Elewacja z cegieł, a koszty

budowa domu

Elewację z cegieł  klinkierowych stosuje się głównie na ścianach budowanych w technologii trójwarstwowej. Osłaniają one izolację, będąc jednocześnie piękną ozdobą domu. 

Na tego typu elewację trzeba zdecydować się już na etapie projektowania nieruchomości. Z uwagi na wymagania dotyczące ścian trójwarstwowych, ława fundamentowa musi być nieco szersza, aby cegły miały się na czym oprzeć.

Cegły klinkierowe – krótka charakterystyka

Cegła klinkierowa powstaje z wysokiej jakości gliny oraz piasku. Wyjątkową twardość zawdzięcza technologii, w jakiej jest wytwarzana (wypalanie w temperaturze 1100°C). To materiał chętnie wybierany na elewację, która prezentuje się bardzo estetycznie. Do tego jest trwały, odporny na uszkodzenia, wilgoć, ogień oraz zmiany temperatur (szacuje się, że wytrzymuje bez uszkodzeń co najmniej 100 cykli zamrażania i odmrażania). Cegły klinkierowe przez długie lata  prezentują się bardzo dobrze, ponieważ z biegiem czasu nie płowieją. Do tego łatwo je utrzymać w czystości: nie osadzają się na nich pleśnie, nie lepi się do nich kurz. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba ich odświeżenia, to łatwo je wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. Doskonale prezentują się w połączeniu z drewnem czy kamieniem.

Wykonanie elewacji z cegły klinkierowej

Samo położenie elewacji nie jest procesem ani skomplikowanym ani szczególnie pracochłonnym. Więcej czasu natomiast zajmuje budowanie ściany pod tego typu elewację. Jeśli dom ocieplany jest styropianem, cegły klinkierowe można montować równocześnie ze wznoszeniem warstwy konstrukcyjnej. Jeśli natomiast jako warstwę izolacyjną przyjmiemy wełnę mineralną, prace dzieli się na dwie części: w pierwszym etapie stawia się ścianę nośną oraz kładzie się na nią wełnę mineralną, w drugim natomiast montuje się warstwę elewacyjną, którą przy pomocy stalowych kotew łączy się z warstwą konstrukcyjną (tu trzeba pamiętać o pozostawieniu tzw. pustki wentylacyjnej, odprowadzającej wilgoć).

Elewacja z cegły – koszty elewacji klinkierowej

Ceny samych materiałów są bardzo różne i wahają się od 90 do nawet 170 zł/m².  Cegły ręcznie formowane są jeszcze droższe i potrafią kosztować ponad 200 zł/m². Do montażu potrzebne będą jeszcze zaprawy i kotwy. Do tego dochodzi wydatek związany z robocizną – tutaj koszty oscylują wokół 50 zł/m² (położenie wełny mineralnej i cegły klinkierowej).