Kategorie: Ocieplenie domu

Najczęstsze błędy projektowe przy wykonywaniu termoizolacji w systemie ETICS

Błędy, które popełniają wykonawcy ociepleń nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Ujawniają się zwykle po kilku latach. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie projektu zadbać o każdy detal ocieplenia. Pozwoli to uniknąć nieodciągnięć, a w przyszłości kłopotów.

ETICS to najpopularniejsza metoda ocieplania ścian zewnętrznych. Jest ona doskonale znanan i stosowana przez projektantów jak i wykonawców od wielu lat. Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji błędy powinny zdarzać się sporadycznie. Jest jednak inaczej. Błędy pojawiają się na różnych etapach inwestycji – zarówno podczas projektowania jak i wykonawstwie i użytkowaniu. Poniżej prezentujemy najczęściej powielane błędy.

Podanie tylko rodzaju materiału izolacyjnego bez informacji o jego parametrach

Projekt ocieplenia wykonany przez projektanta pownien zawierać deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λd wybranego materiału izolacyjnego oraz jego grubość. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian wybranego materiału ociepleniowego, które różnią się między sobą różnymi parametrami. Jeżeli projektant nie podał współczynnika przewodzenia ciepła i grubości materiału izolacyjnego, wykonawca i inwestor muszą się tego domyśleć. W konsekwencji często mamy do czynienia ze złym wyborem materiału termoizolacyjnego lub jego niewłaściwą grubość.

Pomijanie w projekcie szczegółów wykonania ocieplenia

Kiedy projekt nie zawiera opisanych szczegółów wykonawca wykonuje je zgodnie z własną wiedzą. W takiej sytuacji inwestorowi trudno jest często ocienić jakość wykonywanej pracy, bo nie ma jej z czym porównać.

Powoływanie się na nieaktualne normy

Przykładem może być wskazywanie przez projektanta styropianu, który od dawna nie jest już produkowany. Co zrobi wykonawca, który ma wskazanie użycia materiału niedostępnego na rynku? Wybierze najtańszy możliwy.

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju dóbr, również materiały termoizolacyjne znacznie różnią się między sobą jakością. Część z nich nigdy nie powinna zostać wprowadzona do obrotu, ponieważ rażąco nie spełnia deklarowanych na etykiecie parametrów. Dobrym doradcą przy zakupie wybranego materiału jest zdrowy rozsądek. Dzwonkiem alarmowym jest zawsze niska cena. Ocena jakości styropianu jest stosunkowo łatwa i można ją znaleźć na stronie PSPS (Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu).

źródło: Swisspor

Wcześniejsze artykuły

3 sposoby na aranżację poddasza

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może…

29 kwietnia 2024

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024