Kategorie: Eksperci radzą

GREEN HOUSE – samowystarczalność energetyczna

Budownictwo coraz częściej korzysta z nowych technologii. Nie jest to tylko spowodowane stale rosnącym  trendem związanym z ekologią  Ważnym aspektem są także stale zmieniające się wymogi prawne dotyczące zużycia energii przez domy jednorodzinne.

Dyrektywa 2010/31/UE wprowadza bowiem obowiązek stosowania standardu budynku prawie zeroenergetycznego. Niemal zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna pochodzić w bardzo dużym stopniu z energii ze źródeł odnawialnych(OZE), w tym energii ze źródeł odnawialnych wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu.

Czynniki te mają wpływ na  projektowanie coraz większej ilości domów zeroenergetycznych które są całkowicie samowystarczalne energetyczne. Budynki zeroenergetyczne wyposażone są w systemy inteligentnego zarządzania budynkiem: ogniwa fotowoltaiczne, oczyszczalnie ścieków, zbiornik wody deszczowej, rekuperator, pompę ciepła, kolektory słoneczne itd.

Dom zeroenergetyczny

Budowa pokazowego domu zeroenergetycznego GREEN HOUSE odbywa się w zachodniej części Polski, w gminie Lubiszyn, w miejscowości Baczyna.

Projektem GREEN HOUSE zajmują się poważne osoby na stale związane z budownictwem pasywnym. Nad całością wykonania piecze sprawuje Gorzowskie Centrum Budownictwa Pasywnego.

Misja tego pionierskiego przedsięwzięcia – oparte na autorskim i bardzo oryginalnym projekcie architektonicznym – jest promowanie budownictwa zeroenergetycznego, nowych rozwiązań i technologii przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

Czy dom zeroenergetyczny jest zatem droższy w budowie niż tradycyjny?

Pomimo powszechnym przekonaniom, budownictwo zeroenergetyczne wcale nie musi być drogie. Przeciętny koszt wybudowania domu zeroenergetycznego jest średnio 8-10 proc. wyższy w porównaniu do budynku tradycyjnego. To niewiele w obliczu korzyści, jakie niesie za sobą tego typu inwestycja. Dom zeroenergetyczny to  najwyższy komfortu cieplny  przy równocześnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną.

GREEN HOUSE został tak zaprojektowany aby wykorzystywać w sposób pasywny energię cieplną w miesiącach grzewczych, ale również zadbano o to, aby budynek nie przegrzewał się w lecie.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej domu zeroenergetycznego GREEN HOUSE  www.domzeroenergetyczny.info. Na stronie można także na bieżąco śledzić postępy w budowie a także uzyskać informacje o technologiach zastosowanych podczas budowy.

Partnerzy akcji: Art Bud, Dach System, Kosbud, Ground Term, Ziel-Bruk, Bud Pil, Efekt, Novodworski, Dekoral Professional, Bracik Tynki, Nikol, Stolaris, Gorzowskie Centrum Budownictwa Pasywnego, Adw Wioldar.

Partnerzy Medialni:  Artelis, Madom Nieruchomości, 4budowlani.pl, TRC Webdesign, tubagorzowa.pl, gorzowianin.com.

Wcześniejsze artykuły

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024

Jak ogrzać ogród zimowy?

Możliwość podziwiania przyrody zimą bez narażania się na chłód to dobra motywacja do budowy przeszklonego ogrodu. W szczególności na zwykle…

29 marca 2024