Skuteczne w czyszczeniu klimatyzacji i wentylacji

Klimatyzacja staje się coraz popularniejsza, coraz częściej również montowane są w domach systemy wentylacji mechanicznej. W dobie upałów oraz dość problematycznej jakości powietrza na zewnątrz, urządzenia te sprawdzają się w podnoszeniu komfortu życia oraz ochronie zdrowa, ale ich używanie może przynosić skutki zgoła odwrotne. Dzieje się tak w wypadku korzystania z urządzeń, które nie są dostatecznie dobrze oczyszczone z wszelakich osadów.

Skutki użytkowania klimatyzacji i wentylacji

W trakcie użytkowania zarówno przez klimatyzację, jak i wentylację przepływa powietrze. Jednak nie jest ono nieskazitelnie czyste, a wręcz przeciwnie, gdyż zawiera mnóstwo różnorakich drobin kurzu i pyłu, cząsteczki smogu, a ponadto pyłki roślin, roztocza, bakterie oraz zarazki. Dobre filtry zatrzymują gros niepożądanych drobin, dzięki czemu właściciel klimatyzacji lub wentylacji może cieszyć się czystym powietrzem. Dzieje się tak jednak do czasu.

Usuwane z wnętrz powietrze także nie jest czyste, ale zawiera oprócz wspomnianych powyżej również odparowany tłuszcz oraz nieprzyjemne zapachy. Te nawarstwiają się w kanałach wentylacyjnych, na parowniku oraz na skraplaczu, wciskają się w każda szczelinę, stając się po pewnym czasie podłożem dla grzybów i pleśni. Jeżeli takie zabrudzenia nie zostaną usunięte, mogą z czasem gromadzić również szkodliwe czynniki, a te uczynią z klimatyzacji i wentylacji zagrożenie dla zdrowia.

Skuteczne czyszczenie klimatyzacji i wentylacji – chemia HVAC

Na rynku można znaleźć cale mnóstwo różnorakich środków czyszczących, w tym specyfików do czyszczenia i konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Wiele z nich kusi dobrze przeprowadzonym marketingiem, a przede wszystkim atrakcyjnie niską ceną. Dla konsumenta jednak taka zbyt niska cena powinna być lampką ostrzegawczą, ponieważ dobry produkt powstaje przy użyciu najnowocześniejszych technologii i surowców, a takie są relatywnie droższe od powszechnie dostępnych.

Środek do czyszczenia klimatyzacji powinien być skuteczny, a także zapewniać długotrwały efekt po dokonaniu konserwacji urządzenia. Spośród produktów HVAC, które produkowane są na terenie naszego kraju, na wyróżnienie zasługują zarówno preparaty dedykowane do urządzeń konkretnego typu i pracujących na zewnątrz lub wewnątrz budynków, jak i uniwersalne, skutecznie czyszczące pełnię urządzenia klimatyzacyjnego. Przykładowe produkty, to HVAC Extrenal Alkali, preparat o odczynie zasadowym przeznaczony do czyszczenia elementów klimatyzacji bytowej i HVAC Universal, którym wyczyścimy zarówno skraplacze umieszczone na zewnątrz budynków, jak i parowniki, czy tace skroplinowe umiejscowione we wnętrzach.

Chemia HVAC to również bezpieczeństwo odnośnie do związków lotnych, jakie powstają podczas używania preparatów czyszczących. Produkty HVAC nie zawierają lotnych związków o charakterze kwasowym, dzięki czemu nie są tak drażniące, jak produkty oparte na tego rodzaju związkach. Receptura HVAC pozwala także na dłuższe utrzymywanie się po użyciu przyjemnego zapachu.