnie sprawa wygląda z nadprożami – stosując gotowe belki nadprożowe z betonu komórkowego oszczędzamy czas potrzebny na wykonanie zbrojenia, szalowania czy ocieplenia. Właściwa zabudowa otworów okiennych i drzwiowych ponadto znacząco przyczynia się do zniwelowania możliwości powstania mostków termicznych w murze, dlatego też materiał, z którego wykonane są nadproża powinien charakteryzować się doskonałymi parametrami termoizolacyjności. Wymogów tych nie spełniają już tradycyjne belki żelbetowe, które są zdecydowanie „zimniejsze” od pozostałej części muru.

Diabeł tkwi w ścianie

Kluczem do zmniejszenia kosztów zarówno budowy, jak i ogrzania domu pozostają niezmiennie elementy murowe. I tutaj najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe.

  • Obecnie najcieplejszym materiałem ściennym na rynku jest beton komórkowy. Bloczki z betonu komórkowego nie tylko zapewniają niskie zużycie energii grzewczej podczas chłodnych dni, lecz również, dzięki specjalnemu profilowaniu pióro-wpust i uchwytom montażowym, zdecydowanie ułatwiają prowadzenie prac murarskich – mówi Product Manager Termalica.

Korzystając z nowoczesnych rozwiązań systemowych możemy mieć pewność, że wszystkie elementy, które decydują o termoizolacyjności budynku, będą ze sobą idealnie współgrały. Wchodzące w skład systemów elementy prefabrykowane muszą bowiem spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące dokładności wymiarowej tak, aby przy ich użyciu można było wykonać jednorodne mury zapobiegające utracie ciepła.

Wcześniejsze artykuły

3 sposoby na aranżację poddasza

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może…

29 kwietnia 2024

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024