Kredyt we frankach a wysoki kurs waluty

kredyt gotowkowy

Frank szwajcarski to jedna z najważniejszych walut wymienialnych na całym świecie. Kiedyś jego kurs był tak niski, że bardzo korzystne było zaciąganie w tej walucie kredytów. Zdecydowało się na to wielu Polaków, którzy teraz mają ogromne kłopoty z ich spłaceniem. Dlaczego? Gdzie można tanio wymienić franka szwajcarskiego?

Problem ze spłatą kredytów we frankach

Po długim czasie bardzo korzystnych kursów CHF nastąpił kryzys, który spowodował ich gwałtowny wzrost. Spowodowało to także duży wzrost kolejnych rat do spłacenia. Nagle zrobiło się głośno o tak zwanych frankowiczach, czyli ludziach i firmach posiadających kredyty w tej właśnie walucie. Szacuje się, że w Polsce jest około 850 tysięcy posiadaczy kredytów we frankach. Mają oni ogromne problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Istotną barierą kursu franka jest kwota 4 złotych i jest to traktowane jako bariera psychologiczna. Na początku 2020 roku w życie weszła nowelizacja ustawy dla frankowiczów, zakładająca między innymi wydłużenie wsparcia dla zadłużonych w tej walucie i podwyższa maksymalną wysokość wsparcia. Jesienią 2019 z kolei zapadł bardzo ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych. Frankowicze wciąż nerwowo sprawdzają kursy CHF do PLN, które utrzymują się na wysokim poziomie, a nawet znów rosną i wczoraj właśnie przekroczyły 4 złote. Utrzymywaniu się takiej sytuacji sprzyja przede wszystkim pandemia koronawirusa. Wygląda więc na to, że frankowicze jeszcze długo nie odetchną.

Gdzie sprawdzać ceny franka i tanio go wymienić?

Stacjonarne kantory to niemal już przeżytek. Wciąż jeszcze znajdują się na dworcach czy w dużych centrach handlowych, służąc jednak jedynie turystom do wymiany niewielkich kwot i to tylko w głównych walutach. Franka na złotówki czy złotówki na franka również można tam wymienić, ale będzie to kosztowało. Tymczasem dużo tańszym i szybszym sposobem wymiany walut są kantory internetowe. Franka szwajcarskiego lub złotówki na franka wymienić można korzystnie na przykład tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/. W kantorze internetowym można także śledzić na bieżąco kurs franka i wybrać najlepszy moment na dokonanie wymiany. Wymiany można dokonać o każdej porze dnia i nocy, co także stawia kantory internetowe przed stacjonarnymi. Kantory internetowe nie ponoszą tak wysokich kosztów związanych z utrzymaniem witryn, jak stacjonarne z utrzymaniem lokali, dlatego koszty transakcji są w nich dużo niższe. To ważne dla frankowiczów, którzy przynajmniej chcą taniej wymienić pieniądze, skoro kurs franka jest tak wysoki.