Podkłady podłogowe oraz posadzki w zastosowaniu z ogrzewaniem podłogowym – jakie rodzaje wybrać?

Posadzki i podkłady pod ogrzewanie podlogowe

Ogrzewanie podłogowe szybko stało się, niemal standardem zarówno wśród właścicieli domów, jak i coraz częściej mieszkań deweloperskich. W zależności od stosowanej technologii, od najczęściej wykonywanego ogrzewania wodnego, gdzie czynnikiem grzewczym jest woda płynąca w odpowiednio ułożonych rurach, poprzez ekologiczne pompy ciepła, aż do elektrycznych mat czy przewodów grzewczych, każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jak i wady. Najważniejszym aspektem prawidłowego działania każdego z tych systemów, jest jego świadomy wybór, i prawidłowy montaż, w którym istotne jest odpowiednie wykonanie i dobór parametrów wytrzymałościowych podkładu podłogowego do wierzchnich warstw posadzkowych. Na jakie materiały warto postawić? Podpowiadamy.

Za instalacją ogrzewania podłogowego niewątpliwie przemawia jej stosunkowo niski koszt eksploatacji i zapewnienie komfortu cieplnego. Ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całej powierzchni podłogi, a nie punktowo tak, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań grzewczych. Dzięki temu bez obaw możemy bawić się z dziećmi na podłodze, nie martwiąc się o zimną nawierzchnię czy brak kapci.

Przy stosowaniu tak zwanej „podłogówki” możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 1-2°C, bez odczuwania jej zmian. Takie działanie przyczynia się do oszczędzania energii cieplnej nawet, o 5-10%, co znacznie wpływa na zmniejszenie rachunków.

Co więcej, instalacja ogrzewania podłogowego korzystnie wpływa na estetykę pomieszczeń. Brak kaloryferów pozwala zaoszczędzić sporo wolnej przestrzeni, dzięki czemu uzyskujemy większą swobodę w aranżacji wnętrz. Stają się one wręcz minimalistyczne, co idealnie wpisuje się w bardzo modną w ostatnich latach stylistykę skandynawską .

Wybór podkładu podłogowego na ogrzewanie podłogowe– dlaczego jest tak istotny?

Upowszechnienie systemów ogrzewania podłogowe, wdrożenie nowych materiałów wykończeniowych jastrych (podkład, szlichtę) o wysokich wymaganiach w stosunku do podłoża, ale również stosowanie niestandardowych oraz znacznie większych wymiarów płytek ceramicznych, wymaga znacznego podniesienia, parametrów końcowych takich jak wytrzymałość na ściskanie i zginanie podkładów podłogowych. Dlatego też, wybór rodzaju podkładu podłogowego nie powinien być przypadkowy. To bardzo ważny element instalacji grzewczej, którego parametry w znacznym stopniu przekładają się, na jakość oraz wydajność jej eksploatacji. Poza odpowiednio wysokimi parametrami mechanicznymi, istotne jest sprawne przekazanie energii cieplnej czyli współczynnik przewodzenia ciepła λ. Pozostawienie dużych pustek powietrznych pomiędzy podkładem podłogowym, a elementem grzewczym znacznie zmniejsza przewodność cieplną całego systemu, dlatego podkład podłogowy musi szczelnie otulić rurki, aby móc w sposób wydajny przekazywać ciepło do posadzki. Duże znaczenie ma także łatwa aplikacja materiału, dzięki której praca staje się szybsza i bardziej efektywna.

Wszystkie te wymagania spełnia produkt iX CPP20 marki Lafarge. Przy jego zastosowaniu, wykonamy podkład podłogowy, który nie tylko zapewni odpowiednie parametry wytrzymałościowe, ale również umożliwi efektywne wykorzystanie systemu ogrzewania podłogowego. Jest to produkt stworzony między innymi do wykonania podkładów w klasach CT-C12-F2 do CT-C30-F5 zgodnie z normą PN-EN 13813: 2003, ale nie tylko. Z sukcesem można wykorzystać go do posadzek w garażach czy tez piwnicach w klasach od C16/20 do C35/45, a także, jako posadzka na tarasach i balkonach.

iX CPP20 można aplikować za pomocą maszyny mieszająco-pompującej typu miksokret, jak również w betoniarce wolnospadowej. Firma Lafarge położyła duży nacisk na dobrą reologię produktu, która wpływa na szybsze i łatwiejsze zacieranie podkładu podłogowego przez fachowca. Praca staje się bardziej wydajna, a tym samym krótsza, bez obaw o opóźnienia w realizacji projektu.

Podklad Lafarge

Firma Lafarge współpracuje z Certyfikowanymi Wykonawcami, którzy podczas szkoleń zdobywają praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu podkładów podłogowych oraz doboru parametrów pod odpowiedni rodzaj okładzin wierzchnich. Co w połączeniu z wysoką jakością produktu iX CPP20 pozwala go zastosować pod dowolną okładzinę wierzchnią w tym np. płytki ceramiczne i gresowe czy też panele podłogowe bez o obaw o spękania czy odspojenia. To specjalistyczny produkt, którego parametry technologiczne, jak i robocze spełniają najwyższe standardy, co zapewnia najlepszą jakość wykonanych podkładów podłogowych. Już po 7 dniach od aplikacji podkład podłogowy na bazie iX CPP20 uzyskują 40% swojej wytrzymałości, więc można po nich chodzić bez obaw o uszkodzenie.

iX CPP20 jest w pełni bezpieczny zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska naturalnego. Posiada atest higieniczny PZH i nie wymaga stosowania domieszek chemicznych do jastrychów.

Jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe?

Dobre przewodzenie ciepła to najważniejsze kryterium, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniej posadzki na ogrzewanie podłogowe. Materiał okładzinowy nieprzeznaczony do montażu na podłodze grzewczej, nie tylko doprowadzi do nadmiernego przegrzewania płyty podkładu podłogowego, ale również może ulec zniszczeniu pod wpływem rosnącego naprężenia, spowodowanego nadmiernym rozszerzeniem temperaturowym. W praktyce, do tego typu instalacji absolutnie nie sprawdzi się drewno czy okładziny włókiennicze– w przeciwieństwie do posadzki żywicznej, kamienia, gresu czy też płytek ceramicznych. Ewentualną alternatywą dla drewna może stać się parkiet warstwowy, czy panele winylowe. Takie rozwiązanie można zastosować w reprezentatywnych pomieszczeniach, w tym na przykład w salonie.

Bez względu na to, na który z materiałów się zdecydujemy, bardzo ważne jest sprawdzenie jego oporu cieplnego R. Ten parametr wskazuje zdolność hamowania przepływu ciepła przez dany rodzaj materiału. Określono, że dla materiałów okładzinowych, stosowanych na podłogach grzewczych, parametr ten nie powinien przekraczać 0,15 (m²·K/W). Przeciwieństwem oporu cieplnego jest współczynnik przewodności cieplnej, czyli cecha materiału, która opisuje jego zdolność do przekazywania energii cieplnej. Wysoki parametr przewodnictwa cieplnego, podkładu podłogowego, to przede wszystkim wysoka sterowalność całym systemem ogrzewania, niska amplituda wahań temperatury, możliwość ustawienia bardzo dokładnego dziennego harmonogramu temperaturowego. Dlatego zawsze należy zapytać swojego wykonawcę o ten właśnie parametr i brać pod uwagę odpowiedni podkład, który powinien charakteryzować się jak najwyższą przewodnością cieplną, tak jak produkt iX CPP20. Bez niego nawet najlepszej, jakości posadzka może nie spełnić oczekiwań inwestora.

Materiał partnera