Jak remontują Polacy? – raport za 2019 rok

W 2019 roku 49% Polaków przeprowadziło remont – wynika z raportu przygotowanego przez serwis Fixly. Najchętniej remontowaliśmy kuchnię oraz salon, a większość inwestycji sfinansowaliśmy ze własnych oszczędności. Niemal trzy na cztery osoby mają już zaplanowane prace na kolejny rok.

“Jak remontują Polacy” to coroczny raport, opracowany na podstawie ogólnokrajowego badania przeprowadzonego przez serwis Fixly wraz z Kantar Polska. Respondenci zostali zapytani o powody, koszty, terminy oraz inne ważne kwestie dotyczące remontów, które wykonali w swoich domach i mieszkaniach w ubiegłym roku.

Prace remontowe przeprowadzone zostały w co drugim polskim gospodarstwie domowym. Jak pokazują wyniki, gdy przychodzi czas remontu skupiamy się głównie na zmianach wizualnych i odświeżeniu aranżacji. Najchętniej sięgamy po pędzel i farbę. Aż 85 proc. respondentów  zdecydowało się na przemalowanie ścian lub sufitów. Drugą najczęściej wykonywaną pracą remontową jest wykończenie podłogi, którą przeprowadziło 46 proc. osób.

Które pomieszczenia remontujemy najchętniej? 57 proc. respondentów dokonało zmian w kuchni i dokładnie taki sam odsetek osób w salonie. Dalej w hierarchii priorytetów znalazła się łazienka, a tuż za nią sypialnia. Generalny remont domu lub mieszkanie wykonał co piąty badany. Autorzy raportu zauważają, że dla 41 proc. remontujących istotne były ekologiczne rozwiązania podczas przeprowadzania prac, podkreślając wzrost zainteresowania technologią energooszczędną wśród Polaków.

Przeciętny koszt remontu w 2019 roku wyniósł niecałe 20 tys. złotych, przy czym aż 47 proc. badanych przyznało, że wydatki przewyższyły zakładany wcześniej budżet. Prawie 1/3 tej sumy została przeznaczona na wynagrodzenie za robociznę dla fachowców. Niemal każdy remontujący (92 proc.) sfinansował część prac z własnych oszczędności, a 16 proc. osób zdecydowało się na wzięcie kredytu.

Będąc przy kwestiach finansowych warto zwrócić uwagę, że brak pieniędzy jest najczęściej podawaną przyczyną odkładania remontu. Kolejnymi są niewystarczająca ilość czasu oraz problem ze znalezieniem fachowca. Jeśli zaś chodzi o tych ostatnich, to co drugi badany przyznaje, że znalezienie wykonawcy nie jest łatwe. Kiedy jednak już skorzystamy z jego usług, to w zdecydowanej większości jesteśmy zadowoleni z efektów – potwierdza to aż 89% respondentów. Wciąż najchętniej wybieramy osoby polecone nam przez bliskich, jednak w porównaniu do 2018 roku coraz częściej znajdujemy fachowca w Internecie.

Początek sezonu remontowego w Polsce przypada na kwiecień – piszą autorzy raportu i zwracają uwagę, że okres ten utrzymuje się wraz z dobrymi warunkami pogodowymi, czyli mniej więcej do końca września. Jak wynika z przedstawionych przez Fixly danych, najrzadziej prace modernizacyjne i wykończeniowe wykonuje się w pierwszych trzech miesiącach roku. Większość badanych (64 proc.) w 2019 roku z remontem uporała się w miesiąc, natomiast aż 70 proc. przyznało, że ma już w planach kolejne zmiany we wnętrzach.

Źródło: https://fixly.pl/jak-remontuja-polacy