Kategorie: Dach i rynny

Jak wykonać kosz dachowy?

Szerokość kosza

Szerokość kosza zależy od jego długości. Dla koszy o długości do 4 m (liczone po spadku), wystarczy 25 cm blachy z każdej strony kosza. Dla tego stosunkowo krótkiego kosza, nie jest potrzebna duża szczelina między dachówkami.

  • Przy układaniu dachówek należy je tak przyciąć, by odstęp pomiędzy dachówkami na obu połaciach wynosił ok. 5 cm na stronę, czyli razem ok. 10 cm – precyzuje Krzysztof Omilian.

Rozwinięcie koszy o długości od 4 do 8 m musi być odpowiednio większe (nawet do 35 cm na stronę), a szerokość szczeliny pomiędzy dachówkami powinna wynosić razem 20 cm. Gdy kosz ma powyżej 8 mb, należy zastosować kosz wgłębny.

Dekarz zaznacza miejsce ciecia ołówkiem – samo cięcie najlepiej wykonać poza połacią  (fot. Roben) Po cięciu dachówki, krawędź należy pomalować tzw. zimną angobą  (fot. Roben)

Cięcie dachówek ceramicznych

W celu dobrania kształtu dachówek do kosza, dachówki muszą zostać odpowiednio przycięte. Sposób przeprowadzenia cięcia dachówek jest bardzo istotny. Najpierw należy dopasować każdą dachówkę i oznaczyć miejsce cięcia. Następnie dachówkę tnie się, np. tarczą diamentową.

  • Cięcie należy wykonać tak, aby powstający przy tym pył nie osiadał na pobliskich dachówkach ani pod nimi, na membranie. W przeciwnym wypadku stopione kruszyny kwarcu mogą na stałe wtopić się w angobę innych dachówek, a także zatkać pory w folii, powodując znaczne zmniejszenie jej właściwości paroprzepuszczalnych. Z tego względu cięcie najlepiej wykonać poza połacią – wyjaśnia ekspert z firmy Röben.
Kosz dachowy wykonany z błędami – m.in. źle zamocowana dachówka cięta  (fot. Roben) Kosz dachowy wykonany bez błędów  (fot. Roben)

Montaż dachówek w koszu

Krawędź po cięciu należy pomalować tzw. zimną angobą w kolorze danej dachówki, co zabezpieczy to miejsce oraz zapewni estetykę dachu. Następnie, docięte dachówki trzeba nawiercić wiertłem do klinkieru w części górnego zamka. Przez powstały otwór przewleka się drut ze stali kwasoodpornej, za pomocą którego mocuje się dachówkę do górnej łaty. W dociętych dachówkach należy przeszlifować krawędź w części górnego zamka, zamontować spinkę do dachówki, a drut do łaty. Warto dodać, że w przypadku wykonania kosza oraz rynien z blachy miedzianej, zastosowany drut oraz gwóźdź powinny być miedziane. Do mocowania ciętej dachówki można zastosować także specjalną spinkę.

Strona: 1 2

Wcześniejsze artykuły

Budownictwo modułowe – czy warto wykorzystać je w domku jednorodzinnym?

Ceny nieruchomości i materiałów budowlanych rosną, więc zarówno zakup mieszkania, jak i budowa nieruchomości są dziś niełatwe nawet dla dobrze…

25 marca 2024

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki ogrodowej?

Regularne ścinanie trawy to zajęcie, które można sobie znacznie ułatwić. Kluczem jest dopasowanie kosiarki ogrodowej pod kątem specyfiki terenu. Nie…

18 marca 2024

Smart home – co to jest i jakie rozwiązania wykorzystuje?

Smart home, czyli inteligentny dom dawniej był jedynie marzeniem futurystów i twórców fantastyki naukowej. Dziś może go stworzyć każdy, a…

26 lutego 2024

Dostępność mieszkań w Polsce nadal niska. Co po kredycie 2%?

Mieszkania w Polsce są drogie i trudno pocieszać się faktem, że w innych krajach też. Co gorsze, nie zanosi się…

21 lutego 2024

Jak rozumieć klasy energetyczne sprzętów AGD?

Zakup sprzętu gospodarstwa domowego wymaga uwzględnienia wielu zmiennych, w tym ceny. Wydanie dużych pieniędzy na droższe urządzenie zawsze jest uciążliwe,…

12 lutego 2024

Czego użyć do osuszenia budynku? Najlepsze rozwiązania po zalaniu

Pojawienie się plam, pleśni lub wilgoci na ścianach to znak, że w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgoć. W takiej sytuacji…

3 lutego 2024