Budowa stanu surowego domu to bardzo przyjemny dla inwestora czas wznoszenia nieruchomości. Budynek rośnie szybko a realne efekty prac widać każdego dnia. Jakich błędów unikać na tym etapie inwestycji?
Stan surowy otwarty to określenie budynku, który ma postawione fundamenty z izolacją, ściany piwnic i strop piwniczny (jeśli przewidziane w projekcie), ściany nośne, stropy, słupy, betonowe schody oraz dach (łącznie z pokryciem). Jeśli elementy te wykonuje doświadczona ekipa, większych błędów można uniknąć. Warto więc zatrudnić fachowców, którzy wykonają prace zgodnie ze sztuką budowlaną. Błędy na tym etapie budowy mogą bowiem rzutować na trwałość konstrukcji i niestety w przyszłości mogą być bardzo trudne do wyeliminowania.
Stan surowy otwarty – najczęściej popełniane błędy:
1. Nieprawidłowe zbrojenie fundamentów
Jeśli do tego etapu prac zostanie użyte stare i pordzewiałe zbrojenie, to elementy żelbetowe konstrukcji nieruchomości mogą pracować w niewłaściwy sposób. Dlatego warto zadbać o dobre materiały i zwrócić szczególną uwagę na ich rozłożenie. Jeśli zbrojenie nie będzie mieć rekomendowanej średnicy, zostanie źle umiejscowione a dodatkowo będzie go zbyt mało, to w przyszłości inwestor może borykać się z bardzo poważnymi konsekwencjami takiego stanu rzeczy.
2. Brak lub niewłaściwa hydroizolacja fundamentów
Jeśli na etapie budowy ścian nie zadba się o izolację przeciwwilgociową, to w przyszłości może nastąpić zawilgocenie elementów konstrukcji i ich korozja. Wilgoć może pojawić się na ścianach lub pod posadzkami parteru.
3. Niewłaściwe położenie stropów gęstożebrowych
Jeśli na tym etapie zostaną popełnione poważne błędy, stropy mogą zacząć pękać. Częstym błędem są niewłaściwe rozstawione żebra rozdzielcze oraz niezastosowanie podwójnych belek w miejscu oparcia ścian działowych.
4. Zaprawa murarska złej jakości
Ma to szczególne znaczenie w budowaniu ścian jednowarstwowych. Niewłaściwa zaprawa spowoduje powstawanie tzw. „mostków termicznych,” co w przyszłości będzie skutkować większymi rachunkami za ogrzewanie budynku.
5. Zmiana rodzaju pokrycia dachowego bez wykonania analizy obciążeń konstrukcyjnych
Projekt domu wykonany przez specjalistę określa typ pokrycia dachowego, do którego dopasowany jest rodzaj więźby. Jeśli zamontowane zostanie pokrycie cięższe niż przewidział to architekt i nie zostanie to poprzedzone dokładnymi analizami obciążeń, to cała konstrukcja nośna dachu będzie poważnie zagrożona.
6. Źle ułożona folia dachowa
Jej zadaniem jest zabezpieczenie budynku przed wnikaniem wody deszczowej oraz umożliwienie odparowania wilgoci z termoizolacji na zewnątrz. Błędy w prawidłowym ułożeniu folii dachowej skutkuje zawilgoceniem budynku, a w efekcie powstaniem pleśni czy grzybów.