Kostka brukowa – przegląd

Płyty ażurowe (fot.: Bruk)

Kostki brukowe i płyty tarasowe różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale też kształtem i sposobem wykończenia powierzchni. Znajdziemy wśród nich produkty postarzane do układania nawierzchni stylizowanych na wiekowe, kostki i płyty wykańczane naturalnymi kruszywami, płyty wiernie odwzorowujące skały wapienne czy trawertynowe. Jest też prawdziwy piaskowiec.

Galeria zdjęć

Wybór nawierzchni musi być starannie przemyślany. Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, która kostka będzie zdobić naszą posesję, dobrze jest zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz tym, w jakim otoczeniu zostanie zastosowana.

  • Budynki w jasnych odcieniach – beżach, brązach, czy zieleni dobrze jest zestawić z nieco ciemniejszą i wyraźniejszą nawierzchnią, nawiązującą do naturalnych kolorów ziemi – grafitowym, szarym.
  • Duże i ciemne domy możemy rozjaśnić i ocieplić, wykorzystując do tego kolorową nawierzchnię w barwach żółto-czerwono-czarnych lub ułożyć mozaikę z różnych odcieni jednego koloru, wzbogacając grafitową kostkę jasnoszarymi elementami.
  • Domy budowane na modłę szlacheckich dworków doskonale wpiszą się z kolei kostki stylizowane na starodawny bruk, przypominająca fakturą bruk bazaltowy.
  • Jeśli natomiast marzy nam się taras lub wejście w stylu greckich, czy hiszpańskich posiadłości nasz wybór powinien skłaniać się ku elementom przypominającym strukturą naturalny kamień łupany, czy piaskowiec.

Na ogólny wygląd nawierzchni składa się kilka elementów. Oprócz strony estetycznej, powinniśmy więc skupić się również na tym, w jakich miejscach będzie ona ułożona, bowiem to od natężenia ruchu i przewidywanego obciążenia zależeć będzie grubość wykorzystywanych materiałów.

  • Na alejki wokół domu i ogrodu wystarczy kostka brukowa o grubości od 4 do 6 cm, z kolei podjazdy i chodniki narażone na duży ruch wykładać należy elementami o grubości od 6 do 8 cm. W ten sposób unikniemy zniszczeń związanych z codzienną eksploatacją – radzą eksperci firmy Polbruk.

Na wąskich ścieżkach sprawdzą się niewielkie elementy, które wyeliminują konieczność docinania, na tarasy – duże płyty, natomiast do wykonania zakrętów i kół dobrze jest wykorzystać kostki o trapezowych kształtach, dzięki, którym w prosty sposób zbudujemy płynnie wygięte łuki.

Kostka brukowa Afrodyta (fot.: Bruk-Bet)   Kostka Cegiełka (fot.: Bruk)
 Kostka brukowa Afrodyta (fot.: Bruk-Bet)
 Kostka Cegiełka (fot.: Bruk)
Kostka granitowa (fot.: Art Granit) Połączenie kostki granitowej z ciętym kamieniem polnym (fot.: Art Granit)
 Kostka granitowa (fot.: Art Granit)
 Połączenie kostki granitowej z ciętym kamieniem polnym (fot.: Art Granit)
Kostka Palio (fot.: Semmelrock) Kostka Romano (fot.: Libet)
 Kostka Palio (fot.: Semmelrock)

 

 Kostka Romano (fot.: Libet)