Inteligentny dom, czyli jaki?

budowa domu

Inteligentny dom dopasowuje się do potrzeb lokatorów. Nowe technologie ułatwiają codzienne czynności i odmieniają mieszkalne wnętrza. Dzięki nim są komfortowe, dostosowane do osobistych preferencji. Zapewniają funkcjonalność, są modyfikowalne i pozwalają obniżać koszty utrzymania budynku.

Inteligentny dom, czyli jaki?

Projektując inteligentny budynek najważniejsze jest to, aby jego elementy były wygodne dla jego użytkowników. Dzisiejsze akcesoria budowlane i meblowe udowadniają, że dom może być inteligentny na wiele sposobów. Zazwyczaj są to kwestie ekologii, zarządzania energią i domową elektroniką. Ale nie tylko. Producenci oferują rozwiązania pozwalające na przystosowanie każdego elementu wnętrz. Od mebli po drzwi i oświetlenie.

Inteligentny dom – meble i akcesoria meblowe

Korzystając z np. z nowoczesnych systemów przesuwnych, możemy ułatwiać domownikom przemieszczanie się między pokojami, a nawet kontrolować naświetlenie pomieszczeń w ciągu dnia – stosując odpowiednie systemy okienne. Takie rozwiązania sterowane elektronicznie, można montować standardowo na ścianie lub nawet na suficie. Zintegrowane z oprogramowaniem sterującym domową automatyką, otworzą się i zamkną tylko w porach określonych przez użytkownika. Dla zwiększenia bezpieczeństwa lub komfortu.

Na „inteligencję” mieszkania wpływają też meble. Najlepiej widać to na przykładzie nowoczesnych podnośników blatów, czy systemów zamykania szuflad. W pierwszym przypadku otrzymujemy możliwość dostosowania wysokości mebla do indywidualnych wymagań i zastosowań. Tak więc, kuchenny blat pomaga w wygodnym przygotowaniu posiłku, ale również posłuży jako komfortowy bar dla gości.

dom inteligentny

Inteligentny dom – okucia okienne

Dobrze dobrane nowoczesne okucia pomagają też zwiększać bezpieczeństwo. Montując w szufladzie zamek typu push-lock mamy pewność, że nie otworzy jej dziecko. Z kolei instalując prowadnice z hamulcem, ułatwimy domownikom otwieranie i zamykanie ciężkich komór szuflad.

Te pozornie proste elementy mogą przesądzić o wygodzie mieszkania. Warto więc pamiętać, że budowa smart home  z prawdziwego zdarzenia, to więcej niż zaawansowana elektronika, a prawdziwa inteligencja budynku kryje się w odpowiedzi na potrzeby jego mieszkańców.

źródło: Häfele