Dom pasywny, energooszczędny czy standardowy?

0

Decydując się na budowę domu coraz częściej stajemy przed dylematem czy budować w technologii tradycyjnej czy może zainwestować w dom energooszczędny lub pasywny – droższy w budowie, ale tańszy w eksploatacji? Dla wszystkich szukających informacji przychodzimy z odpowiedzią.

Dom pasywny

O ile w Europie Zachodniej powstało już ponad kilkadziesiąt tysięcy takich budynków, o tyle w Polsce jest to temat wciąż jeszcze traktowany w kategoriach ciekawostki. Nadal bowiem pokutuje przekonanie, że koszt domu pasywnego jest wielokrotnie droższy niż wykonanie domu standardowego. Owszem, są to domy droższe, ale nie wyłącznie dla bogatych – wyższe o 30 – 40 % nakłady coraz bardziej się opłacą, co w kontekście wciąż rosnących cen energii jest argumentem kluczowym.

Niestety Polacy nie mogą liczyć w tym zakresie na dużą pomoc państwa, które w zasadzie nie dotuje inicjatyw ekologicznych. To jest głównym powodem małej popularności budownictwa pasywnego w naszym kraju. Oprócz oszczędności wynikających z użytkowania budynku niskoenergetycznego, nie do przecenienia jest komfort mieszkania w takim domu, zwłaszcza dla osób z astmą i alergią. Wpływ na to ma zwłaszcza zastosowanie wentylacji mechanicznej – rekuperacji oraz użycie do budowy materiałów pochodzenia naturalnego – drewna i materiałów drewnopochodnych, dzięki czemu wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz bardzo efektywne, co ogranicza możliwość zawilgoceń ścian i powstawania grzybów i pleśni.

Dom pasywny – pierwszy obiekt w Polsce

Do budownictwa energooszczędnego i pasywnego gorąco przekonują architekci z biura architektonicznego Lipińscy Domy. W 2006 roku wybudowali oni pierwszy w Polsce dom pasywny, który powstał całkowicie według ich autorskiego projektu. Budynek ten, mieszczący się w Smolcu koło Wrocławia, oddany został do użytku w listopadzie 2007 i służy jako obiekt pokazowo – szkoleniowy.  Jak dotąd, ciągle jeszcze jest jedynym w naszym kraju obiektem, który uzyskał certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt. Dzięki temu projektowi, zainteresowani rozwiązaniami pasywnymi Inwestorzy mogą się przekonać w praktyce, jak funkcjonuje i wygląda dom, w którym nie ma ogrzewania.

Jak podkreślają specjaliści, ważne jest, by dom pasywny projektować ze szczególną uwagą, a potem wybudować go zgodnie z projektem i zasadami architektonicznymi, ponieważ niestaranność w tym temacie może zniweczyć włożony wysiłek i mimo większych nakładów finansowych końcowy efekt nie będzie zadowalający.

Mimo, że wyobrażenie o budynkach pasywnych funkcjonuje głównie w kontekście domów jednorodzinnych, w Europie Zachodniej coraz więcej powstaje ich z przeznaczeniem na   np. budynki użyteczności publicznej, czy budynki sakralne, co świadczy o zwiększaniu się świadomości  Inwestorów, szukających rozwiązań nie tylko ekonomicznych, ale także ekologicznych.

Dom pasywny – koszt budowy

Przeanalizowanie kosztów budowy domu pasywnego wykazuje, że jest on droższy od domu standardowego o 36%. Dla statystycznego polskiego Inwestora to nadal niestety dosyć dużo, zwłaszcza że w Europie zachodniej różnica ta wynosi około 7%.

Pocieszające jest to, że kilka lat temu zachodni Inwestorzy także musieli ponieść kilkadziesiąt procent większe nakłady na dom pasywny w porównaniu do budownictwa standardowego, ale na przestrzeni kilku ostatnich lat sytuacja zmieniła się na korzyść. W Polsce także mamy dobre perspektywy na przyszłość, bo świadomość Inwestorów odnośnie budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię wciąż rośnie, choć nadal wiele w rękach rządu, który mógłby znacznie bardziej wesprzeć inicjatywę budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

A warto wspierać takie przedsięwzięcia, gdyż jak pokazuje koronny argument, użytkowanie domu pasywnego jest po prostu tanie i przy domu o powierzchni 130 m2 kształtuje się na poziomie 700 zł rocznie. Niewielkie zapotrzebowanie domu pasywnego na energię to zatem niezły wkład w ochronę środowiska, co obok względów ekonomicznych ma uzasadnienie także ekologiczne.

Jak pokazują wyliczenia specjalistów z pracowni projektowej Lipińscy Domy, nakład środków na budynek energooszczędny jest większy jedynie o około 8-10%, a przy tym zapotrzebowanie takiego domu na energię wynosi tylko 40-70 KWh/m2rok.