Dlaczego warto importować kamień naturalny ze Słowacji? Ile euro to kosztuje?

kamien do ogrodu

Kamień dekoracyjny jest materiałem budowlanym wykorzystywanym m.in. do budowy nawierzchni i małej architektury. W Południowej Polsce kończą się zasoby naturalne kamienia, dlatego warto rozważyć import z kopalni ze Słowacji. Ile euro kosztuje tona kamienia? Jaki kamień najlepiej kupić i czy warto za niego płacić w euro?

Dlaczego warto kupić kamień naturalny zagranicy?

W południowej Polsce zasoby kamienia naturalnego są już na wyczerpaniu. Prognozuje się, że za rok już nie będzie co wydobywać. Dlatego coraz powszechniejszą praktyką jest import kamienia ze Słowacji. Cena kamienia w zależności od rodzaju waha się od kilkunastu do kilkuset euro za tonę. Do tej ceny trzeba doliczyć koszty transportu oraz cło. Mimo wszystkich opłat w euro, taniej jest kupić kamień z zagranicy niż sprowadzać go z północnej Polski. Przed zakupem kamienia na Słowacji warto sprawdzić aktualny kurs euro, np. https://internetowykantor.pl/kurs-euro/. Dzięki temu można wybrać najkorzystniejszy czas wymiany euro.

Jaki kamień do ogrodu będzie najlepszy?

Zanim wymienisz pln na euro i pojedziesz zakupić kamień na Słowację, to musisz wiedzieć, że powinien pasować do stylu domu oraz ogrodu. W ogrodzie w stylu rustykalnym i wiejskim najlepiej prezentują się otoczaki, których cena to około 100 euro za tonę. W ogrodach w stylu klasycznym najlepszy będzie granit, który jest bardzo wytrzymałym kamieniem. Dla osób bardziej wymagających polecamy kostkę granitową, z której można ułożyć eleganckie ścieżki w ogrodzie. Cena kostki granitowej na Słowacji to około 80 euro za tonę.

Jakim kamieniem pokryć większą nawierzchnię w ogrodzie?

Kamień ogrodowy do dużych nawierzchni, np. podjazdu powinien charakteryzować się zwiększoną odpornością na ścieranie oraz większą wytrzymałością na nacisk. Najtaniej można wykonać podjazd z klińca – koszt to około 20 euro za tonę. Najdroższym rozwiązaniem będzie wykonanie podjazdu z otoczaków lub kostki granitowej. Koszt takiego podjazdu to około 80- 100 euro za tonę. Właściwie ułożona kostka granitowa może posłużyć na wiele lat bezawaryjnego użytkowania, co powoduje, że inwestycja nawet kilku tysięcy euro jest dobrą inwestycją.

Dobrze dobrany kamień naturalny nadaje lekkości zielonej przestrzeni w ogrodzie. Sprawia, że ogród staje się miejscem wytchnienia i relaksu. Jeśli mieszkasz na południu Polski, to warto rozważyć import kamienia ze Słowacji, ponieważ cena w euro jest bardzo atrakcyjna.