Budowanie domu zimą: jakie prace wykonać, a jakie lepiej odłożyć?

budowa domu zima

Zima nie musi być jednoznaczna z przymusową przerwą w budowie, choć nie da się ukryć, że dość komplikuje i utrudnia i tak już niełatwy proces. Po pierwsze, trzeba znaleźć ekipę, która przyjdzie pracować w trudniejszych niż wiosną warunkach. Po drugie, nie wszystkie prace można przeprowadzić, kiedy na dworze silny mróz.

Fundamenty

W zasadzie prac ziemnych nie przeprowadza się zimową porą. Grunt mocno twardnieje i wykonanie wykopu fundamentowego staje się często niemożliwe. Jeśli już został on wykopany jesienią, podczas mroźnych miesięcy nie powinien być otwarty. Najlepszym sposobem jest zabetonowanie go (teoretycznie  możesz to wykonywać przy temperaturze nawet do -10 stopni Celsjusza, ale tylko wtedy gdy użyjesz betonu ze specjalnymi domieszkami). Jeśli jest to jednak niemożliwe, warto rozłożyć choćby słomiane maty, czy płyty styropianu. To wprawdzie dobra ochrona, ale niestety na krótko. Wybierając takie rozwiązanie, warto uwzględnić więc ryzyko zniszczenia struktury gruntu na dnie fundamentu.

Ocieplanie

Czynności te można wykonać w okresie zimowym pod warunkiem, że w trakcie ich prowadzenia temperatura na zewnątrz wynosi min. 0, a po ośmiu godzinach od ich zakończenia nie mniej niż -5° stopni Celsjusza. Ważne, aby do prac użyć specjalnej zaprawy zimowej, choć trzeba wiedzieć, iż czas jej schnięcia w chłodnych miesiącach będzie wynosił nawet kilka dni. Jeśli temperatury nie sprzyjają kontynuowaniu robót, to można zostawić ścianę oklejoną styropianem, jednak wiosną przed nałożeniem warstwy zbrojącej należy go przeszlifować. . Wełny mineralnej nie wolno zostawić na zimę bez wykończenia, gdyż zmoknie i utraci właściwości termoizolacyjne.

Wykończanie wnętrz

Jeśli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, wiele czynności jesteś w stanie przeprowadzić w jego wnętrzu. Istnieje  bowiem sposobność  wykorzystania dobrodziejstw ogrzewania tymczasowego. Z powodzeniem możesz murować ściany działowe, nakładać na nie tynki (wymagana temperatura powietrza to minimum 15 stopni przy wilgotności max. 70%), gładzie i płytki.  Również prace instalacyjne i porządkowe nie powinny być problemem.

Pamiętaj!
Jeśli budujesz dom zimą, musisz trzymać się kilku zasad:

• jeśli są silne mrozy, wstrzymaj się z realizacją wszelkich robót,
• przerwij czynności w przypadku opadów deszczu i śniegu,
• nie pozwól, by pogoda zniszczyła Twój wysiłek – starannie zabezpiecz te elementy budynku, które zostały wykonane• do prac wykorzystuj tylko wysokiej jakości materiały mrozoodporne• materiały budowlane przechowuj w ciepłym pomieszczeniu.

fot. blog.allstate.com