Budynek inwentarski ze ścian prefabrykowanych

0

Dwunastego grudnia ubiegłego roku gościliśmy z wizytą u pana Andrzeja Szymańskiego w Szkocji w powiecie suwalskim. Pomimo zimowej pory prace przy budowie nowej obory w pełnym toku. Na placu budowy powstaje obora w nowej na polskim rynku budownictwa rolniczego technologii ścian prefabrykowanych.

Inwestor Pan Andrzej Szymański z dumą prezentuje swoją oborę. Takiej jak ta nie ma nikt w okolicy. Obora wykonana została z gotowych, prefabrykowanych elementów ściennych wprowadzonych na rynek przez znaną z budownictwa rolniczego firmę Precon Polska.

Dach wykonany z płyty warstwowej na konstrukcji stalowej z dźwigarami, co sześć metrów. Krowy utrzymywane będą na rusztach. Na stanowiskach zastosowano maty legowiskowe.

Oborę zaprojektowano na 54 DJP. Projekt budynku wykonała Pracownia Projektowa Jolanta i Lech Boguccy. Jeden z pierwszych obiektów w tej technologii, w Polsce północno-wschodniej, wykonała firma Szczuka.

Gotowy budynek przykryty dachem wygląda imponująco. Fot. Precon Stropy ustawiamy z dużą precycją. Fot. Precon

Wielkość obory jest dość typowa, jej wymiary to 24 metry szerokości i 30 metrów długości. Ściany wykonano z segmentów o wielkości 2,80×6,00m (Rys. 1). Na ścianach szczytowych zastosowano ściany o wysokości 3m ze względu na potrzebę zamontowania wrót.

Nowa obora połączona została ze starym budynkiem inwentarskim, w którym rolnik po przeprowadzeniu bydła do nowego obiektu chce urządzić hale udojową oraz pomieszczenia socjalne.

Ściany prefabrykowane – cechy elementów i ich wymiary

  • szerokość: od 4,80 do 6,00 m;
  • wysokość: od 2,80 do 3,50 m.
  • waga segmentu o wielkości 2,80×6,00m z otworem okiennym: około 6,5 tony.
Ściany ustawiane są przy pomocy dźwigu. Fot. Precon Montaż jest szybki i prosty. Fot. Precon

Producent jest w stanie wykonać ściany również o innych wymiarach. Limitem jest tu waga segmentu, bo im cięższy segment tym wyższy jest koszt jego montażu. Cechą charakterystyczną budynków wzniesionych z prefabrykowanych ścian produkowanych przez Precon Polska jest całkowity brak fundamentów. Ściany trwale mocujemy w gotowych prefabrykowanych stopach (rys. 4) i zalewamy w nich betonem. Po mniej więcej tygodniu możemy przystąpić do układania na ścianach konstrukcji dachowej.

Ściany można stosować w dwóch systemach. Możemy je montować do postawionej wcześniej konstrukcji stalowej – wtedy ustawiamy je na istniejących już stopach betonowych konstrukcji stalowej i przymocowujemy do zewnętrznych słupów (rys.2).

Rys. 1. Widok przykładowego segmentu ściany prefabrykowanej Rys. 2. Konstrukcja stalowa budynku