Jak oświetlić szlifiernię?

Jak oświetlić szlifiernię?

Dobrze zaprojektowane i wykonane oświetlenie w miejscu pracy może przyczynić się do obniżenia kosztów jego eksploatacji. Ale jeśli chcemy oświetlić halę szlifierni pod uwagę musimy wziąć także normy, które koniecznie muszą być spełnione.

Według PN-EN 12 464-1: 2004 „wyrób narzędzi, wzorników, szablonów, przyrządów do obróbki, mechanika precyzyjna i mikromechanika” to zadania wymuszające wysoki poziom luminacji i zapewnienie dobrego współczynnika odwzorowania kolorów. Eksploatacyjne natężenie oświetlenia w pomieszczeniu, gdzie wykonuje się tego typu prace, powinno wynosić 1000lx. Należy zapewnić również stopień wierności barw Ra≥80. Dodatkowym wymogiem jest redukcja współczynnika olśnienia UGR do poziomu 19.

Oświetlenie szlifierni FAMOT

FAMOT, to największy w Polsce producent obrabiarek do metalu, będący członkiem międzynarodowego Koncernu DMG MORI SEIKI AG. W czerwcu 2013 r., przedsiębiorstwo zleciło firmie Trilux wykonanie projektu i dostawę oświetlenia.

Celem osiągnięcia tak dobrych parametrów, zdecydowaliśmy się na zastosowanie linii diodowych Coriflex 4000-840. Aby zapewnić odpowiednią luminację w całej hali, wzdłuż jej dłuższej krawędzi zamontowaliśmy trzy ciągi świetlne rozmieszczone równomiernie na powierzchni sufitu – mówi Krzysztof Stachurski, projektant z firmy Trilux.

Aby do minimum obniżyć koszty eksploatacji, wyodrębniono trzy strefy działania każdej z linii opraw. Dzięki zastosowaniu czujników ruchu, obecności oraz światła zewnętrznego, urządzenia włączają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a poziom luminacji dostosowuje się do panujących w pomieszczeniu warunków. Działaniem tego zautomatyzowanego, inteligentnego systemu można kierować manualnie. Służy do tego panel dotykowy, pozwalający również na sterowanie klimatyzacją. Zastosowane rozwiązania pozwalają na obniżkę kosztów energii pobieranej przez oświetlenie nawet o 70%.