PSPS podnosi standardy w punktach dystrybucji styropianu

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) w kwietniu br. uruchomiło Program „Rzetelny Dystrybutor Styropianu”. Akcja skierowana jest do wszystkich sprzedawców styropianu dbających o swoją markę i o jakość oferowanych klientom wyrobów. Zaproszenia do udziału w programie trafiły do kilku tysięcy hurtowni budowlanych w Polsce.

Przedsięwzięcie jest jedną z inicjatyw edukacyjnych stowarzyszenia podejmowanych w ramach Programu „Gwarantowany Styropian”.

  • Doświadczenia PSPS po kolejnym roku funkcjonowania Programu „Gwarantowany Styropian” wskazują, że podniesienie standardów jakościowych na rynku wymaga zaangażowania w nasze działania także sprzedawców styropianu, którzy, obok wykonawców, w największym stopniu kształtują decyzje termomodernizacyjne konsumentów. Ponieważ konsument dopiero w trakcie eksploatacji budynku może ocenić, czy wybrał odpowiedni produkt do jego ocieplenia, w parze ze standardami jakościowymi wyrobów musi iść jakość obsługi i doradztwa po stronie sprzedawców. Celem Programu „Rzetelny Dystrybutor Styropianu” jest właśnie stworzenie platformy edukacji dostępnej dla konsumenta bezpośrednio w punkcie dystrybucji styropianu. Kompetentni sprzedawcy doradzą klientom, jakie parametry styropianu, w świetle obowiązujących wymagań i branżowych zaleceń, są wskazane do prawidłowej izolacji poszczególnych elementów budynku, dzięki czemu inwestycja w ocieplenie rzeczywiście przyniesie trwałe oszczędności – podkreśla prezes PSPS Kamil Kiejna.

Zgodnie z obowiązującym od 1 lipca ubiegłego roku unijnym Rozporządzeniem nr 305/2011 (CPR) dystrybutorzy ponoszą konsekwencje prawne za sprzedaż materiałów budowlanych niezgodnych z deklaracją właściwości użytkowych lub z innymi wymaganiami przepisów dotyczących odpowiedniego oznakowania i jakości handlowej wyrobów.

  • Ponieważ jakość styropianu można w prosty sposób sprawdzić ważąc jego paczkę i porównując ją z zalecanym minimalnym ciężarem wybranej odmiany, dystrybutor nie może zwolnić się z odpowiedzialności ani bronić niewiedzą co do zgodności cech wyrobu z jego oznaczeniem. Negatywny wynik kontroli wagi styropianu czy też oczywiste błędy w jego oznakowaniu powinny być podstawą do wycofania wyrobu ze sprzedaży przez samego dystrybutora – przypomina Kamil Kiejna.

Prezes PSPS dodaje, że w renomowanych hurtowniach jakość styropianu podlega wstępnej weryfikacji metodą ważenia paczek już na etapie odbioru towaru od producenta, dzięki czemu niepełnowartościowe wyroby w ogóle nie trafiają tam do sprzedaży.

  • Zależy nam, aby takich hurtowni było jak najwięcej, dlatego PSPS postanowiło wspiera sumiennych i odpowiedzialnych sprzedawców, tworząc Program „Rzetelny Dystrybutor Styropianu” – tłumaczy Kamil Kiejna.

Informacje o Programie „Rzetelny Dystrybutor Styropianu” dostępne są na stronie GwarantowanyStyropian.pl w zakładce „Dla Dystrybutorów”

Wcześniejsze artykuły

3 sposoby na aranżację poddasza

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może…

29 kwietnia 2024

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024