Jaki odkurzacz kupić?

odkurzacz cena zakupu
Nie wyobrażamy sobie już, ani codziennych, ani sezonowych porządków bez tak usprawniających sprzątanie urządzeń, jakimi są odkurzacze. Dzięki nim możemy usunąć z domu kurz, piach, czy okruchy, a przy użyciu niektórych modeli nawet jednocześnie zmyć podłogę. Specjalne końcówki, które mogą być dołączone w zestawie, umożliwią czyszczenie nie tylko dywanów i podłóg, ale także mebli, blatów, czy chociażby wnętrza samochodu. Na rynku dostępne są tradycyjne odkurzacze przewodowe, stojące akumulatorowe lub przewodowe, ręczne, workowe, bezworkowe, piorące, wodne, z odłączanym odkurzaczem ręcznym, a nawet 3w1, które dodatkowo mopują podłogę oraz nowoczesne roboty sprzątające.

Wybór odpowiedniego odkurzacza

Pierwszym krokiem przy wyborze idealnego odkurzacza jest określenie własnych potrzeb i preferencji. Jeśli cenimy sobie wygodę i nie lubimy przepinać kabli w różne gniazdka, aby sprzątnąć całe mieszkanie, warto będzie zdecydować się na model akumulatorowy. Należy jednak mieć na uwadze, że ma on zazwyczaj ściśle określony czas pracy na jednym ładowaniu. Osoby, które nie lubią zmieniać ani opróżniać worków, powinny wybrać odkurzacz cyklonowy, którego zbiornik można wygodnie odpiąć i opróżnić. Lubiącym sprzątanie na bieżąco, poleca się automatyczne roboty, które bez żadnego wysiłku z naszej strony wyczyszczą intuicyjnie całe mieszkanie. Niestety, ceny takiego sprzętu zaczynają się dopiero od około 300 złoty. Kolejnym krokiem jest zdecydowanie, czy chcemy mieć dwa osobne urządzenia do podłóg i do dywanów, czy jedno, które poradzi sobie prawie równie dobrze ze wszystkim. Jeśli skupiamy się na dywanach i tapicerkach wybieramy odkurzacze wodne i piorące, jeśli na podłogach zwykłe. Mając wybrany rodzaj sprzętu, możemy szukać idealnego modelu wśród oferty różnych producentów np. tutaj – https://www.ceneo.pl/Odkurzacze. W tym pomocne będą takie parametry, jak klasa energetyczna, klasa skuteczności, klasa reemisji kurzu (najlepiej decydować się na klasę A, A+, A++), czas pracy (w przypadku odkurzaczy akumulatorowych), rodzaj filtrów, ilość końcówek w zestawie oraz dodatkowe funkcje, jak odłączany odkurzacz ręczny, czy wkład mopujący.

Poboczne działanie odkurzaczy

Wybierając urządzenie do odkurzania, najczęściej myślimy tylko o jego skuteczności, cenie i wygodzie użytkowania. Tymczasem procesowi  sprzątania towarzyszy także emisja pyłu i spory hałas. Są to czynniki, które powinni wziąć pod uwagę zwłaszcza alergicy i rodzice małych dzieci. W przypadku modeli tradycyjnych, już sam worek pełni częściowo funkcję filtra, dlatego odkurzacze cyklonowe, nie mogą obyć się bez dodatkowych filtrów EPA i HEPA, których wymiana może być dosyć kosztowna. Alternatywą dla takich oczyszczaczy powietrza może być woda, stosowana w niektórych typach urządzeń. Jednak korzystając z tej tańszej opcji, należy pamiętać o każdorazowym wymienianiu wody po sprzątaniu. Istnieją też modele, których filtry można samodzielnie wyprać i zastosować ponownie. Kwestia głośności odkurzacza, jest określona przez producenta wraz z oznaczeniami klasowymi. Jeśli chcemy sprzątać przy dzieciach, najlepiej wybrać model emitujący dźwięki do około 70 dB. Każdy sprzęt powyżej 75 dB będzie już bardzo hałaśliwy.

Najlepsza oferta dla wybranego modelu

Wybór odkurzacza na lata może być kłopotliwy. Rynek jest nasycony wieloma modelami, które czasami różnią się od siebie jedynie drobnostkami, jak rodzaje końcówek, czy gratisowe filtry. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zasięgnąć opinii innych konsumentów, które można znaleźć na przykład w serwisie Ceneo.pl. Serwis umożliwia odnalezienie konkretnego urządzenia, porównanie jego cen w różnych sklepach oraz sprawdzenie ocen i recenzji użytkowników. Warto dokładnie przyjrzeć się dostępnej ofercie, by nie przepłacić lub skorzystać chociażby z darmowej dostawy, dostępnej u niektórych sprzedawców.