Jak czytać etykiety i na co zwracać uwagę przy zakupie lamp LED?

Jak czytać etykiety i na co zwracać uwagę przy zakupie lamp LED?

Decydując się na zakup oświetlenia LED stajemy przed dylematem, w jaki sposób dobrać produkt o odpowiednich parametrach, czym kierować się przy jego wyborze i jak jego właściwości będą pokrywać się z tradycyjnymi żarówkami (do których wciąż, mimo wycofania ich z rynku, jesteśmy bardzo przywiązani).

Odpowiedzi na te pytania przynoszą m.in. oznaczenia stosowane na opakowaniach produktów LED. Podstawowa wiedza na ten temat daje nam pełną informację o właściwościach danej lampy. Zdarza się jednak, że producenci wprowadzają klientów w błąd, zamieszczając specyfikację produktów niezgodną z rzeczywistością. Jak zatem rozpoznać, czy parametry podane na etykiecie są prawdziwe i które są najbardziej istotne?

Wat już nie najważniejszy

W przypadku lamp LED najważniejsza nie jest już moc mierzona w watach, lecz wartość nominalnego strumienia świetlnego podawana w lumenach (lm), która wskazuje ilość światła emitowanego przez LED. Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa.

Wciąż jednak dla większości klientów odniesieniem jest moc, dlatego na opakowaniach wielu lamp LED można znaleźć informację, jakiej tradycyjnej żarówki dana lampa jest zamiennikiem. Należy jednak pamiętać, że podając taką informację, producenci muszą postępować zgodnie z normą DIM. Część z nich, oferująca tańsze i niemarkowe produkty, jednak tego nie robi, czym wprowadza klientów w błąd. Warto zatem zapoznać się z prawidłowymi wartościami tabeli DIM (np. pod linkiem: bit.ly/1mrgADc) przed zakupem LED.

Temperatura barwowa

Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K) i stanowi on określenie barwy światła (odcienia bieli). Temperatura barwowa światła w zakresie od 2700 K do 3000 K odpowiada barwie ciepłobiałej, z kolei zakres od 5000 do 6500 K odpowiada barwie zimnobiałej lub dziennej.

Jaką barwę wybierać? Wszystko zależy od preferencji, jednak nieprawdą jest, że dobrze oświetlone wnętrze to takie, w którym jest dużo ciepłego światła. Nie potrzebujemy światła o takim samym natężeniu i temperaturze barwowej o każdej porze dnia i do każdej czynności. Gdy jesteśmy w pracy, do działania pobudzi nas światło chłodne (6500 K), a podczas odpoczynku w domu zrelaksuje i wyciszy światło ciepłe (2500-2700 K).

Jak czytać etykiety i na co zwracać uwagę przy zakupie lamp LED?

Jak czytać etykiety i na co zwracać uwagę przy zakupie lamp LED?

Trwałość

Trwałość to liczony w godzinach czas świecenia lampy. W deklarowanym przez producenta okresie, przy zachowaniu określonych warunków, LED powinien zachować odpowiednie właściwości użytkowe.  Warto zaznaczyć, że lampy LED nie wygasają w sposób nagły, tak jak klasyczne żarówki. W ich przypadku podstawowym kryterium określania trwałości jest czas, w którym generowany przez nie strumień świetlny nie spadnie poniżej 70% wartości początkowej. Czas ten jest oznaczany symbolem L70.

Liczba włączeń i wyłączeń

Zgodnie z prawem, na opakowaniach lamp LED musi być podana liczba włączeń i wyłączeń. Markowi producenci deklarują trwałość swoich produktów na poziomie nawet 100 000 cykli, co świadczy o wysokiej jakości komponentów, z których wykonane są ich produkty. Na tanich LED-ach często w ogóle nie znajdziemy tej wartości lub rzadko kiedy będzie ona przekraczać 30 000 cykli. Jeżeli na opakowaniu lampy LED podana jest deklarowana trwałość na poziomie 15-25 lat, ale przy tym wskazana liczba włączeń nie przekracza 30 000 cykli, taki LED nie będzie świecił 25 lat, lecz jedynie 6-8 lat.

Pozostałe informacje umieszczane na opakowaniach

Inne ważne oznaczenia podawane na etykietach LED to wskaźnik oddawania barw (Ra), czyli zdolność wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów, czas potrzebny do osiągnięcia 60% maksymalnego strumienia światła, etykieta energetyczna, informacja, do jakich celów przeznaczona jest lampa oraz jej wymiary. Ponadto, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, etykieta produktu elektrycznego musi zawierać konkretne informacje, m.in. czy opakowanie podlega recyklingowi (Gruener Punkt), czy produkt spełnia wymagania przepisów europejskich w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony środowiska i zdrowia (symbol CE), a także informację, że urządzenie nie zawiera materiałów szkodliwych (RoHS).

Tylko produkt markowy będzie dobrą i bezpieczną inwestycją

Przy zakupie energooszczędnych źródeł światła warto zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu, którą często odzwierciedla marka i cena. Na półkach sklepowych znajdziemy duży wybór lamp różnych producentów, jednak tylko w przypadku produktów znanych firm będziemy mieć pewność, że informacje umieszczone na opakowaniach będą zgodne z prawdą, a dany produkt zapewni nam wysoką trwałość, energooszczędność i bezpieczeństwo użytkowania. Utwierdzi nas w tym także kilkuletnia gwarancja, którą markowi producenci obejmują swoje produkty LED.