Najnowocześniejsza sala koncertowa w Toruniu CKK Jordanki otwarta

Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu zaprojektował światowej sławy architekt – Fernando Menis, który tworząc projekt inspirował się gotycką architekturą Torunia.

Projektant wpisał nowoczesny obiekt z betonu i cegły w wiekową zabudowę miasta. Realizacja tego wyjątkowego przedsięwzięcia zajęła Mostostalowi Warszawa ponad dwa lata, a zakończona inwestycja ma szansę zapisać się w historii polskiej architektury jako najnowocześniejsza sala koncertowa w naszym kraju.

CKK Jordanki – najnowocześniejsza sala koncertowa w Polsce

Centrum Koncertowe w Toruniu to budynek 6-kondygnacyjny o powierzchni ok. 22 tys. m². W jego wnętrzu znajdują się: sala ze sceną i kanałem dla orkiestry, widownia na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. To koncepcja surowej betonowo-ceglanej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią. Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń: koncertów symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, a także targów oraz pokazów mody.

PIKADO – nowoczesna technologia wyłożenia fasady

Przy budowie Centrum Kulturalno-Kongresowego zastosowano wiele niespotykanych dotąd w Polsce rozwiązań. Jednym z nich jest technologia wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO. Pikado powstaje w ten sposób, że na jednej stronie szalunku przyklejana jest połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Architekt chciał tym zabiegiem nawiązać do gotyckiej starówki Torunia. Ponadto – oprócz funkcji estetycznej – pikado stanowi istotny element akustyki budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilna ściana pomiędzy dużą salą koncertową, a salą kameralną, która jest najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce.

Generalnym Wykonawcą, wartej 157, 97 mln zł (brutto) inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (Lider) – Acciona Infrastruktura (Partner).

Wcześniejsze artykuły

3 sposoby na aranżację poddasza

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może…

29 kwietnia 2024

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024