Budowa domu – o czym należy pamiętać przed jej rozpoczęciem?

0
Budowa domu

Budowa domu rozpoczyna się na długo przed wbiciem pierwszej łopaty pod inwestycję. Większość kluczowych decyzji zapada na etapie jej planowania. Trzeba znaleźć działkę, wybrać technologię budowy, projekt czy rodzaj wentylacji. Można tak wymieniać. Na co jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę?

Dobre przygotowanie do budowy domu pozwala znacznie ograniczyć koszty, a także rozczarowania i stres. Kluczowe jest jasne określenie naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Kiedy już wiemy dokładnie, co chcemy osiągnąć, zaczynami szukać działki.

Budowa domu – na jakiej działce warto go postawić?

Na początku wybieramy działkę, a dopiero potem wybieramy dom. Nigdy na odwrót. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Przede wszystkim na lokalizację. Sprawdźmy, ile czasu zajmie nam dotarcie do pracy, a jeśli mamy dzieci szkoły, przedszkola czy licea. Dobrze jest dowiedzieć się tego, czy w pobliżu są dobre połączenia komunikacyjne, a także w jakiej odległości znajdują się sklepy. Kolejna kwestia – droga dojazdowa. Warto, aby była utwardzana, a także odśnieżana zimową porą. No i koniecznie ustalmy czy i jaki dom uda się na niej postawić.

Działkę możemy szukać sami za pośrednictwem ogłoszeń albo też już bezpośrednio na miejscu. Często właściciele ustawiają tabliczki „sprzedam” nie reklamując się w żaden inny sposób. Szukanie parceli można także zlecić agencji nieruchomości. To rozwiązanie niesie jednak ze sobą koszta. Musimy liczyć się z prowizją. Kolejny krok, to znalezienie dobrej jakości materiałów budowlanych, w tym także sprzętu (np. ważny jest wynajem odpowiednich rusztowań: https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/). W przypadku ostatniego nieodzowne będą między innymi rusztowania. Nie bez znaczenia jest także zatrudnienie dobrej ekipy budowlanej, chyba, że sami jesteśmy w stanie sprostać temu budowlanemu wyzwaniu.

Budowa domu – jak wybrać odpowiedni projekt

Kiedy już dokonaliśmy zakupu ziemi, możemy poszukać projektu domu. Ten musi być zarówno funkcjonalny – pasować do naszej parceli, jak i będzie dla nas odpowiedni pod względem wizualnym. Wybór gotowych projektów jest naprawdę duży, a ich koszty są rzędu kilku tysięcy. W przypadku wybrania gotowego (z katalogu) musimy liczyć się z tym, że kolejnym krokiem będzie jego wpisanie w zaadaptowanie wraz z uwzględnieniem planu zagospodarowania przestrzennego, bądź uwzględnienie decyzji o warunkach zabudowy.

Firma oferująca wynajem i montaż rusztowań – https://szalbud.pl/