Ogrzewanie, ciepła i zimna woda

Ogrzewanie domu prądem – czy jest opłacalne?

Kocioł węglowy czy na gaz? Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?  A może gruntowa pompa ciepła lub jej siostra – pompa powietrzna? Na pytanie, czym ogrzewać dom, trzeba sobie odpowiedzieć już na etapie planowania budowy nieruchomości. W tym zakresie ciekawą alternatywą może wydawać się ogrzewanie domu prądem. Ale czy to w ogóle się opłaca?

Wpływ na to, czy inwestycja w dany system grzewczy jest rozsądna a przede wszystkim opłacalna, ma wiele czynników: cena jego nabycia i montażu, wielkość powierzchni budynku, materiały z jakich dom jest zbudowany oraz koszty eksploatacji systemu grzewczego. Niestety te ostatnie trudno oszacować, gdyż ciężko przewidzieć, jak w przyszłości ukształtują się ceny węgla czy gazu. Nie inaczej jest z prądem, którego koszty zakupu raczej spadać nie będą.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Tu przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że inwestycja w tego typu system jest nie tylko ekologiczna ale i bardzo tania. Na potrzeby jej funkcjonowanie nie jest wymagane posiadanie kotłowni czy komina. Odpadają również koszty związane z montażem instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki elektryczne nie są drogie, a wykonanie w wybranych pomieszczeniach elektrycznego ogrzewania podłogowego również jest ekonomicznie uzasadnione. Dodatkowo, w tym wypadku nie trzeba martwić się ryzykiem zamarznięcia czy wycieku wody z instalacji. I na koniec: ogrzewanie elektryczne jest niezwykle wygodne w użyciu – wymaga tylko …regularnego płacenia rachunków.

Koszty eksploatacji – czy faktycznie są wysokie?

Po zainstalowaniu systemu ogrzewania elektrycznego, w portfelu zostaje spora ilość pieniędzy. Jednak patrząc na to, iż za kilowatogodzinę w tym rozwiązaniu trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej niż za wytworzenie jej poprzez tańszy np. kocioł węglowy, to mogłoby się zdawać, iż ogrzewanie elektryczne w dłuższej perspektywie jest absolutnie nieopłacalne. Ale czy aby na pewno?

Biorąc po uwagę dość małe zapotrzebowanie na ciepło w stawianych obecnie nowoczesnych domach, niskie koszty inwestycyjne oraz możliwość wykorzystania drugiej taryfy za prąd, ogrzewanie elektryczne może stać się dość rozsądnym wyborem. Tym bardziej, że umieszczając przewody grzejne z wylewce podłogowej otrzymujemy ciepło akumulacyjne, idealnie dostosowane do rozliczenia wg drugiej taryfy – tu jednak trzeba zaznaczyć, że za działanie urządzeń w pozostałym czasie, płaci się więcej niż w przypadku taryfy całodobowej. Tak więc trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, ile prądu potrzebujemy zużyć w czasie nieobejmującym drugą taryfę. Poza tym grzejniki akumulacyjne są droższe niż zwykłe grzejniki elektryczne.

Kalkulując wydatki związane z ogrzewaniem elektrycznym trzeba podkreślić, że całkowicie odpadają nam koszty związane z przeglądem i czyszczeniem instalacji kominowej, nie wspominając o opłatach związanych z obsługą kotłowni (konserwacja czy naprawy kotła).

Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdzi się w niewielkim, pasywnym domu o małym zapotrzebowaniu na energię. Nie jest drogim rozwiązaniem, jeśli budynek jest dobrze docieplony, posiada solidne okna i odpowiedni  system wentylacyjny

Wcześniejsze artykuły

3 sposoby na aranżację poddasza

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może…

29 kwietnia 2024

Utylizacja odpadów budowlanych. Co mówią o niej przepisy?

Pozostałości po remoncie lub budowie są odpadami, które wymagają zastosowania określonych metod utylizacji. Co więcej, prawo rozróżnia obowiązki osób prywatnych…

24 kwietnia 2024

Drzwi przesuwne – kiedy warto je wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich…

15 kwietnia 2024

Komin gotowy czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Dawniej każdy komin był konstrukcją wznoszoną z cegieł. Dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiła się jednak alternatywa w postaci modeli z…

10 kwietnia 2024

Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia…

3 kwietnia 2024

Jak wyglądają formalności przy adaptacji poddasza?

Nieużywane poddasze to powierzchnia, która często niepotrzebnie się marnuje. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zagospodarowanie pustej przestrzeni…

1 kwietnia 2024