Folia kubełkowa – jak poprawnie ją ułożyć, aby spełniła swoją funkcję?

Folia kubełkowa – jak poprawnie ją ułożyć, aby spełniła swoją funkcję?

Folia kubełkowa służy jedynie do ochrony hydroizolacji lub termoizolacji przed uszkodzeniem podczas zasypywania wykopów. Chroni również przed gryzoniami czy rozrastającym się system korzennym pobliskich roślin. Jak poprawnie ułożyć folię kubełkową, aby spełniała swoje funkcje?

Podczas realizacji „stanu zerowego” budynku wykonawcy mają odwieczny dylemat jak ułożyć folię kubełkową: kubełkami w stronę ściany czy kubełkami w stronę gruntu?

To, w jaki sposób ułożymy folię kubełkową zależy od sytuacji. Są bowiem przypadki, w których będziemy układać folię kubełkami w stronę ściany lub kubełkami w stronę gruntu.

Folia ułożona kubełkami w stronę ściany

Folię możemy układać kubełkami w stronę ściany, bezpośrednio na hydroizolacji, jeżeli na ścianie fundamentowej wykonano hydroizolację odporną na docisk kubełków folii wywołany parciem gruntu. W takim przypadku hydroizolacja nie ulegnie zniszczeniu, a kubełki dodatkowo stworzą przestrzeń umożliwiającą odparowanie wilgoci ze ścian fundamentowych.

Jeżeli folię ułoży się kubełkami w stronę ściany, bezpośrednio na hydroizolacji, która nie jest odporna na docisk, wówczas ulegnie ona uszkodzeniu i doprowadzi to do zawilgocenia ściany fundamentowej.

Folia ułożona kubełkami w stronę gruntu

Folię musimy ułożyć kubełkami w stronę gruntu jeżeli układamy ją bezpośrednio na warstwie termoizolacyjnej (np. polistyren ekspandowany). W przeciwnym wypadku kubełki folii zgniotą warstwę termoizolacji pod naporem gruntu, który wraz z upływem czasu zagęszcza się pod własnym ciężarem.

Jeżeli folię ułożono kubełkami w stronę warstwy termoizolacyjnej, a do przyklejania płyt polistyrenu ekspandowanego zużyto zbyt dużo kleju, wówczas może dojść do uszkodzenia nawet samej hydroizolacji. Siły wywołane przemieszczaniem się warstwy termoizolacji pod naporem zagęszczającego się gruntu przełożą się na połączenie klejowe płyt polistyrenu ekspandowanego z hydroizolacją.

Jeżeli zastosowano hydroizolację o dużym oporze dyfuzyjnym, a wilgoć technologiczna ścian fundamentowych uległa odparowaniu, wówczas folię możemy ułożyć bezpośrednio na hydroizolacji kubełkami w stronę gruntu.

W przypadku zastosowania membrany kubełkowej ze zgrzaną geowłókniną wraz z budową systemu drenarskiego, folię układamy kubełkami w stronę gruntu. Dla takiego rozwiązania woda z pod membrany spływa bezpośredni do rury drenarskiej.

źródło: Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar