Kategorie: Dach i rynny

Jak zabezpieczyć drewnianą podbitkę dachową?

Drewniana podbitka dachowa wymaga szczególnej uwagi, ponieważ narażona jest na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Przyjrzyjmy się sposobom konserwacji podbitki dachowej.

Podbitkę dachową powinniśmy malować co 4-5 lat. Dzięki temu zachowamy jej wygląd, a przede wszystkim skutecznie unikniemy problemów związanych z atakującymi drewno pleśnią, grzybami, czy owadami.

Kilkuletnia podbitka wymaga zazwyczaj delikatnego przeszlifowania, dzięki któremu pozbędziemy się złuszczonej powłoki lakieru. Powierzchnię drewna należy następnie odpylić i odtłuścić. Do malowania renowacyjnego zastosować możemy ułatwiającą pracę na wysokościach, niekapiącą lakierobejcę o konsystencji żelu. Produkt ten pełni funkcję dekoracyjną i ochronną zarazem. Nadaje drewnu satynowy połysk, uwydatnia jego rysunek. Cechuje się przy tym wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Dostępny jest w ośmiu wariantach kolorystycznych

Jeżeli stan drewna jest bardzo zły, zaleca się zeszlifowanie pozostałości lakieru aż do warstwy surowego, zdrowego drewna. Najlepiej oczywiście w ogóle nie doprowadzić stolarki do tego stanu. Kiedy jednak mamy już do czynienia z mocno zniszczoną podbitką, warto sięgnąć po dodatkowe środki ochronne. Przeszlifowaną i oczyszczoną powierzchnię drewna zabezpieczamy najpierw dwiema warstwami bezbawnego, głęboko wnikającego w strukturę drewna impregnatu. Niestety, ten preparat będzie kapać. Zaopatrzmy się zatem w odzież ochronną, w tym gogle lub maskę osłaniającą oczy.

By nie zachlapać elewacji, warto zabezpieczyć ją folią, a prace prowadzić w bezwietrzny dzień (folia nie będzie łopotać). Wilgotność drewna poddawanego impregnacji nie powinna przekraczać 16%. Oznacza to, że do impregnacji najlepiej przystąpić jest po kilku słonecznych dniach, podczas których drewno w naturalny sposób odda zgromadzoną wilgoć. Zaimpregnowaną podbitkę zabezpieczyć należy zawierającą pigment i filtry UV powłoką dekoracyjno-ochronną. Chronić będzie ona drewno przed szarzeniem i rozkładem celulozy pod wpływem promieni słonecznych.

Wcześniejsze artykuły

3 sposoby na aranżację poddasza

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może…

29 kwietnia 2024

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024