Kategorie: Dach i rynny

Jak usunąć mech z dachu?

Nic tak bardzo nie szpeci dachu jak glony, porosty czy mchy. Które pokrycia im sprzyjają? Czy można uchronić dach przed niechcianymi, zielonymi nalotami? Na początek – mała dawka informacji, a potem – podpowiedzi.

Problem z florą dachową szczególnie może dotyczyć domów wybudowanych w wilgotnych miejscach – przy lasach czy jeziorach, ale nie omija nikogo. Również dobór pokrycia dachowego może jedynie niwelować problem, ale go nie rozwiązuje. Wprawdzie materiały porowate, np. powierzchnie dachówek betonowych czy ceramicznych ułatwiają glonom osadzanie się na dachu, to potrafią się one również zagnieździć na gładkich i czasowo suchych podłożach blaszanych czy nawet szklanych.

Mech a wentylacja połaci

Mech najchętniej osadza się na zacienionych powierzaniach dachu, w pobliżu miejsc, gdzie może gromadzić się woda – w koszach dachowych, rynnach, za kominem. Dlatego tak ważne jest odprowadzanie wody z połaci dachu. Drobne zanieczyszczenia są czymś naturalnym i wystarczy co jakiś czas wyczyścić powierzchnię dachu – oczywiście najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy dobiorą odpowiedni sposób czyszczenia do rodzaju pokrycia. Najczęściej polecanym sposobem jest umycie powierzchni dachu myjką wodną pod ciśnieniem – używanie detergentów najlepiej skonsultować z producentem pokrycia dachowego, aby go nie uszkodzić.

  • Niepokoić powinno nas gwałtowne pojawienie się mchu – jest ono sygnałem, że nasz dach „nie oddycha”– mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Nie wszyscy wiedzą, że problem z florą bakteryjną na dachu jest związany nie tylko z otoczeniem czy pokryciem dachowym, ale przede wszystkim z odpowiednią wentylacją połaci. Szczególnie jest to istotne kiedy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym.

Mówiąc w skrócie – jeżeli powietrze nie będzie mogło swobodnie przepływać pod pokryciem dachowym (niezależnie od rodzaju pokrycia) to będzie się pod nim osadzać warstwa pary wodnej. Na powierzchni mokrej od spodu dłużej będzie się utrzymywać wilgoć – a w konsekwencji będzie to idealne podłoże do obrastania mchem czy glonami – dodaje.

Strona: 1 2

Wcześniejsze artykuły

3 sposoby na aranżację poddasza

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może…

29 kwietnia 2024

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024