Męski Azyl: pierwsze na świecie składane płetwy

Są już pierwsze zgłoszenia w naszym konkursie „Bitwa konstruktorów – co kryje się za bramą?”. Mariusz Szymański, fryzjer z Gdyni, który zrekonstruował w przydomowym garażu łódź podwodną, do konkursu „Męskiego Azylu” zgłasza pierwsze na świecie składane płetwy.

O tym, jak niesamowite rzeczy mogą powstawać w zaciszu przydomowego garażu przekonał nas Mariusz Szymański z Gdyni. Ten 40-latek na co dzień czesze swoje klientki i klientów w niewielkim zakładzie fryzjerskim w Gdyni Pogórzu. Jednak mało kto może przypuszczać, co kryje jego garaż. Od wielu lat tam konstruuje łodzie podwodne i sprzęt do nurkowania. To jego pasja.

  • To właśnie tu powstawała moja łódź podwodna – „Błotniak”, bo tak formalnie się nazywa – opowiada Szymański.

„Błotniak”, to tajny projekt wojskowy z lat 70. Wyprodukowano pięć takich mokrych łodzi podwodnych (podwodniak musi mieć strój i sprzęt nurka). W zamyśle fachowców z Układu Warszawskiego miały to być lekkie okręty (waży ok. 1 tony) przeznaczone do dywersji na tyłach wroga. „Błotniak” miał niepostrzeżenie wpłynąć do portu, zaminować wrogie jednostki i zniknąć. Jednak próby w PRL okazały się nieskuteczne i z projektu zrezygnowano.

Po wielu latach wrócił do niego fryzjer z Gdyni – Mariusz Szymański. W swoim garażu w Gdyni Pogórzu wrócił do marzeń z dzieciństwa. „Błotniaka”, z którego zrezygnowało wojsko znalazł na składzie złomu. Po wielu staraniach zabrał go do swojego garażu i doprowadził do tego, że niewielki okręt podwodny może dziś z powodzeniem zejść nawet poniżej 20 metrów.

Mariusz Szymański musiał się sporo natrudzić, żeby skompletować części zamienne do „Błotniaka”. Linka do steru to oryginalna linka do… prania, a akumulatory pochodzą z elektrycznych wózków inwalidzkich. Teraz „Błotniak” rozwija prędkość 5 węzłów i kiedy ogląda się podwodne zdjęcia, aż trudno uwierzyć, że to wszystko powstało w przydomowym garażu.

Teraz do „Bitwy konstruktorów – co kryje się za bramą?” Szymański zgłasza składane płetwy. Swoją ideą zaraził technologa i konstruktora jachtów Tomasza Krause, który przekuł teoretyczne rozważania nad konstrukcją w funkcjonalne płetwy składane. Sprzęt jest już po pierwszych udanych testach i zyskał akceptację w środowisku nurków. Do konkursu została zgłoszona nowa konstrukcja, która będzie przeznaczona dla amatorów – pasjonatów nurkowania.

Zasadnicze różnice między nowym projektem a tradycyjnymi płetwami to waga, małe gabaryty oraz unikalne właściwości nautyczne. Dla porównania zwykłe gumowe płetwy ważą ok. 3 kg. Te skonstruowane przez Mariusza i Tomasza ważą jedynie 1,2 kg.

„Bitwa konstruktorów” jest inicjatywą skierowaną do wszystkich osób, które nie boją się wyzwań, są ambitne oraz mają pomysł na własną konstrukcję, którą można przygotować i zrealizować

w garażu. W konkursie mogą brać udział pomysłodawcy indywidualni oraz zespoły opracowujące wspólnie projekt. Warunkiem udziału w konkursie jest polubienie profilu „Męskiego Azylu” na Facebooku i wysłanie swojego zgłoszenia. Każdy z uczestników indywidualnych czy zespołów może zgłosić jedną lub więcej prac.

Do 9 lutego czekamy na pomysły konstrukcji, którą można zbudować w garażu. Pomysły i propozycje prosimy wysyłać na adres: meskiazyl@krispol.pl

Z nadesłanych i zakwalifikowanych do konkursu projektów Internauci wybiorą najciekawszy. Ważne, aby jego realizacja była możliwa w ciągu 12 miesięcy od rozstrzygnięcia konkursu. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5 000 złotych.

Już 12 lutego wystartuje rywalizacja na Facebooku. Do walki stanie kilka najciekawszych prac, a do wielkiego finału – dwójka uczestników wybrana przez Internautów. Bitwa rozegra się w wirtualnym świecie: na profilu WWW.FACEBOOK.COM/MESKIAZYL

Zwycięzcę wybiorą Internauci w głosowaniu. Wynik ogłosimy 4 marca 2014.

Pomysłodawcą i sponsorem akcji Męski Azyl jest firma KRISPOL.

Wcześniejsze artykuły

3 sposoby na aranżację poddasza

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może…

29 kwietnia 2024

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024